Wbrew obawom rodziców ciemieniucha nie boli i nie swędzi malucha. Jednak skorupka na głowie dziecka nie wygląda najlepiej, więc warto pobyć się jej od razu przy pierwszych objawach. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby.
Co to jest ciemieniucha?
Ciemieniucha to zrogowacenia na skórze przypominające żółty łupież, które zlokalizowane są w okolicach ciemiączka – stąd nazwa ciemieniucha. Czasami mogą wystąpić także w okolicach brwi i nosa. Ciemieniucha to nic innego jak zrogowaciały naskórek, który początkowo jest biały, a potem staje się żółto-pomarańczowy.
Sprawdź: 10 pytań o pielęgnację noworodka, które zadają sobie rodzice
Co jest przyczyną ciemieniuchy?
Ciemieniucha to nie wynik braku higieny, to czysta biologia. Nie należy się więc wstydzić czy krępować, że maluszek ma ciemieniuchę. Jest to wynik niedojrzałości gruczołów łojowych, które intensywnie nawilżają skórę dziecka. Dodatkowym powodem jest także fakt, że w ciele małego dziecka mogą jeszcze występować hormony matki. Ciemieniucha może nasilać się latem, w upały, gdyż gruczoły potowe pracują wtedy wyjątkowo mocno.
Kiedy u dzieci może pojawić się ciemieniucha?
W większości przypadków ciemieniucha pojawia się u noworodków do ok. 6 tygodnia życia. Jednak zdarza się także u dzieci 2-3-letnich. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie należy się obawiać i martwić jej wystąpieniem. Lekarze uspakajają, że łatwo się jej pozbyć.
Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę
Chcąc pozbyć się ciemieniuchy u dziecka, można iść dwoma drogami: skorzystać z preparatów dostępnych w aptece lub zastosować domowe metody.
Domowy sposób na ciemieniuchę: głowę dziecka na ok. 30-60 min przed kąpielą należy posmarować oliwką dla dzieci, ewentualnie oliwą z oliwek. Gdy strupki na głowie trochę zmiękną, dokładnie myjemy głowę dziecka, skupiając się na miejscach, gdzie występuje ciemieniucha. Ważne, aby głowę myć codziennie – regularność pomoże nam pozbyć się problemu.
Sprawdź: Pielęgnacja noworodka: co robiły nasze mamy, a czego już się nie praktykuje?
Inny sprawdzony domowy sposób to położenie na ciemieniuchę rozmoczone płatki owsiane lub otręby pszennego. Taka maseczka ma właściwości zmiękczające.
Jeżeli po 2-3 tygodniach stosowania metod domowych ciemieniucha nadal nie zniknęła, należy udać się do lekarza, aby zapisał gotowe kremy dostępne w aptece.
Ciemieniuchy nigdy nie należy usuwać „na sucho” – taki zabieg może uszkodzić delikatną skórę dziecka i sprawić mu ból.
Ciemieniucha nie boli maluszka, nie sprawia mu dyskomfortu, ale warto zlikwidować ją, jak tylko się pojawi. Zwykle, choć nie zawsze, gdy raz wystąpi, ponownie nie wraca.
POLECAMY TAKŻE:
Nosić czy nie nosić noworodka w chuście? Cała prawda o chustowaniu dzieci
Dodaj komentarz