Szczepienie przeciwko COVID-19

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży – najnowsze badania!

Sytuacja związana z zachorowaniami na COVID-19 jest szczególnie trudna dla kobiet w ciąży. Czy w ciąży COVID-19 jest bardziej niebezpieczny? Czy zagraża dziecku? Jak wygląda poród w dobie pandemii? Co ze szczepieniami przeciwko COVID-10 dla ciężarnych? Pytań bez odpowiedzi było bardzo wiele, a zważywszy na fakt, że dla kobiety w ciąży, a konkretnie dla płodu, nawet wirus opryszki może być tragiczny w skutkach, szerzący się wirus SARS-CoV-2 budził ogromny niepokój. Najnowsze badania naukowców przynoszą jednak uspokajające wieści.

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla ciężarnych – co wiedzieliśmy?

Gdy w grudniu 2020 roku pisaliśmy o szczepieniach przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży, sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Wówczas nie rekomendowano szczepień jako bezpiecznych z prostego powodu – zabrakło wiarygodnych badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły zasadność szczepień ciężarnych.

Kilkaset tysięcy kobiet co roku w Polsce rodzi dzieci (wg statystyk GUS-u w 2019 r. urodziło się 375 tys. dzieci), stąd mamy ogromną grupę ludzi, której szczepienie było niepewnością. Zgodnie z danymi przekazanymi na gov.pl aktualnie dwoma dawkami zaszczepiono niecałe 2 mln osób, natomiast liczba wykonanych szczepień to 5 594 790.

Szczepionka przeciwko COVID-19 dla ciężarnych – co wiemy?

W czwartek 25 marca 2021 r. American Journal of Obstetrics and Gynecology opublikował badanie, w którym wzięło udział 131 kobiet, z czego 84 było to kobiety w ciąży, a 31 kobiety karmiące piersią, w czasie laktacji.

Naukowcy z ośrodków Harvard, MIT oraz Brigham and Women’s Hospital sprawdzali odpowiedź immulogiczny u kobiet ciężarnych i w trakcie laktacji po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 z użyciem szczepionki Pfizer i Moderna. Szczepienia miały miejsce między grudniem 2020 r. a marcem 2021 r.

Wnioski z badania: szczepionki Pfizer i Moderna są skuteczne u kobiet w ciąży.  Zaobserwowano u nich bardzo silną odpowiedź immunologiczną oraz przekazywanie wysokich przeciwciał swoim dzieciom.

Co więcej, badanie krwi pępowinowej i łożyska wykazało, że dzieci kobiet zaszczepionych przeciwko COVID-19 mają znacząco więcej przeciwciał niż dzieci, których matki wcześniej zaraziły się wirusem SARS-CoV-19.

Źródło:
https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00187-3/fulltext
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 

POLECAMY TAKŻE:

Izolacja nie sprzyja kobietom w ciąży. Jak przetrwać poród i pierwsze dni z dzieckiem w czasie pandemii

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *