Przyjmowanie antybiotyków w ciąży

Te antybiotyki mogą zaszkodzić w pierwszym trymestrze ciąży

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University Collage London wykazało, że określona grupa antybiotyków przyjmowana przez kobietę w pierwszym trymestrze ciąży może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wad wrodzonych u dziecka.

Antybiotyki makrolidowe szkodliwe dla kobiet w ciąży

Badanie opublikowane zostało w magazynie medycznym The BMJ a dotyczyło powiązania pomiędzy przyjmowaniem przez ciężarną antybiotyków makrolidowych a występowaniem wad rozwojowych u narodzonych dzieci.

Naukowcy z University Collage London przepadali 104 605 dzieci urodzonych pomiędzy 1990 a 2016 rokiem, których matki przyjmowały w ciąży jeden z antybiotyków makrolidowych lub penicylinę. Badacze oceniali ryzyko wystąpienia u dzieci porażenia mózgu, padaczki, zespołu nadpobudliwości, spektrum autyzmu i innych wad rozwojowych.

Co wykazało badanie?

W sytuacji, gdy matki przyjmowały w ciąży makrolidy, poważne zaburzenia neurorozwojowe pojawiły się u 22 dzieci na 1000 przypadków. Tymczasem, gdy ciężarna przyjmowała penicylinę, zaburzenia odnotowano u 17 dzieci na 1000 przypadków. Przyjmowanie przez ciężarną w dowolnym miesięcu ciąży antybiotyków makrolidowych zwiększało ryzyko wad układu płciowego.

W przypadku przyjmowania makrolidów w pierwszym trymestrze ciąży wady rozwojowe pojawiły się u 28 dzieci na 1000 urodzeń, a podczas przyjmowania penicyliny – 18 na 1000 urodzeń. Badacze odnotowali zwiększone ryzyko wad rozwojowych układu sercowo-naczyniowego.

Ruth Gilbert, profesor biorąca udział w badaniu, podkreśla, że różnica nie jest być może ogromna, ale na tyle duża, aby lekarze szukali alternatywy dla antybiotyków makrolidowych.

 >> Infekcje dróg moczowych w ciąży – nieleczone mają groźne skutki dla kobiety i dziecka <<Zakażenie układu moczowego jak leczyć w ciąży

Antybiotyki makrolidowe – które to?

Do grupy antybiotyków makrolidowych zalicza się erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna. Stanowią najczęściej zapisywane antybiotyki dla chorych w krajach zachodnich na schorzenia takie jak: infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, choroby układu moczowego.

Brytyjska Agencja ds. Produktów Leczniczych i Opieki Zdrowotnej zaleca, aby lekarze przypisywali ciężarnym alternatywne środki dla klarytromycyny i azytromycyny, a Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii wydano ostrzeżenia przed stosowaniem tych antybiotyków u osób dorosłych, w których występuje ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Antybiotyki w ciąży – przyjmować czy nie?

Wątpliwość, czy można przyjmować antybiotyki w ciąży, pojawia się u wielu ciężarnych. Nawet jeśli lekarz ocenia, że ich przyjmowanie jest niezbędne i nie będzie stanowiło zagrożenia dla płodu.  

Współautorka omawianego badania, Ruth Gilbert, alarmuje, że nieprzyjmowanie antybiotyku w ciąży, kiedy wymaga tego stan chorej jest tak samo groźne jak stosowanie antybiotyku z grupy ryzyka. Należy pamiętać, że infekcja rozwijająca się w ciele ciężarnej może być znacznie bardziej szkodliwa dla dziecka niż przepisane przez lekarza antybiotyki.

 

Źródło: CNN, The BMJ

 

POLECAMY TAKŻE:

Przeziębienie w ciąży – jak bezpiecznie leczyć? [Ginekolog odpowiada na pytania Czytelniczek]

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *