Niepłodność to jedna z najdotkliwszych dolegliwości XXI wieku. W zależności od opracowań dane liczbowe dotyczące par mających kłopoty z płodnością wahają się pomiędzy 20% a 30%. Wszystkie jednak źródła są zgodne co do wzrostowej tendencji tego zjawiska. O tym, jak wsparcie innych osób może pomóc w walce z niepłodnością tłumaczy coach kryzysowy Joanna Płuciennik.
Zapewne, skoro tutaj jesteś i to czytasz – Ciebie też to dotyczy, bezpośrednio lub mierzy się z tym ktoś, kto jest dla Ciebie ważny. Zapewne socjologiczne czy geopolityczne podłoże tego zjawiska mają dla Ciebie umiarkowane znaczenie – dla Ciebie liczą się głównie Twoje indywidualne trudności, z którymi się mierzysz na co dzień i od święta (często zwłaszcza od święta… – wiesz, co mam na myśli, prawda?). A jest tego trochę, prawda? Zdrowie, samoocena, pieniądze, relacje….
W XXI w. niepłodność nadal stanowi tabu
Smutna prawda jest taka, że niepłodność nadal jest tematem tabu i pojawienie się jej błyskawicznie osłabia (jeśli nie rujnuje) społeczną sferę życia. Część ludzi w mniej lub bardziej naturalny sposób znika z pola widzenia, inni są marginalizowani powoli, bo przecież „oni nie rozumieją”, „mają swoje problemy”, „wykorzystają sytuację przeciwko nam”. I tak oto, jakby sam zasadniczy problem nie był dostatecznie doskwierający, otaczający świat zdaje się stawać coraz bardziej złowrogi i obcy.
Na szczęście nie musi tak być. Jednak żyjemy w XXI wieku w centrum tzw. “cywilizowanego świata”. Po pierwsze pamiętaj – nie jesteś jedyną osobą (ani nawet jedną na 100) mierzącą się z niepłodnością. Tak naprawdę, niestety, są Was tłumy. Bardzo prawdopodobne jest, że w Twoim najbliższym otoczeniu jest Was co najmniej kilka – tylko milczycie i nawet o sobie nawzajem nie wiecie. A nawet jeśli nie – to mamy wszak globalizację, cyfryzację, świat online, które ułatwiają ludziom znalezienie miejsca, w którym uzyskają wsparcie. Mamy organizacje, fundacje (PoMoc dla Płodności!), kółka gospodyń wiejskich i miejskich – do wyboru do koloru. Ale po co, czy to coś zmieni? Otóż zmieni.
Przeczytaj: Trudne emocje w związku – jak podtrzymać bliskość w związku w trakcie leczenia niepłodności?
Jak inni ludzie mogą pomóc w mierzeniu się z niepłodnością?
- Wszystkie dotychczas przeprowadzone badania dowiodły, że uzyskanie zrozumienia od bliźniego wpływa na obniżenie napięcia – przynosi zawsze jakąś ulgę. Tu uwaga – nie chodzi w tym przypadku o wygadanie się, ale o poczucie bycia zrozumianym, o tę niezwykłą akceptującą obecność drugiego człowieka!
- Fizyczne doświadczenie tego, że inni „też tak mają”, borykają się z podobnymi trudnościami i reagują w zbliżony sposób znacząco wpływa na podbudowanie nadszarpniętej już i tak wystarczająco samooceny, bo jednak okazuje się, że „nic nie jest z Tobą nie tak, nie jesteś zepsuta itp.”
- Inni przeżywający podobne doświadczenia mogą wzbogacić Twój repertuar pomysłów na to, jak sobie radzić – mają wiedzę, wydeptali już niektóre ścieżki, opracowali „know-how” być może tam, gdzie Ty jeszcze nie dotarłaś itd.
- W grupie wspierającej się wzajemnie mimochodem sama wzrasta motywacja do dalszej walki, do przezwyciężania trudności, do działania i wytrwania w realizacji założonego planu lub, w razie potrzeby, modyfikowania go.
- Wspaniale, jeśli niepłodność wzmocniła więź między Tobą a Twoim partnerem, zbliżyła Was jeszcze bardziej do siebie. Jednak spotkanie innych kobiet też będzie dla Ciebie wartościowe – one zawsze zrozumieją „pewne kobiece aspekty” lepiej niż najwspanialszy na świecie facet.
- Jeśli jednak (co też wcale nie jest ani rzadkie, ani dziwne, ani źle o kimkolwiek świadczące) Wasz związek też się chwilami chwieje pod wpływem tych silnych podmuchów wiatru, a narastająca frustracja oddala Was od siebie – kobiety potrafią dzielić się wzajemnie mocą kobiecości i w tej sferze wsparcie też jest gwarantowane, jeśli tylko zechcesz po nie sięgnąć (i sama też dać takowe innym).
- Jak mawiał klasyk – „człowiek istotą społeczną jest” – razem naprawdę jest łatwiej.
Przeczytaj także: Endometrioza w życiu codziennym. Psychoterapeutka Małgorzata Orzeł o tym, jak sobie radzić i żyć dobrym życiem
Nie zamykaj się w swoim bólu we własnych 4 ścianach
Gdy zdecydujesz się poszukać wsparcia emocjonalnego w trudnych staraniach o dziecko, okaże się, że masz do dyspozycji wiele inicjatyw, fundacji, warsztatów, spotkań i grup wsparcia. Te formy pomocy przede wszystkim wzmocnią cię psychicznie i wewnętrznie, dodadzą siły i motywacji do walki o upragnione dziecko. Co więcej jednak, znajdziesz tu także specjalistyczną wiedzę merytoryczną na temat leczenia niepłodności: najnowsze osiągnięcia medycyny, nowe kliniki, najlepszych specjalistów. Wiele inicjatyw oferuje darmową pomoc specjalistów: są chaty z lekarzami-ginekologami (jak tu: “Zadaj mi pytanie…” Chat z Lekarzami z Kliniki InviMed), bezpłatne warsztaty np. Obudź w sobie życie (Najbliższe warsztaty odbędą się 1. 10. 2022 r. w Krakowie, udział jest bezpłatny, ale wymaga zapisu), grupa na Facebooku “Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dziecko, ale też funkcjonujące w wielu poradniach psychologicznych lokalne grupy wsparcia, np. w Legionowie regularnie raz w tygodniu organizowane są spotkania w ramach Grupy Wsparcia dla kobiet starających się o dziecko.
Niepłodność mniej boli, gdy spotykamy się ze zrozumieniem i wsparciem otoczenia. Jeśli nie otrzymujemy tego od najbliższej rodziny, która uważa niepłodność za wstyd, a in vitro za grzech, to warto i należy szukać pomocy na zewnątrz. Obce osoby znajdujące się w podobnej sytuacji mogą okazać nam zdecydowanie więcej pomocy, wsparcia, zrozumienia i ciepła. Warto się tylko na to otworzyć.
Joanna Płuciennik – Certyfikowany coach kryzysowy, którego specjalizacją jest wspieranie osób zmagających się z problemem niepłodności. Także trener rozwoju osobistego i terapeutka Racjonalnej Terapii Zachowania. Jest współzałożycielką Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego. Joanna Płuciennik jest jedną z autorek książki „Coaching w sytuacji kryzysu. Jak przekuć trudności w dobre doświadczenie” (o trudnych sytuacjach, które wzbogacają) oraz gry coachingowej „Śladami samych siebie”. Prowadzi Grupę Wsparcia dla kobiet starających się o dziecko: Starania O Dziecko – Grupa Wsparcia Dla Kobiet.
POLECAMY TAKŻE:
Starasz się o dziecko? Zapraszamy do Krakowa na warsztaty „Obudź w sobie życie”.
fot. pexels.com/Liza Summer

Dodaj komentarz