Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie dotyczące in vitro

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump chce ułatwić niepłodnym Amerykanom dostęp do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Jak podaje ABC News, prezydent USA podpisał rozporządzenie, na mocy którego koszt procedury in vitro w Stanach ma być znacznie obniżony. W tym momencie pary, które decydują się na leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego, muszą się liczyć w wydatkiem w granicach 12-25 tysięcy dolarów.

Według szacunkowych danych, co siódma amerykańska para doświadcza trudności z zajściem w ciążę. Temat ten był istotny podczas kampanii wyborczej Donalda Trumpa, który opowiedział się po stronie zwolenników in vitro. Jak wynika z sondażu The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, 6 na 10 dorosłych Amerykanów popiera metodę zapłodnienia pozaustrojowego, a tylko 1 na 10 jest przeciwny.

Donald Trump: Amerykanie potrzebują in vitro w przystępnej cenie

Jak informuje portal ABC News, Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego koszt leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w USA ma być znacznie obniżony. W dokumencie można przeczytać, że „Amerykanie potrzebują niezawodnego dostępu do zapłodnienia in vitro i bardziej przystępnych cen”.

Jak podkreślił w dekrecie Donald Trump, koszt jednego cyklu IVF „może wynosić od 12 do 25 tys. dolarów”, co zdaniem prezydenta jest zdecydowanie zbyt wysokim kosztem.

W ciągu 3 miesięcy w Ameryce ma powstać lista rekomendacji dotyczących ułatwienia dostępu do leczenia niepłodności metodą in vitro, a co za tym idzie – zauważalnego obniżenia kosztów terapii, które ponoszą zarówno pacjenci, jak i programy ubezpieczeń medycznych.

Jak czytamy w ABC News,  w USA ok. 2,5% urodzeń jest wynikiem zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego. W 2022 r. dzięki in vitro urodziło się tam niemal 92 tys. dzieci. Wskaźnik dzietności w Stanach, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych – w tym w Polsce, spada. Łatwiejszy i tańszy dostęp do skutecznych metod leczenia niepłodności (czyt. In vitro) ma być w założeniu próbą poprawy demografii w Ameryce.

Amerykańscy biskupi przeciwko Donaldowi Trumpowi

Jak podaje Agencja KAI, podpisanie przez Donalda Trumpa rozporządzenia zmierzającego do obniżenia kosztów procedury in vitro i rozszerzenia dostępu do IVF, spotkało się jednak z ostrą krytyką amerykańskich biskupów.

Biskupi Daniel E. Thomas, przewodniczący Komitetu ds. Obrony Życia Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych oraz biskup Robert E. Barron, przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży w odpowiedzi na podpisany dekret napisali:

„Jako pasterze widzimy cierpienie wielu par doświadczających niepłodności i wiemy, że ich głębokie pragnienie posiadania potomstwa jest zarówno dobre, jak i godne podziwu. Jednak nacisk administracji na zapłodnienie in vitro, które kończy niezliczone ludzkie istnienia i traktuje osoby jak własność, nie może być odpowiedzią”.

„Przemysł IVF traktuje istoty ludzkie jak produkty i zamraża lub zabija miliony dzieci, które nie zostały wybrane do przeniesienia do macicy lub nie przeżyły. Wtorkowe zarządzenie promujące zapłodnienie in vitro jest zatem fatalnie skonstruowane i stoi w godnej pożałowania sprzeczności z obiecującymi działaniami administracji na rzecz ochrony życia w minionym miesiącu.  Każda osoba ludzka jest cennym darem o nieskończonej godności i wartości, bez względu na to, w jaki sposób została poczęta(…) Ludzie urodzeni w wyniku zapłodnienia in vitro nie mają mniejszej godności niż ktokolwiek inny. Naszym moralnym obowiązkiem jest dbanie o godność ich braci i sióstr, którym nigdy nie dano szansy się urodzić.”

Program in vitro w Polsce

Niepłodność to choroba, której doświadczają miliony osób na całym świecie. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego dla wielu z nich to jedyny sposób na posiadanie biologicznego dziecka.

W Polsce co piąta para ma trudności z zajściem w ciążę, a przyczyny tego stanu rzeczy leżą niemal w równym stopniu po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce działa Program In vitro, który zapewnia wszystkim zakwalifikowanym do niego parom bezpłatne leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, corocznie z budżetu państwa przeznaczonych będzie 500 mln złotych na realizację Programu.

Do końca grudnia 2024 roku dzięki Programowi in vitro uzyskano w Polsce 9258 ciąż.

 

Źródło: pch24.pl za KAI, politykazdrowotna.com za PAP. 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zaskakujące słowa księdza o dzieciach z in vitro oraz nieślubnych

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *