Szczepionka przeciwko HPV refundowana

Szczepionka HPV refundowana. Wskazana dla dzieci od 9 lat

Szczepionka HPV refundowana. Wskazana dla dzieci od 9 lat

Szczepionka uodparniająca przeciwko dwóm typom (16 i 18) wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest już częściowo refundowana. To bardzo ważna informacja w temacie profilaktyki m.in raka szyjki macicy. Choroba ta jest przyczyną śmierci pięciu kobiet dziennie w Polsce!

Polska zajmuje pierwsze niechlubne miejsce w Europie pod względem liczby pacjentek cierpiących na raka szyjki macicy. Jedną z przyczyn zachorowania na ten typ nowotworu są wirusy brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV), które przenoszone są m.in. drogą płciową między ludźmi. Jednym ze sposobów, aby uchronić się przed wirusem jest zastosowanie szczepionki.

Szczepionka HPV refundowana

W ramach działań profilaktycznych od początku listopada 2021 r. w Polsce częściowo refundowana jest szczepionka Cervarix. Preparat został zarejestrowany w krajach Unii Europejskiej w 2007 roku po ocenie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przez Europejską Agencję Leków.

W aptece z dopłatą cena szczepionki wyniesie 138,18 zł (cena detaliczna leku to 276,36 zł). Wcześniej preparat również był dostępny, jednak  ze względu na wysoką cenę tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na taki zakup.

Szczepionka HPV dla dzieci od 9 lat

Cervarix wskazany jest do zastosowania u dzieci od ukończenia 9. roku życia ( zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców). – Szczepienie wskazane jest do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dzieci w wieku od 9. do 14. lat powinny przyjąć dwie dawki szczepionki. Druga dawka powinna zostać podana w okresie od 5 do 13 miesięcy po pierwszej. Pacjenci powyżej 15. lat i więcej powinni przyjąć trzy dawki szczepionki w schemacie 0-1-6 miesięcy.

Dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko HPV można znaleźć w aplikacji gabinet.gov.pl, gdzie znajduje się tzw. e-Karta szczepień.  Wpis o wykonaniu szczepienia przeciw HPV do e-Karty Szczepień zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta osoby zaszczepionej lub w IKP opiekuna ustawowego.

Niebezpieczny wirus HPV

Zakażenie wirusem HPV należy do najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób zakaźnych. Wirusem można się zakazić najczęściej poprzez kontakty seksualne lub, rzadziej, podczas wspólnego korzystania z rzeczy przeznaczonych do higieny osobistej. Do zakażenia może również dojść podczas porodu, gdy matka zaraża wirusem HPV swoje dziecko.

Najczęściej osoby zakażone nie wiedzą, że nieświadomie rozprzestrzeniają wirusa, może on być bowiem wiele lat utajony i nie dawać żadnych objawów choroby. W wielu przypadkach wirus sam się cofa, jeśli jednak tak się nie stanie może być przyczyną poważnych zachorowań. W przypadku kobiet  to  m.in. wspomniany rak szyjki macicy (drugi co do częstości nowotwór kobiet na świecie), rak sromu, rak pochwy, brodawki płciowe czy brodawczaki  krtani. W przypadku mężczyzn mogą to być nowotwory prącia, nowotwory okolicy odbytu.

 Powszechna szczepionka w Australii

Wprowadzenie szczepień przeciwko HPV to jedno z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). Zdaniem ekspertów, aby realnie zahamować, a w przyszłości wyeliminować raka szyjki macicy, wszczepialność powinna dotyczyć ok. 60% populacji. Jednym z krajów, które zdecydowały się na podanie powszechnej i bezpłatnej szczepionki przeciwko HPV jest Australia. Preparat stosuje się dla dziewczynek od 2007 roku, a od 2013 również dla chłopców. Obecnie ten kraj ma jeden z najniższych wskaźników zapadalności na raka szyjki macicy.

 

Źródło: www.gov.pl, www.medkurier.pl, www.mp.pl

 

POLECAMY TAKŻE: 

Cytologia płynna (LBC) a cytologia tradycyjna – które badanie będzie skuteczniejsze?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *