Nudności i wymioty w ciąży to przypadłość, na którą cierpi około 85% kobiet. Te dolegliwości są charakterystyczne szczególnie dla I trymestru. Naukowcy z UC Davis School of Medicine zbadali, że suplementacja probiotykami może skutecznie wyeliminować dolegliwości żołądkowo-jelitowe w ciąży.
Mdłości i wymioty w ciąży
Większość przyszłych matek z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszy trymestr ciąży z reguły wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. U wielu kobiet dolegliwości są tak silne, że uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie i znacznie pogarszają jakość ich życia. Z tego powodu zespół badawczy pod przewodnictwem Alberta T. Liu położnika i ginekologa z Davis School of Medicine przeprowadził badania nad skutecznością probiotyków w łagodzeniu wspomnianych dolegliwości ciążowych. Wyniki badań okazały się bardzo obiecujące.
Czym są probiotyki?
Probiotyki są to tak zwane „pożyteczne bakterie”, które zasiedlają układ pokarmowy człowieka. Naturalnie probiotyki występują w takich produktach jak kiszonki, kefiry czy jogurty. Według definicji WHO, probiotyki są to preparaty oraz produkty żywnościowe, które zawierają pojedyncze lub mieszane hodowle żywych kultur bakterii. Drobnoustroje te podawane w odpowiednich ilościach wykazują korzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Przeczytaj również: Nasz dietetyk: Probiotyki zwiększają odporność i pomagają zajść w ciążę
Probiotyki a ograniczenie nudności i wymiotów w ciąży – przebieg badania
Badanie trwało 16 dni i uczestniczyło w nim 32 kobiety ciężarne. Otrzymywały one przez sześć dni, dwa razy dziennie kapsułkę z probiotykiem. Później następowało 2 dni przerwy, po których ciężarne znowu przyjmowały probiotyk. Preparaty podawane ciężarnym były probiotykami ogólnie dostępnymi w aptece bez recepty. Podstawowym szczepem bakterii występujących w składzie preparatów były bakterie z rodzaju Lactobacillus.
Nudności i wymioty w ciąży a probiotyki – wyniki badań
Wyniki badań pokazały, że stosowanie probiotyków przez kobiety w ciąży wyraźnie złagodziło dolegliwości żołądkowe. Łączny czas, w którym ciężarne doświadczyły nudności, zmniejszył się o 16%. Z kolei łączny czas i nasilenie wymiotów obniżyło się o 33%. Co więcej, stosowanie probiotyków przez kobiety w ciąży w dużej mierze wyeliminowało również problem z zaparciami, którego ciężarne często doświadczają.
Badania wykazały też ogólną poprawę jakości życia przebadanych kobiet, stosujących suplementację probiotykami. Przebadane pacjentki zaobserwowały większy apetyt oraz mniejsze uczucie zmęczenia, oceniły również, że w okresie przyjmowania probiotyków łatwiej było im wykonywać czynności społeczne.
Analiza materiału biologicznego
Badania przeprowadzone przez naukowców z UC Davis School od Medicine obejmowały również analizę kału uczestniczek. Porównali oni próbki pobrane przed rozpoczęciem badań oraz próbki pobrane po zastosowaniu suplementacji probiotykami.
W kale kobiet, które zmagały się z najsilniejszymi dolegliwościami żołądkowymi, stwierdzono występowanie identycznych biomarkerów. Ponadto, odnotowano znacznie zmniejszoną ilość bakterii, odpowiedzialnych za przenoszenie enzymu hydrolazy soli żółciowych. Po zastosowaniu probiotyków ilość tych bakterii zwiększyła się, co według badaczy właśnie spowodowało złagodzenie nudności i wymiotów.
Przeprowadzone badania wykazały również, że w przypadku występowania wysokiego poziomu drobnoustrojów jelitowych Akkermansia muciniphila, zwiększa się nasilenie wymiotów. Po zastosowaniu suplementacji probiotykami liczba tychże bakterii zmniejszyła się, co również spowodowało redukcję dolegliwości. Jako kolejny powód ograniczenia wymiotów naukowcy podali podniesienie poziomu witaminy E, na co również wpłynęło przyjmowanie probiotyków.
Probiotyki a nudności w ciąży – przełom w przewidywaniu nasilenia dolegliwości ciążowych
Przeprowadzone badania pokazują, że Akkermansia munciniphila mogą być biomarkerem, dzięki któremu możliwie będzie przewidywanie poziomu dolegliwości ciążowych. Naukowcy przeprowadzający badanie oceniają wyniki jako bardzo obiecujące, jednak ze względu na zbyt małą grupę badawczą, konieczne są dalsze badania, które potwierdzą ich przełomową teorię.
Przeczytaj również: Dieta i probiotyki w hamowaniu stanów zapalnych organizmu a płodność
Probiotyki w ciąży – czy warto je stosować?
Naukowcy z UC Davis School of Medicine poczynili pierwsze kroki, w kierunku odnalezienia przyczyny oraz skutecznego sposobu łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych w ciąży. Zanim jednak doniesienia te zostaną potwierdzone rozszerzonymi badaniami na większej próbie badawczej, warto wspomnieć o innej korzystnej roli probiotyków w ciąży. Żywe kultury bakterii mogą być dla ciężarnych pomocne w radzeniu sobie z infekcjami intymnymi. W ciąży pH pochwy zmienia się, przez co ryzyko infekcji intymnych jest dużo większe. U kobiet w ciąży obserwuje się bowiem ograniczenie wytwarzania bakterii Lactobacillus oraz Bifidobacterium, przy jednoczesnym wzroście stężenia Staphylococcus Bacteroidetes. Stosowanie probiotyków pomaga więc w utrzymaniu odpowiedniej flory bakteryjnej dróg rodnych. Probiotyki w ciąży mogą również chronić przed cukrzycą ciążową, a także minimalizować ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Przed rozpoczęciem suplementacji probiotykami trzeba jednak bezwzględnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże. Po wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań pomoże on wybrać najlepszy preparat dla ciężarnej.
Źródła:
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/12/211204190916.htm
https://dietetycy.org.pl/probiotyki-w-ciazy/
POLECAMY TAKŻE: Probiotyki i prebiotyki – czym się różnią i kiedy warto je stosować w ciąży
Probiotyki i prebiotyki – czym się różnią i kiedy warto je stosować w ciąży
Dodaj komentarz