artykuł sponsorowany

Poród po terminie: przyczyny ciąży przenoszonej

Książkowa ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Ciąża uznawana jest za donoszoną po ukończeniu 37. tygodnia, co oznacza, że dziecko jest w pełni rozwinięte i gotowe do pojawienia się na świecie. Jeśli natomiast ciąża trwa dłużej niż 42 tygodnie, nazywana jest przenoszoną i wymaga stałego monitorowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa przyszłej mamie i dziecku. Jakie mogą być przyczyny i ewentualne skutki ciąży przenoszonej? Czy przeterminowana i przenoszona ciąża to terminy, które można stosować wymiennie? Wyjaśniamy wątpliwości!

Kalkulator ciąży – przydatne narzędzie dla przyszłych mam

Aby określić przewidywany termin porodu, wiele kobiet i ginekologów korzysta z narzędzi takich jak kalkulator ciąży. Pozwala on oszacować datę rozwiązania na podstawie daty ostatniej miesiączki, co pomaga w planowaniu opieki prenatalnej oraz przygotowaniu się na narodziny maluszka. Co więcej, kalkulator ciąży może dostarczać ważnych informacji o poszczególnych etapach rozwoju płodu, terminach wizyt kontrolnych i koniecznych do wykonania badań.

Ciąża przeterminowana a ciąża przenoszona

Ciąża przeterminowana i ciąża przenoszona to pojęcia często stosowane zamiennie, choć warto pamiętać, że mają różne znaczenia.

Ciąża przeterminowana trwa dłużej niż 40 tygodni, ale nie przekracza 42 tygodni. Po przekroczeniu 40. tygodnia ciąży przyszła mama powinna zgłosić się do swojego lekarza, który wykona kontrolne USG, aby ocenić ilość płynu owodniowego, stopień dojrzałości łożyska i przepływy krwi. W tym okresie bardzo ważne jest również regularne wykonywanie zapisu kardiotokograficznego (KTG) – w przypadku braku odchyleń od normy, należy powtórzyć go za 2-3 dni. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, może korzystać z domowych metod na przyspieszenie akcji porodowej, np. stymulowanie brodawek sutkowych, wchodzenie po schodach czy współżycie. Jeżeli natomiast KTG wykazuje nieprawidłowości, przyszła mama powinna zgłosić się na oddział patologii ciąży.

Ciąża przenoszona to ciąża, która trwa dłużej niż 42 tygodnie. Wymaga stałego monitorowania, gdyż może wiązać się z większym ryzykiem komplikacji, np. zmniejszeniem ilości płynu owodniowego, spadkiem wydolności łożyska czy pojawieniem się zielonych wód płodowych. Aby dokładniej oszacować termin porodu i zmniejszyć ryzyko przenoszenia, warto korzystać z kalkulatora ciąży. Przenoszenie ciąży może prowadzić do konieczności indukcji, czyli wywołania porodu lub w niektórych przypadkach do wykonania cesarskiego cięcia.

Możliwe przyczyny przenoszenia ciąży

Do przyczyn ciąży przenoszonej, trwającej dłużej niż 42 tygodnie, można zaliczyć nieprawidłowo oszacowany termin porodu, co może wynikać z nieregularnych cykli menstruacyjnych przyszłej mamy. Kolejnymi powodami mogą być: pierwsza ciąża, wiek matki oraz nadwaga – u pierworódek, kobiet po 35. roku życia oraz pań zmagających się z nadwagą. Na długość trwania ciąży mogą wpływać też zaburzenia hormonalne, a także czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia jest także stres – może on zarówno przyspieszyć, jak i opóźnić rozpoczęcie akcji porodowej.

Ewentualne skutki ciąży przenoszonej

Jednym z powikłań ciąży przenoszonej może być niewydolność łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia lub porażenia mózgowego. Istnieje również prawdopodobieństwo aspiracji smółki – oddania pierwszego stolca do płynu owodniowego, wdychania zanieczyszczonego płynu przez dziecko, czego konsekwencją mogą być problemy z oddychaniem po porodzie.

Skóra maluszka przebywającego zbyt długo w brzuchu mamy może być sucha, łuszcząca się, co jest wynikiem zanikania ochronnej warstwy mazi płodowej.

Kolejnym skutkiem ciąży przenoszonej może być znacznie wyższa niż przeciętna masa urodzeniowa dziecka, co zwiększa ryzyko komplikacji podczas porodu, np. trudności w przejściu przez kanał rodny.

Przenoszenie ciąży może wiązać się z różnymi komplikacjami. W związku z tym każda ciąża po terminie powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym, nawet jeśli kobieta czuje się dobrze. Ginekolog oceni, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie występują odchylenia od normy. Regularne wizyty u lekarza, korzystanie z kalkulatora ciąży, badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych nieprawidłowości, podjęcie odpowiednich działań medycznych i zmniejszenie potencjalnych powikłań związanych z ciążą przenoszoną.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *