Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump chce ułatwić niepłodnym Amerykanom dostęp do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Jak podaje ABC News, prezydent USA podpisał rozporządzenie, na mocy którego koszt procedury in vitro w Stanach ma być znacznie obniżony. W tym momencie pary, które decydują się na leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego, muszą się liczyć w wydatkiem w granicach 12-25 tysięcy dolarów.
Według szacunkowych danych, co siódma amerykańska para doświadcza trudności z zajściem w ciążę. Temat ten był istotny podczas kampanii wyborczej Donalda Trumpa, który opowiedział się po stronie zwolenników in vitro. Jak wynika z sondażu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, 6 na 10 dorosłych Amerykanów popiera metodę zapłodnienia pozaustrojowego, a tylko 1 na 10 jest przeciwny.
Donald Trump: Amerykanie potrzebują in vitro w przystępnej cenie
Jak informuje portal ABC News, Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego koszt leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w USA ma być znacznie obniżony. W dokumencie można przeczytać, że „Amerykanie potrzebują niezawodnego dostępu do zapłodnienia in vitro i bardziej przystępnych cen”.
Jak podkreślił w dekrecie Donald Trump, koszt jednego cyklu IVF „może wynosić od 12 do 25 tys. dolarów”, co zdaniem prezydenta jest zdecydowanie zbyt wysokim kosztem.
W ciągu 3 miesięcy w Ameryce ma powstać lista rekomendacji dotyczących ułatwienia dostępu do leczenia niepłodności metodą in vitro, a co za tym idzie – zauważalnego obniżenia kosztów terapii, które ponoszą zarówno pacjenci, jak i programy ubezpieczeń medycznych.
Jak czytamy w ABC News, w USA ok. 2,5% urodzeń jest wynikiem zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego. W 2022 r. dzięki in vitro urodziło się tam niemal 92 tys. dzieci. Wskaźnik dzietności w Stanach, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych – w tym w Polsce, spada. Łatwiejszy i tańszy dostęp do skutecznych metod leczenia niepłodności (czyt. In vitro) ma być w założeniu próbą poprawy demografii w Ameryce.
Amerykańscy biskupi przeciwko Donaldowi Trumpowi
Jak podaje Agencja KAI, podpisanie przez Donalda Trumpa rozporządzenia zmierzającego do obniżenia kosztów procedury in vitro i rozszerzenia dostępu do IVF, spotkało się jednak z ostrą krytyką amerykańskich biskupów.
Biskupi Daniel E. Thomas, przewodniczący Komitetu ds. Obrony Życia Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych oraz biskup Robert E. Barron, przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży w odpowiedzi na podpisany dekret napisali:
„Jako pasterze widzimy cierpienie wielu par doświadczających niepłodności i wiemy, że ich głębokie pragnienie posiadania potomstwa jest zarówno dobre, jak i godne podziwu. Jednak nacisk administracji na zapłodnienie in vitro, które kończy niezliczone ludzkie istnienia i traktuje osoby jak własność, nie może być odpowiedzią”.
„Przemysł IVF traktuje istoty ludzkie jak produkty i zamraża lub zabija miliony dzieci, które nie zostały wybrane do przeniesienia do macicy lub nie przeżyły. Wtorkowe zarządzenie promujące zapłodnienie in vitro jest zatem fatalnie skonstruowane i stoi w godnej pożałowania sprzeczności z obiecującymi działaniami administracji na rzecz ochrony życia w minionym miesiącu. Każda osoba ludzka jest cennym darem o nieskończonej godności i wartości, bez względu na to, w jaki sposób została poczęta(…) Ludzie urodzeni w wyniku zapłodnienia in vitro nie mają mniejszej godności niż ktokolwiek inny. Naszym moralnym obowiązkiem jest dbanie o godność ich braci i sióstr, którym nigdy nie dano szansy się urodzić.”
Program in vitro w Polsce
Niepłodność to choroba, której doświadczają miliony osób na całym świecie. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego dla wielu z nich to jedyny sposób na posiadanie biologicznego dziecka.
W Polsce co piąta para ma trudności z zajściem w ciążę, a przyczyny tego stanu rzeczy leżą niemal w równym stopniu po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce działa Program In vitro, który zapewnia wszystkim zakwalifikowanym do niego parom bezpłatne leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, corocznie z budżetu państwa przeznaczonych będzie 500 mln złotych na realizację Programu.
Do końca grudnia 2024 roku dzięki Programowi in vitro uzyskano w Polsce 9258 ciąż.
Źródło: pch24.pl za KAI, politykazdrowotna.com za PAP.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zaskakujące słowa księdza o dzieciach z in vitro oraz nieślubnych

Dodaj komentarz