Nowe badania nad białkami przełomem w leczeniu niepłodności?

Polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przeprowadzili badania nad białkami TENT5, które mogą okazać się kluczowe w leczeniu niepłodności.

Zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Dziembowskiego pracuje nad białkami TENT5 od lat, a dotychczasowe badania wykazały, że odgrywają one ważną rolę w regulowaniu aktywności układu odpornościowego, hamują rozwój nowotworów oraz wspomagają wzrost kości. Najnowsze odkrycia, które opisała autorka pracy opublikowanej w „Scientific Data” mgr Agnieszka Czarnocka-Cieciura, ukazują ich nieodzowną rolę w procesie rozwoju komórek rozrodczych męskich i żeńskich.

Polscy naukowcy odkryli molekularne podstawy niepłodności

Badania naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB) dotyczyły wpływu białek TENT5 na rozwój komórek jajowych i plemników. Wyniki zostały opublikowane w magazynach „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.

Naukowcy badali molekularne mechanizmy płodności, o których wciąż mówi się niedostatecznie dużo. Dotychczas błędnie sądzono, że brak białek TENT5 można zrekompensować innymi białkami. Jednak zespół badaczy z IIMCB udowodnił, że nie jest to prawdą, co rzuca zupełnie nowe światło na problem leczenia niepłodności.

„Białka TENT5 odpowiadają za poliadenylację – proces niezbędny m.in. dla prawidłowego rozwoju komórki jajowej i plemnika. – Mówiąc najprościej, bez białek TENT5 nie ma poliadenylacji, a bez poliadenylacji nie ma życia. Dotychczas panował pogląd, że jeżeli brakuje TENT5 lub z różnych przyczyn nie pełnią one swojej funkcji, mogą być zastąpione przez inne białka. My udowodniliśmy, że są niezastępowalne – jest to istotna zmiana w dotychczasowej wiedzy na temat molekularnych mechanizmów płodności i bezpłodności” – mówi jeden z głównych autorów badania dr Michał Brouze z IIMCB.

Przełomowe badania

Badania zostały przeprowadzone na myszach, jednak z uwagi na podobieństwo genów, wyniki staną się bardzo użyteczne w kontekście płodności ludzkiej.

„Nasze odkrycia są uniwersalne u ssaków, w tym u człowieka. Mysi genom jest bardzo podobny do ludzkiego. Nasze wyniki mogą wyjść poza laboratoria i stanowić fundament przyszłych terapii w leczeniu niepłodności.”

Dr Michał Brouze z Laboratorium Biologii RNA poinformował, że w instytucie od lat prowadzone są badania nad białkami TENT5, a najwcześniejsze sięgają 2016 r.

„Po raz pierwszy wykazaliśmy, że białka TENT5 są niezastępowalne w komórce jajowej. Pozbawienie komórki jajowej tych białek sprawia, że przestaje się ona rozwijać i bardzo szybko umiera.”

Białka TENT5 a płodność

Zespół, którego jednym z głównych badaczy był dr Michał Brouze, przeprowadził badania nad mutacjami czterech białek rodziny TENT5 u myszy, z zastosowaniem metod klasycznej embriologii. Przy pomocy precyzyjnych metod badania kwasów nukleinowych analizowano morfologię plemników i oocytów pod kątem ich potencjału rozrodczego.

Badacze wykorzystywali sekwencjonowanie całych nici RNA, z użyciem nanoporów na platformie ONT, poszukując powtarzających się motywów w sekwencjach. W wyniku przeprowadzonych badań, naukowcy odkryli, że białka TENT5 stanowią konieczny element do prawidłowego rozwoju żeńskich i męskich komórek płciowych.

Brak białek TENT5 jest równoznaczny z obumarciem komórki jajowej – białka są niezastępowane dla prawidłowego rozwoju komórek rozrodczych oraz utrzymania płodności u obu płci.

Raz jeszcze podkreśla dr Brouze: „Mówiąc najprościej, bez białek TENT5 nie ma poliadenylacji, a bez poliadenylacji nie ma życia”.

Odkrycia polskich naukowców z IIMCB mogą okazać się przełomem w leczeniu niepłodności, która, jak podają szacunki WHO, dotyka jedną na sześć osób na całym świecie.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/leczenie-nieplodnosci/przelom-w-leczeniu-nieplodnosci-polskie-odkrycie-rzuca-nowe-swiatlo-na-problem-aa-oL2a-QB91-edLb.html

Fot. pexelc.com/Pavel Danilyuk

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *