Szczepienie przeciw COVID-19 dla dzieci

Szczepienia dla 5-latków w Polsce. Jest zdecydowana decyzja Ministra Zdrowia!

Wczoraj odbyła się konferencja, na której Minister Zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na temat planowanych ewentualnych restrykcji i przewidywań co do szczytu IV fali. W trakcie konferencji minister Niedzielski i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak ogłosili także o decyzji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepienia dla dzieci 5-11 lat już w grudniu?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jeszcze w tym tygodniu zostanie wydana oficjalna decyzja w sprawie rekomendacji dotyczącej szczepień przeciw COVID-19 w grupie wiekowej 5-11 lat. Minister podkreślił, że Polska bacznie śledzi sytuację pandemiczną w Stanach Zjednoczonych, gdzie zgłoszonych jest coraz więcej przypadków zachorowań wśród najmłodszych a Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła już miesiąc temu szczepienia COVID-19 dla dzieci od 5. do 11. roku życia.

Wszystko wskazuje na to, że w grudniu dopuszczone zostaną szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci 5-11 lat, a gdy tylko taka rekomendacja zostanie wydana, Ministerstwo Zdrowia dokona dokładnej prezentacji systemu szczepienia dzieci 5-11 lat.

Szczepienia przeciw COVID 5-11 lat – skuteczność

Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci 5-11 lat wynosi 90,7%, czyli dokładnie tyle, ile u starszej grupy wiekowej tj. 12-18 lat. Przy czym warto pamiętać, że dzieci w wieku 5-11 lat są szczepione 1/3 dawki, tj. 10 mikrogramów, natomiast grupa 12-18 lat – 30 mikrogramów.

“Na jednej szali kładziemy zdrowie i życie dziecka, na drugiej – ryzyko wystąpienia co najwyżej gorączki, bólu mięśni (…) Liczymy, że do połowy grudnia dla tej najmłodszej grupy wiekowej dotrze do nas 1 milion 100 tysięcy dawek szczepionki”. Powiedział podczas konferencji dr Grzegorz Cessak. 

Wariant Delta bardzo groźny dla najmłodszych

Podczas I fali pandemii koronawirusa dzieci były tą grupą społeczną, która przechodziła zarażenie wirusem SARS-CoV-2 najłagodniej lub nawet bezobjawowo. Tymczasem trzy fale pandemii później niestety sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Specjaliści z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDA) podkreślają, że od połowy czerwca do połowy sierpnia tego roku, w ciągu 6 tygodni, liczba hospitalizowanych dzieci i nastolatków w wyniku COVID-19 wzrosła aż 5-krotnie.

Takie przypadki, jak kilkutygodniowy chłopiec z krakowskiego szpitala z ciężkim przebiegiem COVID-19, nie są niestety wyjątkiem i będą pojawiać się coraz częściej. Koniecznym jest duży stopień wszczepienia wśród społeczeństwa, aby nie doprowadzić do dalszych mutacji wirusa.

>> Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu dowiemy się, czy dzieci 5-11 lat będą mogły być szczepione przeciw COVID-19 w Polsce. Będziemy na bieżąco informować.

 

POLECAMY TAKŻE:

Koronawirus u matki karmiącej piersią. Co dalej?

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *