Szczepienia przeciwko COVID-19 dla grupy 5-11 lat

Szczepionki przeciwko COVID-19 zatwierdzone dla 5-latków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) 29 października 2021 r. zatwierdziła awaryjne użycie szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 w grupie wiekowej 5-11 lat, 3 listopada 2021 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) udzieliło swojej rekomendacji w zakresie szczepień dla dzieci 5-11 lat. Na ten moment szczepionki będą mogły zostać podane 28 mln dzieci w Stanach Zjednoczonych.

Szczepienia na dużą skalę w USA były przewidziane od 8 listopada 2021 r. Dzieci będą szczepione preparatem pediatrycznym firmy Pfizer/BioNTech.

Skuteczność ochrony

Dyrektorka CDA (Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób), Rochelle P. Walensky, zapewnia, że skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 dla nowo dopuszczonej grupy dzieci 5-11 lat jest tak samo skuteczna jak dla dorosłych i młodzieży – zapobiega ciężkiemu przechodzeniu COVID-19 w 90,7%.

Jak podkreślają specjaliści z CDA od połowy czerwca do połowy sierpnia tego roku, w ciągu 6 tygodni, liczba hospitalizowanych dzieci i nastolatków w wyniku COVID-19 wzrosła aż 5-krotnie. Wariant Delta bardzo gwałtownie rozprzestrzenia się wśród najmłodszych. W Stanach Zjednoczonych przypadki zachorowań na COVID-19 u dzieci między 5. a 11. rokiem życia stanowią aż 39% zachorowań w wieku poniżej 18 lat. Aż 8300 najmłodszych dzieci wymagało hospitalizacji na skutek COVID-19.

            Skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci 5-11 wynosi 90,7%

Dystrybucja szczepionek ruszyła z początkiem listopada i obejmie 28 mln amerykańskich dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 podawana jest dzieciom w wieku od 5 do 11 lat jako szczepionka pierwotna w 2 dawkach w odstępie 3 tygodni. Dawka wynosi 10 mikrogramów i jest niższa niż dla grupy wiekowej 12+ (30 mikrogramów).

Badania kontrolne

Szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 była testowana w randomizowanym badaniu placebo na 4600 dzieci w wieku 5-11 lat (3100 szczepionek, 1538 placebo). Badania prowadzono w Polsce, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii. Dzieciom podano 10 mikrogramów szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 w dwóch dawkach. Odpowiedź immunologiczna 246 uczestników tego badania została zestawiona z wynikami 253 uczestników w wieku od 16 do 25 lat, którzy otrzymali dwie wyższe dawki szczepionki w poprzednim badaniu. Odpowiedzi immunologiczne młodszych uczestników były porównywalne do grupy 16-25 lat.

W omawianym badaniu nie odkryto żądnych poważnych skutków ubocznych. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po szczepieniu dotyczyły bólu w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienia, obrzęku, bólu głowy, bólu mięśni, zmęczenia. Objawy miały nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. Większość z nich ustępowała po 1-2 dniach.

Szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) przeznaczona dla dzieci w wieku 5-11 lat odznacza się takim samym składem jak szczepionka dla nastolatków 12-18 lat. Różnica dotyczy jedynie wielkości dawki: dzieci 5-11 lat otrzymają 10 mikrogramów, natomiast grupa 12-18 lat – 30 mikrogramów.

W oparciu o analizę wszystkich dostępnych dowodów naukowych i badań, potencjalne korzyści szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 u osób w wieku od 5 do 11 lat przewyższają znane i przypuszczalne zagrożenia.

 

Źródła:

https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-authorizes-pfizer-biontech-covid-19-vaccine-emergency-use-children-5-through-11-years-age
https://szczepienia.pzh.gov.pl/coraz-blizsza-perspektywa-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-w-grupie-5-11-lat/

 

POLECAMY TAKŻE:

Oddziały dziecięce w szpitalach zapełnione w wyniku zakażeń wirusem RSV. Jak go rozpoznać?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *