PCOS i PCO często są mylone. Jaka jest między nimi różnica?
Słysząc w gabinecie diagnozę PCOS (zespół policystycznych jajników), zastanawiasz się, czy będziesz mogła mieć dzieci. Ta choroba to nie wyrok – będzie trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Co jednak, gdy twoja diagnoza to PCO? Pomyłka lekarza, czy może podwójne nazewnictwo? Poznaj różnice między PCOS a PCO.
PCOS – Zespół policystycznych jajników
PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) – to najczęściej występujące u kobiet zaburzenie endokrynologiczne o niewyjaśnionych na chwilę obecną przyczynach. Dotyczy 10-12 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym.
Charakteryzuje się zaburzeniami owulacji (brak miesiączki, skąpe krwawienia) i nadmiarem androgenów (hiperandrogenizm – nadmierne owłosienie, przetłuszczanie włosów, łysienie, zmiany skórne – trądzik). Ponadto, podczas badania ginekologicznego widoczne jest, że jajniki są powiększone. Dzieje się tak dlatego, że zawierają odkładające się pęcherzyki Graafa, które ostatecznie tworzą torbiele (wielotorbielowatość).
>>> Czytaj więcej: Wiedza o PCOS w pigułce
PCO – policystyczny jajnik
PCO (ang. Polycystic Ovary) – to zaburzenie związane z występowaniem cyst (torbieli) tylko na jednym z dwóch jajników.
Powstawanie torbieli na jajnikach może mieć wiele przyczyn. Może być to związane z: hiperprolaktynemią, uwarunkowaniami genetycznymi, zespołem i chorobą Cushinga, guzami wirylizującymi jajnika, guzami nadnerczy, stanami zapalnymi, urazami, infekcjami, zahamowaniem przepływu płynów.
Niewielkie torbiele rzadko dają o sobie znać. Można je wykryć tylko podczas badań, np. badania USG.
Większe torbiele charakteryzują się wyraźnymi objawami. Należą do nich: bolesność jajników, bóle brzucha i głowy, wzdęcia, zaparcia, częste oddawanie moczu, mdłości. Przy znacznych zmianach mogą wystąpić: zaburzenia cyklu, plamienia, a nawet krwawienie niebędące miesiączką.
Diagnoza
W 2003 roku American Society of Reproductive Medicine (ASRM) i European Society of Human Reproduction and Embriology (ESHRE) zaleciło rozpoznawanie PCOS, wykrywając 2 z 3 poniższych kryteriów:
- rzadkie owulacje lub brak owulacji
- objawy nadmiaru androgenów (kliniczne lub biochemiczne)
- torbielowate jajniki – co najmniej 12 powiększonych pęcherzyków w jajniku (stwierdzonych w ultrasonografii ginekologicznej) lub objętość jajników większa niż 10 cm³ oraz gdy inne przyczyny PCOS są wykluczone
Torbiele występujące na jajnikach bądź inne pojedyncze cechy PCOS nie kwalifikują kobiety do rozpoznania u niej zespołu policystycznych jajników.
Niepłodność i szansa na ciążę: PCOS vs. PCO
Jednym z kryteriów wykrycia PCOS są rzadkie owulacje bądź ich brak. Jednak nie wszystkie kobiety cierpiące na tę chorobę mają zaburzenia owulacji. U niektórych pacjentek mogą występować regularne cykle owulacyjne, tym samym istnieje duża szansa na zajście w ciążę.
Kobiety chorujące na PCO najczęściej mają cysty na jednym jajniku. To sprawia, że mają co drugą owulację – raz jajeczko wytwarzane jest przez jeden jajnik, raz przez drugi. Jednak jest to również zależne od wielkości i rodzaju cyst. Kobiety, u których wykryto podczas badania niewielkich rozmiarów, mało szkodliwe torbiele mogą mieć regularne cykle owulacyjne. Tym samym ich owulacja może być systematyczna, a jajeczka wytwarzane w obu jajnikach – zatem istnieje duża szansa na zajście w ciążę.
Polecamy także:
Młode kobiety z PCOS. Czy choroba jajników przekreśla marzenie o ciąży?
Nie mam miesiączki, mimo wielu silnych leków. Czy mogę mieć PCOS?
Nie czekaj na raka, czekaj na dziecko. Wyrób w sobie ten prosty nawyk!
Dodaj komentarz