Potówki czy alergia u niemowlaka – jak rozpoznać różnice?

Wysypką rodzice nazywają różnego typu zmiany skórne występujące u dziecka. Z punktu widzenia dermatologa, mówimy o wykwitach skórnych, takich jak grudki, krostki, pęcherzyki czy plamki – mówi dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog z Centrum Medicover Prosta. Przyczyn pojawienia się wspomnianych zmian jest wiele: zmiany alergiczne, trądzik niemowlęcy, zakażenia skórne, podrażnienie wywołane kontaktem z moczem czy kałem, znane jako pieluszkowe zapalenie skóry, czy wreszcie potówki.

Czym zatem są potówki?

Potówki powstają w wyniku zaburzenia drożności przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego, co na skórze objawia się w postaci pęcherzyków (tzw. potówki zwykłe) czy grudek (potówki czerwone), które świadczą o stanie zapalnym. U niemowląt pojawienie się potówek świadczy o przegrzaniu – dziecko jest niewłaściwie ubrane, bądź przykryte. Zmiany lokalizują się często na karku, w fałdach skórnych, w okolicy pieluszkowej, plecach a także na twarzy. Należy pamiętać, iż potówki nie są rzadkością również w innych grupach wiekowych. Nadmierne ciepło, duża wilgotność i szczelna okluzja przyczyniają się do pojawienia się potówek czerwonych, tłumaczy dr Marcinkiewicz.

Jak im zapobiec?

Zapobieganie potówkom to przede wszystkim zapobieganie czynnikom, które doprowadzają do ich powstania, czyli nadmiernemu ciepłu, zwiększonej wilgotności i unikaniu mocno przylegającej odzieży w takich warunkach. Niemowlęta nie mają w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji, w związku z czym należy dostosowywać liczbę warstw ubranek do warunków pogodowych, a więc nie opatulać dziecka szczelnie, gdy my sami mamy tylko bluzkę na sobie. Co istotne należy zwracać uwagę na materiały, na których pociecha leży. Rodzice często zapominają, że różne podkłady stosowane w łóżeczkach czy wózkach są wykonane ze sztucznych włókien.

Sprawdź: Podnoszenie główki przez niemowlaka – kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?

Co zatem zrobić, jeśli już pojawią się potówki?

 Jeśli dojdzie do wystąpienia potówek, należy zmienić otoczenie na chłodniejsze, skórę dokładnie osuszać. Przydatne są wówczas wysuszające lotiony, ale maści unikamy. Zmiany szybko ustępują po wprowadzeniu zaleceń. Zapobiegawczo można stosować zasypki.

Rodzice często nie potrafią rozróżnić potówek od alergii. Jak to zrobić?

Jeśli zmiany wystąpiły, gdy na dworze szaleją upały, a po wprowadzeniu wspomnianych zaleceń ustąpiły, mamy do czynienia z potówkami. Oczywiście, potówki mogą się pojawiać o każdej porze roku. Wystarczy wyobrazić sobie bobasa ubranego w body, pajacyka i kombinezon, którego rodzice wiozą w szczelnym (za to bezpiecznym) foteliku w aucie, gdzie panuje 18-20 stopni. Przy dłużej utrzymujących się zmianach skórnych, wystąpieniu dodatkowych objawów należy pomyśleć o innej przyczynie wykwitów. Decydująca może być lokalizacja zmian, twierdzi dr Marcinkiewicz. Wiele chorób skóry ma swoje określone miejsca występowania na ciele. Z kolei różnego typu alergiom, objawiającym się zmianami na skórze często towarzyszy intensywny świąd skóry, dziecko się drapie, może być niespokojne. Z kolei rodzic w wywiadzie podaje np. wprowadzenie nowego produktu spożywczego czy upranie ubranka w nowym proszku do prania czy ukąszenie przez meszkę.

Rodzice intuicyjnie wiążą wystąpienie zmian z konkretną sytuacją i często ich obserwacje są trafne.

Sprawdź: Inwestycja na lata, czyli cała prawda o krwi pępowinowej

Chciałabym również zwrócić uwagę na wyprysk atopowy, w przypadku którego zmiany u maluszków obserwujemy najczęściej na twarzy, wyprostnych częściach kończyn, czasem na brzuchu. Widoczny jest intensywny rumień, grudki, czasem łuszczenie. Wolną od zmian z reguły jest okolica pieluszkowa, co może nas naprowadzić na trafne rozpoznanie problemu skórnego. Dziecko intensywnie się drapie, jeśli już potrafi, bywa rozdrażnione, śpi niespokojnie. Czasem wykwitom skórnym towarzyszą inne objawy jak kaszel, katar czy bóle brzucha. Na zmienioną skórę należy stosować preparaty łagodzące świąd, unikać bardzo ciepłych kąpieli i detergentów, delikatnie osuszać ciało, i oczywiście zasięgnąć rady specjalisty – dermatologa czy pediatry.

Konsultacja medyczna: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, Centrum Medicover Prosta.


POLECAMY TAKŻE:

Wisiadło i nosidło – czym się różnią i dlaczego temu pierwszemu mówimy „NIE”?

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *