Naturalne, babcine sposoby wspomagające leczenie niepłodności i poprawiające płodność – poznaj te, które stosują pary starające się o ciążę. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, by szybciej cieszyć się rodzicielstwem.
Jak naturalnie poprawić płodność i przyspieszyć zajście w ciążę? Co zrobić, by leczenie niepłodności przyniosło pozytywny efekt? Te pytania zadaje sobie wiele starających się o potomstwo par – zwłaszcza tych, które nie znają źródła problemów z poczęciem (niepłodność idiopatyczna), jak i tych, które z różnych względów nie decydują się na metodę in vitro. Ale naturalne sposoby poprawiające płodność są także bardzo skuteczne jako wsparcie leczenia niepłodności metodami konwencjonalnymi – przekonuje o tym wiele kobiet, których trudności z zajściem w ciążę wiążą się np. z PCOS, endometriozą czy chorobami tarczycy.
Jak naturalnie poprawić płodność? Oto naturalne sposoby na ciążę i wspomagające leczenie niepłodności.
Monitoring cyklu jako naturalne wsparcie leczenia niepłodności
Choć monitoring cyklu błędnie kojarzy się często z metodą kalendarzykową (badanie śluzu, temperatury itp.), a tym samym często budzi niechęć par starających się o dziecko, to właśnie ta czynność to podstawa do prawidłowej diagnozy i znalezienia źródła problemów z poczęciem. Monitoring cyklu nie jest kalendarzykiem małżeńskim, a wnikliwą obserwacją kobiecego cyklu pod kątem owulacji i najlepszego momentu na zapłodnienie. O monitoringu cyklu z pewnością powie zarówno lekarz naprotechnolog, jak i specjalista leczenia niepłodności z kliniki oferującej pomoc w postaci in vitro. Monitoring cyklu pozwala ustalić, ile trwa cykl owulacyjny kobiety, czy jest regularny, czy występuje owulacja – niezbędna przecież do zapłodnienia.
Wiele kobiet sięga w tym celu po domowe testy owulacyjne, których obserwacja pozwala samodzielnie określić dni płodne i owulację. Innym sposobem może być monitoring cyklu z pomocą USG. Kobieta powinna udać się do lekarza we wskazanych przez niego dniach cyklu i poddać się badaniu ultrasonograficznemu, które dokładnie pokaże, czy w danym cyklu kobieta ma owulację i może starać się o ciążę. Dzięki badaniu ginekolog widzi, ile pęcherzyków jest w jajnikach oraz moment ich pęknięcia. Badanie usg podczas monitoringu cyklu to także większa szansa na szybszą diagnozę LUF – czyli sytuacji, gdy pęcherzyk Graffa nie pęka. Więcej o LUF pisaliśmy TUTAJ.
Dieta i suplementy jako naturalny sposób na ciążę
Nie ma wątpliwości, że to, co jemy, ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dieta w znacznym stopniu wpływa także na starania o ciążę – co podkreślają nie tylko dietetycy, ale także lekarze leczący niepłodność – o tym, jak dieta wpływa na ciążę napisano wiele książek i poradników, do których warto zajrzeć. Zdrowe odżywianie podczas starań o dziecko to nie tylko podstawa dla par, które nie mają zdiagnozowanej niepłodności, ale także dla tych, którzy wiedzą, że przyczynami kłopotów z zapłodnieniem są np. słaba jakość nasienia – w przypadku mężczyzn, czy np. endometrioza, PCOS i problemy z tarczycą – w przypadku kobiet.
Odpowiedni jadłospis i dobór suplementów diety przeznaczony dla starających się o dziecko to nieocenione wsparcie leczenia niepłodności.
Co powinna zawierać dieta na płodność? Dieta par starających się o dziecko powinna zwierać wszelkie niezbędne witaminy i minerały, które wpływają na poprawę układu rozrodczego. Większość z nich bez problemu znajdziemy w łatwo dostępnych produktach spożywczych. I tak na przykład kobiety, które chciałyby poprawić jakość śluzu, powinny włączyć do diety m.in. olej z wiesiołka, produkty zawierające wit. E, czyli witaminę płodności – znajdziemy ją w olejach roślinnych, zarodkach pszenicy, orzechach laskowych, żółtkach jaj czy warzywach liściastych (np. szpinak).
Ważne są także wszystkie produkty zawierające cynk (dotyczy to obojga partnerów), czyli nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, mięso, mleko, produkty mleczne, warzywa i owoce bogate w żelazo oraz kwas foliowy, który znajdziemy chociażby w warzywach liściastych, brokułach, owocach cytrusowych czy drożdżach. To, czego absolutnie należy unikać, to żywność przetworzona, produkty zawierające tłuszcze trans, a także wysokocukrowe produkty zawierające węglowodany proste – słodycze, napoje słodkie i gazowane, białe pieczywo czy biały cukier.
Wiele par potwierdza, że zmiany w codziennej diecie znacznie poprawiły parametry badań – zarówno męskich, jak i kobiecych. Wspomagając się dodatkowo specjalnie skomponowanymi suplementami dla przyszłych rodziców (np. Profertil czy Profertil Female) – starania o ciążę trwały krócej.
Zioła na płodność – mieszanki roślinne dla starających się o dziecko
Zioła to chyba najbardziej naturalny sposób na poprawę płodności. Propłodnościowe właściwości ziół doceniają nie tylko zwolennicy naturalnej medycyny chińskiej, ale także lekarze leczący za pomocą metod konwencjonalnych, którzy zachęcają do włączenia ich (pod kontrolą) do leczenia niepłodności jako naturalne wsparcie starań.
Istnieje wiele ziół na płodność, które z powodzeniem stosują kobiety starające się o dziecko. Należą do nich m.in. wiesiołek – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, który poprawia znacznie jakość śluzu, niepokalanek mnisi, korzeń maca, żeń-szeń czy liść Damiana. Wiele kobiet sięga po zioła o. Grzegorza Sroki czy zioła o. Klimuszki – mieszanki naturalnych składników roślinnych, które wpływają na układ hormonalny i rozrodczy.
Ważne, by zioła na płodność kupować w sprawdzonych sklepach zielarskich lub dobrych aptekach. Nie wolno ich także stosować bez porozumienia z lekarzem prowadzącym leczenie niepłodności.
Osteopatia poprawia płodność
Wiele par nie wie, że na płodność i zaburzenia w układzie rozrodczym mogą wpływać różne nieprawidłowości postawy ciała, a co za tym idzie zły układ narządów wewnętrznych. Osteopatia to terapia, która ma na celu przywrócenie prawidłowej postawy oraz za pomocą specjalnych ucisków osteopaty – przywrócić narządy na właściwe miejsce. Dotyczyć to może zarówno macicy, jak i jajowodów. Dzięki osteopatii można także przywrócić odpowiednie napięcie mięśni macicy oraz kręgosłupa, zwłaszcza w dolnym odcinku. Wiele napięć i zmian postawy ciała wywołuje stres, który ma bardzo niszczący wpływ na zdrowie – w tym płodność.
Polecamy: Oligospermia – zobacz, jak poprawić jakość nasienia. Sposób wielu par.
Joga hormonalna na niepłodność
Wiele kobiet przekonało się, że bardzo pomocna w walce z niepłodnością może być joga hormonalna. Odpowiednie pozycje jogi stymulują zarówno umysł, jak i ciało, wzmacniają mięśnie oraz doprowadzają do zrównoważonego działania organów, odpowiedzialnych za zapłodnienie. Dzięki jodze można wznowić produkcję hormonów, a jak pokazują badania większość zaburzeń hormonalnych u kobiet w różnym wieku poddaje się doskonale tej terapii. Począwszy od „zwykłych” zaburzeń w regularności występowania menstruacji u młodych kobiet, poprzez leczenie endometriozy i niepłodności o podłożu neurohormonalnym oraz mięśniaków macicy. Joga najskuteczniej także eliminuje stres, który jest jedną z przyczyn niepowodzeń w staraniach o ciążę.
Przeczytaj: Joga hormonalna – dla kogo i na czym polega
Masaż płodności dla kobiet
To specjalny rodzaj masażu dla kobiet z problemami z płodnością. Polega na głębokim masażu tkanek, który przyczynia się do rozbicia zrostów pozapalnych w obrębie jajowodów oraz ogólnego wzmocnienia organizmu. Leczniczy masaż płodności polecany jest szczególnie kobietom z nieregularnymi i bolesnymi miesiączkami, a także chorującym na PCOS, endometriozę. Masaż pozytywnie wpływa także na zaparcia czy zablokowane jajowody. Masaż odbywa się na Platformie Schumanna, które jest urządzeniem medycznym wytwarzającym drgania o częstotliwości takiej jak drgania ziemi. Mają one właściwości stymulujące, rozluźniające i relaksujące. Drgania wpływają na całe ciało, pobudzają krążenie oraz pozytywnie oddziałują m.in. na przysadkę mózgową i podwzgórze, które są głównymi sterownikami układu hormonalnego. Więcej o masażu płodności można przeczytać TUTAJ.
Artykuł powstał we współpracy z PROfertil
POLECAMY: Czy starania o dziecko mogą być przyjemne? Ten problem ma wiele par
Czy starania o dziecko mogą być przyjemne? Ten problem ma wiele par
Dodaj komentarz