Program Ministerstwa Zdrowia „Moje Zdrowie” wystartował 1 maja 2025 roku i zastąpił dotychczasową akcję Profilaktyka 40 Plus. Ma w sposób pełniejszy analizować wyniki badań ze wskazaniem dalszego postępowania.
Pacjenci nie będą pozostawieni sami sobie, przeprowadzone badania będą szeroko omawiane, a pacjent kierowany – w razie konieczności – na dalszą diagnostykę bądź leczenie. Dr Michał Sutkowski, prezes elekt Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, podkreśla, że program „Moje Zdrowie” będzie nastawiony na działanie.
Moje Zdrowia a profilaktyka 40 Plus
Program zdrowotny „Profilaktyka 40 Plus” został uruchomiony w 2023 r. i trwał do końca kwietnia 2025 r. Ponowne skorzystanie z programu mogło być możliwe po upłynięciu 12 miesięcy. Skierowany był do osób powyżej 40. roku życia, które otrzymywały szeroki pakiet badań celem zadbania o profilaktyczną diagnostykę w zakresie najczęściej występujących chorób, m.in. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca.
Jak wskazuje dr Michał Sutkowski, wykonaniu badań profilaktycznych w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” często nie towarzyszyło żadne działanie zaradcze. Pacjent korzystał z programu, ale jego wyniki nie były omawiane i w rezultacie samo przeprowadzanie diagnostyki niewiele działało. Pacjent był uznawany za zdrowego, gdyż zgłosił się do programu, ale czy rzeczywiście taki był – tego się nie dowiadywał.
– „Moje Zdrowie” to program inny niż „Profilaktyka 40+”. To program propacjencki, nastawiony na działanie, nie tylko na zbieranie wyników – podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes elekt Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce – Dotychczas wielu pacjentów po wykonaniu badań z „Profilaktyki 40+” nie podejmowało dalszych kroków. – Wyniki często trafiały na półkę, a pacjent uznawał się za zdrowego tylko dlatego, że zrobił badania. Tak nie powinno być – i tak nie będzie w programie „Moje Zdrowie”.
Moje Zdrowie – dla kogo
Program „Moje Zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” skierowany jest do wszystkich osób powyżej 20. roku życia – tym przede wszystkim różni się od „Profilaktyki 40 Plus. Osoby w wieku 20–49 lat będą mogły skorzystać z bilansu zdrowia raz na 5 lat, natomiast osoby 49 plus – raz na 3 lata.
Moje Zdrowie – co obejmuje
Pierwszym etapem programu będzie wypełnienie ankiety zdrowotnej obejmującej dane dotyczące parametrów ciała, dane środowiskowe, rodzinne, dotyczące stylu życia, wykonywanego zawodu, aktywności, nałogów, szczepień, zdrowia psychicznego.
Pacjent może wypełnić ankietę w aplikacji IKP lub Moje IKP, albo z pomocą pracownika medycznego – lekarza, pielęgniarki, położnej lub tzw. profilaktyka zdrowotnego.
Pakiet podstawowy zawiera takie badania jak:
- morfologia krwi,
- glukoza,
- kreatynina (z eGFR),
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
- TSH (hormon tyreotropowy),
- badanie ogólne moczu.
Pakiet uzupełniający zależy od danych z ankiety i może zawierać m. in.:
- ALAT – aminotransferaza alaninowa,
- ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa,
- GGTP – gammaglutamylotranspeptydaza,
- PSA całkowity u mężczyzn,
- anty-HCV,
- lipoproteina (a) – wykonywana w ramach programu raz w życiu.
Wyniki badań nie zostaną odłożone na półkę, tylko skrupulatnie przeanalizowane.
Po analizie wyników pacjent otrzyma plan zawierający:
- ocenę ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (np. skale SCORE2, SCORE2 Diabetes),
- ocenę ryzyka zaburzeń poznawczych (skala Mini-Cog dla osób 60+),
- zalecenia lekarskie,
- informacje o szczepieniach i profilaktyce,
- sugestie dalszych badań (np. kolonoskopii, gastroskopii, FIT-OC – jeśli nie wykonano wcześniej).
Program „Moje zdrowie” ma kosztować w 2025 roku ok. 336,5 mln zł, a w kolejnym 434,5 mln zł.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rusza-program-moje-zdrowie-bilans-zdrowia-osoby-doroslej
Fot. pixabay.com/valelopardo

Dodaj komentarz