Nie zostawiaj dziecka samego w aucie – nawet na chwilę!

W ciągu jednej upalnej godziny w zamkniętym aucie temperatura może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza, a 80 stopni C na desce rozdzielczej. W takich warunkach człowiek już po kilkunastu minutach będzie wymagał podania kroplówki. Mimo ponawianych apelów, wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia dzieci samych w aucie.

Bo spało…
Bo nie chciało wyjść…
Bo tylko na sekundkę do sklepu…
Bo nie chciało mi się wypinać go z fotelika…
Bo bez dziecka szybciej załatwię sprawę….

Powodów, dla których rodzice pozostawiają dzieci same w zamkniętych samochodzie, jest wiele. Wszystkie wydają im się racjonalne w momencie wysiadania z auta. Jednak, gdy dojdzie do tragedii, uświadamiają sobie jak bardzo byli w błędzie.

Im słabsza istota, tym zagrożenie większe

Niemowlę, małe dziecko, osoba starsza, schorowana, z problemami z krążeniem, astmą czy po prostu w gorszej kondycji, zwierzę – im mniejsza i słabsza jest istota pozostawiona w aucie, tym szybciej pojawią się problemy z oddychaniem, drgawki, zaczerwienie skóry, potliwość, wymioty, zasłabnięcie, omdlenie, a w najgorszym przypadku śmierć.

Badania wykonane przez dr Nancy Selover z Arizona State University wykazały, że już po 20 minutach w zamkniętym aucie temperatura ciała u 2,5-letniego dziecka ważącego ok. 13 kg urosła do 38 stopni C.

Przy temperaturze ciała 40 stopni C przestaną pracować narządy wewnętrzne, a kolejny stopień więcej może już oznaczać śmierć. 

Podczas upałów zamknięte auto przeistacza się w szklarnię i saunę w jednym. Każda kolejna minuta w zamknięciu zwiększa ryzyko poważnego zagrożenia życia i zdrowia. 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.

 

Konsekwencje prawne

Opiekun, który wykaże się taką nieodpowiedzialnością, nie tylko ryzykuje życiem dziecka czy zwierzęcia, ale też grożą mu konsekwencje prawne.

Zgodnie z art. 160 Kodeksu Karnego:
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dodatkowo sąd może nałożyć na opiekuna karę pieniężną.

Pamiętaj! Bezwzględnie nie można zostawiać dziecka samego w aucie niezależnie od pory roku. Latem zagrożeniem jest wysoka temperatura, jednak niezależnie od aury w zaparkowane auto może wjechać inny pojazd, dziecko może zakrztusić się nawet własną śliną, a w najmniej czarnym scenariuszu – przestraszy się i rozpłacze.

Widzisz dziecko zamknięte w samochodzie? Zareaguj!

Przechodzisz koło zamkniętego auta i widzisz w foteliku małe dziecko bez opiekunów. Koniecznie zareaguj! Kilka minut może zaważyć na życiu i zdrowiu dziecka. Najpierw sprawdź, w jakim stanie jest dziecko. Jeśli widzisz objawy chorobowe – omdlenie, wymioty, pot, drgawki – musisz działać naprawdę szybko.

Zorientuj się, czy możesz szybko namierzyć właściciela pojazdu. Jeśli jest zaparkowany przed pocztą, małym osiedlowym sklepem czy stacją benzynową, to jego znalezienie może być proste. Jeśli widzisz samochód, np. przed galerią handlową, próba poszukiwania rodziców dziecka nie będzie skuteczna. zadzwoń pod numer alarmowy 112. Opisz jak wygląda i zachowuje się dziecko i poproś o instrukcje.

Być może patrol znajduje się w pobliżu i zostaniesz poproszony o pozostanie w miejscu i nie podejmowanie żadnych działań. Funkcjonariusze mogą poprosić o niezwłoczne uwolnienie dziecka poprzez rozbicie szyby. Wtedy najlepiej zbić szybę znajdującą się w bezpiecznej odległości od dziecka, tak aby odłamki szkła nie zraniły malucha.  

Nie poniesiesz za to odpowiedzialności karnej, gdyż chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.

Butelki, okulary, aerozole – podczas upałów śmiertelnym zagrożeniem

Eksperci przypominają, że wysoka temperatura może sprawić, że potencjalnie neutralne przedmioty mogą stać się niezwykle niebezpieczne. Okulary pozostawione na desce rozdzielczej czy szklana butelka z wodą na tylnym siedzeniu może zadziałać jak soczewka, a promienie słoneczne wzniecą pożar w pojeździe.

Grzejące słońce i wysoka temperatura mają też wpływ na napoje gazowane znajdujące się w aucie – pod wpływem takich warunków istnieje ryzyko, że wybuchną, raniąc tym samym osoby znajdujące się wewnątrz. Podobnie ze środkami czystości w formie aerozolów. Jeśli auto pozostawione jest na słońcu na wiele godzin, takie przedmioty nie powinny się w nim znajdować.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja nieobecność potrawa zaledwie kilka minut. Nigdy nie można być tego pewnym. Jeśli dużo korzystasz z auta i często zmieniasz się z drugim rodzicem opieką nad dzieckiem, to przed wysiadaniem z pojazdu zawsze upewnij się, czy nie ma z tobą malucha. Roztargnienie i pośpiech bywają przyczynami najbardziej nieoczywistych zachowań, takich jak nieświadome zostawienie dziecka w samochodzie. 

fot. pixabay.com/geralt

POLECAMY TAKŻE:

Największe błędy rodziców w upały! Jak dobrze chronić dziecko przed słońcem?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *