Obniżanie się jakości nasienia

Obniżanie się jakości nasienia – nie tylko męski problem

Parametry nasienia stanowią bardzo ważną informację na temat płodności pary. Wpływają też na decyzje o metodach leczenia. Co istotne, czynnik męski ma duży wpływ na sposób postępowania w przypadku niepłodności kobiecej. O wspólnym, męsko-damskim problemie, jakim jest obniżanie się jakości nasienia, rozmawiamy z doktorem Bartoszem Chrostowskim – specjalistą leczenia niepłodności oraz specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z kliniki ARTVIMED.

Jakie mogą być przyczyny obniżenia jakości nasienia?

Obniżanie się jakości nasienia to problem, który bardzo nasilił się w ciągu ostatnich 10-15 lat. Przyczyny takiego stanu rzeczy można podzielić na odwracalne i nieodwracalne. Wśród przyczyn odwracalnych można wymienić trucizny środowiskowe, zaburzenia hormonalne, żylaki powrózka nasiennego czy stres oksydacyjny.

Największą grupą odpowiedzialną za obniżanie się jakości nasienia są trucizny środowiskowe. To m.in. tzw. endocrine disruptor, czyli związki chemiczne w naszym otoczeniu – pożywieniu, w wodzie, w ubraniach, które nosimy. Wszędzie jest obecna chemia, związki stosowane do konserwacji, utrwalania i zabezpieczania tych wszystkich produktów. Wiele z nich przypomina związki biologicznie czynne, budową zbliżone np. do żeńskich hormonów płciowych, co bardzo niekorzystnie wpływa na proces spermatogenezy – wyjaśnia doktor Bartosz Chrostowski.

Jakie witaminy podniosą parametry nasienia?

W poszukiwaniu naturalnych sposobów na poprawę jakości nasienia pary chętnie sięgają po różnego rodzaju suplementy diety. Wiele z nich reklamowanych jest jako opracowane z myślą o zdrowiu mężczyzny. Jednak nie są to leki, które rzeczywiście rozprawią się z obniżoną jakością nasienia.

Witaminy pomogą tylko wówczas, jeśli występuje ich niedobór w organizmie. Zastosowanie np. dużej ilości witaminy C, która jest przeciwutleniaczem, albo jakiejś innej witaminy, z wiarą, że przyniesie to efekt w postaci ciąży, to trochę jak wierzenie w magię. Jeżeli jest niedobór witaminy D, to oczywiście uzupełnienie tego niedoboru pomoże. Ale jeśli nie ma niedoboru, a dieta jest zbilansowana, to samo stosowanie witamin do niczego nie doprowadzi – tłumaczy doktor Chrostowski.

Czy przebycie COVID-19 może wpłynąć na obniżenia jakości nasienia?

Badania jakości nasienia u mężczyzn po przebytym zakażeniu COVID-19 jak do tej pory przeprowadzane były tylko na niewielką skalę. Dopóki w medycynie nie zostaną wykonane badania na dużej grupie populacji, trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski.

Obserwowaliśmy pogorszenie parametrów nasienia u pacjentów, którzy przebyli COVID-19 mocno objawowo – z gorączką i innymi symptomami grypopodobnymi. Rzeczywiście parametry nasienia u tych mężczyzn były gorsze. Trudno powiedzieć, jak długo taki stan będzie się utrzymywał – mamy zbyt krótki okres obserwacji. Na pewno lepiej jest nie zachorować niż zachorować – mówi doktor Chrostowski.

 

POLECAMY TAKŻE: Zaburzenia owulacji – mały, wielki problem. Jak je rozpoznać i leczyć?

Zaburzenia owulacji – mały, wielki problem. Jak je rozpoznać i leczyć?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *