poród w hipnozie

Poród w hipnozie – na czym polega. Czy hipnoza łagodzi ból porodowy?

O hipnoporodzie zrobiło się w Polsce głośno za sprawą księżnej Kate, która przyznała się, że właśnie w ten sposób poradziła sobie z bólem porodowym. Podobnie postąpiła żona księcia Harry’ego, Meghan. Metoda ta jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii. Coraz bardziej interesują się nią także polskie przyszłe mamy. Zatem opowiadamy, jak wygląda poród w hipnozie i czy warto się na niego zdecydować.

Hipnoza a łagodzenie bólu

Hipnoza to stan umysłu, podczas którego uwaga jest mocno skoncentrowana na ściśle określonych bodźcach. Osoby poddawane tej metodzie znajdują się w głębokim rozluźnieniu, są zrelaksowane i skupione. Jednocześnie pozostają świadome i przytomne. Mogą też mówić, słuchać, poruszać się i myśleć.

Hipnoza znalazła swoje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Jest to możliwe dzięki poddaniu się sugestii modyfikującej odbieranie bodźców zmysłowych z konkretnego obszaru ciała. W tym celu stosuje się różne techniki (m.in. asocjacyjne, przemieszczania w czasie, przetwarzania symbolicznego). Zmniejszanie lub niwelowanie bólu przy pomocy hipnozy jest przedmiotem wielu badań naukowych. O skuteczności tej metody informują metaanalizy naukowców z Instytutu Cochrane oraz obserwacje zespołów, którym przewodniczył G. H. Montgomery.

Jak wygląda poród w hipnozie?

Poród w hipnozie (hypnobirthing) polega na tym, że ciężarna samodzielnie wprowadza się w stan głębokiego rozluźnienia i relaksu, przy czym pozostaje w pełni świadoma. Dzięki temu wyłącza się” na odczuwanie nieprzyjemnych bodźców, a przez akt narodzin dziecka prowadzi ją podświadomość i instynkt w zgodzie z ciałem. W efekcie zmniejsza się także produkcja adrenaliny i innych hormonów stresu, a jednocześnie zostaje zwiększone wydzielanie oksytocyny i endorfin. Podczas hipnoporodu kobieta może stosować: wizualizację, ćwiczenia oddechowe i różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Podczas porodu w hipnozie personel medyczny jest obecny. Jednak z założenia nikt nie powinien ingerować w sam proces narodzin, o ile nie istnieją ku temu wskazania. Przyjmuje się, że kobieta instynktownie wie, co ma robić.

Korzyści z hipnoporodu

Kobiety, które zdecydowały się na poród w hipnozie, są zadowolone z wyboru tej metody. Wiele z nich bez wahania powtarza ją przy okazji narodzin kolejnego dziecka. Najczęściej wymieniane zalety hipnoporodu to:

  • bezpieczeństwo,
  • łatwiejszy przebieg porodu,
  • brak lub złagodzenie dolegliwości bólowych,
  • brak konieczności korzystania z farmakoterapii,
  • lepsze samopoczucie,
  • brak lęku i stresu,
  • poczucie kontroli nad ciałem i emocjami.

Wielu kobietom hipnoporód pomógł poradzić sobie z negatywnymi doświadczeniami związanymi z poprzednim porodem. Bardzo często traumy, trudności lub nieprzyjemności są głęboko zakorzenione w podświadomości. Dzięki zmianie nastawienia sam akt narodzin dziecka na nowo staje się pięknym i pozytywnym przeżyciem.

Polecamy: Ból porodowy? Są sposoby, żeby go skutecznie złagodzić

Czy hipnoporód naprawdę działa?

To, czy hipnoporód zadziała, w dużej mierze zależy od samego nastawienia ciężarnej. Kobiety, które są do tej metody przekonane i naprawdę zaangażowane w przygotowania, faktycznie odczuwają mniej dolegliwości bólowych, są zrelaksowane, odprężone i wyzbyte stresu. Umiejętności, których nabywają podczas przygotowania do porodu w hipnozie pozwalają skoncentrować się, zmienić nastawienie oraz zaakceptować i zrozumieć fizjologię narodzin. Złagodzenie bólu jest niejako efektem ubocznym” tych działań.

W 2006 roku Instytut Cochrane przeprowadził metaanalizę 5 badań dotyczących zastosowania hipnozy w łagodzeniu bólu porodowego. Wywnioskowano, że kobiety korzystające z tej metody częściej decydowały się na poród siłami natury, a także rzadziej potrzebowały pomocy w postaci środków farmakologicznych.

Można opierać się także na doświadczeniach opisywanych na forach internetowych przez same ciężarne. Część z nich twierdzi, że ból nie był odczuwany w ogóle, część natomiast odczuwała jedynie ucisk lub rozwieranie. Są także relacje kobiet, które miały dolegliwości bólowe, jednak dzięki hipnozie i nabytym umiejętnościom psychologicznym potrafiły zachować spokój, pozbyć się lęku i stresu.

Przygotowania do hipnoporodu

Przygotowania do hipnoporodu powinny rozpocząć się już na kilka miesięcy przed przewidywaną datą narodzin dziecka. Przyszła mama bierze udział w zajęciach grupowych lub indywidualnych, na których nabywa wiedzy dotyczącej fizjologii porodu, a także stopniowo uczy się wchodzenia w stan głębokiego relaksu, wyciszenia i autohipnozy oraz poznaje techniki psychologiczne niezbędne do pracy nad zmianą nastawienia. Ciężarna otrzymuje także specjalny podręcznik i nagrania z muzyką relaksacyjną oraz ćwiczeniami, które należy wykonywać samodzielnie (lub z partnerem) w domu. Poród w hipnozie nie może odbyć się bez takiego specjalnego przygotowania.

Poród w hipnozie – gdzie szukać informacji?

W Polsce także można przeprowadzić poród w hipnozie. Kompleksowym przygotowaniem ciężarnej do takiego doświadczenia zajmuje się hipnodoula. W kilku szkołach rodzenia prowadzone są specjalne programy lub zajęcia indywidualne. Istnieją także specjalne kursy dla położnych, na których poruszane są najważniejsze zagadnienia dotyczące hipnoporodu i wprowadzania w stan głębokiego relaksu. O chęci narodzin dziecka przy pomocy tej metody należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, położną oraz personel szpitala.

Zobacz także: Położna – jak wybrać najlepszą? Opinie kobiet

 

POLECAMY TAKŻE: Idziesz rodzić? Weź grzebień – nawet nie wiesz, jak bardzo może pomóc podczas porodu

Idziesz rodzić? Weź grzebień – nawet nie wiesz, jak bardzo może pomóc podczas porodu

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *