Szczepionka przeciw COVID-19 dla najmłodszych

Szczepienie przeciw COVID-19 dla 5-latków. Znamy datę!

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację, a Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Szczepienia dla najmłodszych ruszą jeszcze przed świętami.

Kiedy szczepienia dla dzieci 5-11 lat w Polsce?

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, zapewnił, że szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat ruszą już 13 grudnia. Do tego czasu mają dotrzeć do Polski szczepionki dla tej grupy wiekowej. Szczepienia przewidziane są jeszcze na ten rok. Choć na ten moment nie ma jeszcze fizycznie możliwości zapisania dziecka – wszystko jest uzależnione od dostawy szczepionek. Informacje o możliwości zapisu na szczepienia najmłodszych dzieci znajdą się TUTAJ

Zobacz: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w Stanach Zjednoczonych zostały zarekomendowane z początkiem listopada.

Skuteczność szczepionki dla dzieci 5-11 lat

Europejska Agencja Leków (EMA) podaje, że korzyści ze stosowania szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, zwłaszcza gdy mowa o chorobach, które zwiększają ciężki przebieg COVID-19. 

Przeczytaj też: Niemowlę z ciężkim przebiegiem COVID-19 w krakowskim szpitalu. Lekarze apelują „Ciężarne – szczepcie się!”

Dopuszczone szczepionki dla najmłodszych odznaczają się skutecznością na poziomie 90,7%, czyli dokładnie tak jak w grupie 12-18 lat.

Jak informuje Europejska Agencja Leków działania niepożądane po przyjęciu szczepionki u dzieci 5-11 lat były zbliżone do tych, które zgłaszały osoby starsze, tj. ból ręki i obrzęk w miejscu podania zastrzyku, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni, dreszcze.

Jaka dawka szczepionki dla najmłodszych?

Dawka szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat jest niższa niż u starszej grupy wiekowej i wynosi 10 µg. Osoby w wieku 12 lat i starsze przyjmują szczepionkę w dawce 30 µg. Dawka została starannie dobrana jako preferowana ze względu na bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Najmłodsi otrzymają 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

 

Źródło:
https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/13-grudnia-rusza-szczepienia-dzieci-w-wieku-5-11-lat,227470,1018.html
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja 
https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-positive-topline-results 

 

POLECAMY TAKŻE:

Koronawirus u matki karmiącej piersią. Co dalej?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *