Narodowy program prokreacyjny zamiast in vitro. Czy ruszy w tym roku?

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze centra zdrowia prokreacyjnego rozpoczną swoją działalność, na pewno w przyszłym roku będzie to już rok pełnej działalności – zapewnił minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

Zamiast refundacji in vitro przyjęto Narodowy Program Prokreacji, w ramach którego do 2020 roku rząd wyda 12,6 mln złotych. W swoich założeniach uwzględnia naprotechnologię jako jedyną, słuszną metodę niepłodności. Nie ma w nim pieniędzy na metodę in vitro czy chociażby na diagnostykę i leczenie jednej z głównych przyczyny niepłodności – endometriozy. 

>>> Więcej tutaj: Wybrano ośrodki, które będą realizowały program prokreacyjny

Radziwiłł: In vitro to procedura o niezbyt dużej skuteczności

– Dotychczas realizowany program in vitro redukował problem zaburzeń płodności i jego rozwiązywania do jednej procedury o zresztą niezbyt dużej skuteczności, a jednocześnie budzącej kontrowersje natury etycznej(…)Wielu obywateli ma poważne opory natury etycznej wobec tej procedury medycznej i przeznaczania na nią publicznych pieniędzy. Jednak czym innym jest jej finansowanie ze środków publicznych, a czym innym jest możliwość do skorzystania z niej, co pozostaje bez zmian. – oświadcza minister Radziwiłł. 

W Narodowym Programie Prokreacyjnym ma wziąć udział 8 tysięcy par, z czego jak podaje PAP, szacuje się, że cały etap diagnostyczny przejdzie połowa z nich. Według Ministerstwa Zdrowia 30 proc. par, które skorzystają z programu zajdzie w ciążę. 

Dobiega końca konkurs, który ma wyłonić ostatecznie ośrodki krajowe będące realizować program. Wśród 16 referencyjnych ośrodków pierwszym, do którego będą mogły zgłaszać się pary będzie Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Dodatkowo, w ramach programu ma powstać również Bank Tkanek Germinalnych. Skierowany będzie do pacjentek dotkniętych chorobą nowotworową – szacuje się, że do 2020 roku zostanie umieszczonych tam ok. 75 tkanek pacjentek. 

Źródło: pap.pl, pulsmedycyny.pl

Polecamy także:

Miasta przyjazne niepłodnym. Na czele Łódź: jeszcze więcej na in vitro

Co politycy wiedzą na temat in vitro. 30 najbardziej absurdalnych wypowiedzi

Dr Południewski: Program in vitro pokazał, kto ma problem z niepłodnością

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *