Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży bez rządowego dofinansowania. Pieniądze zostaną przekazane egzorcyście

W 44% polskich szkół brakuje psychologa, w całej Polsce dostępnych jest jedynie 441 psychiatrów dziecięcych, senatorowie PIS odrzucili w zeszłym roku projekt zwiększenia budżetu na psychiatrę dziecięcą o 80 mln zł. Do tego pandemia odcisnęła mocne piętno na dzieciach, odizolowała od przyjaciół, a niekiedy zamknęła z oprawcami w czterech ścianach. W tym wszystkim Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę stracił dofinansowanie od państwa.

Rząd odmawia dofinansowania

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od 30 lat świadczy kompleksową pomoc dla najmłodszych będących ofiarą przemocy i wykorzystywania seksualnego. Od 13 lat prowadzi całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, będący niekiedy jedynym wsparciem w najtrudniejszych sytuacjach. Linię dla dzieci w kryzysie powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.

„Dzieci dzwonią do nas na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia lub nie mogą znieść samotności. Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.” (@dajemydzieciomsile Instagram).

Roczne koszty funkcjonowania telefonu zaufania to ok. 3 mln zł. W 2021 r. Fundacja z otrzymanych dotacji publicznych była w stanie pokryć jedynie 5% wymaganego budżetu. Środki zdobywa od prywatnych darczyńców i instytucji oraz 1% podatku.

W 2022 r. Fundacja i Telefon Zaufania nie mają ŻADNEGO wsparcia ze strony rządu. Ministerstwo Zdrowia w 2021 r. zlikwidowało konkurs, który mógłby zapewnić środki na stabilne funkcjonowanie Telefonu Zaufania w ciągu kilku najbliższych lat.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realne i potrzebne wsparcie

„W pierwszych latach działania telefonu 116 111 współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60% rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało 6%. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu 116 111. Nie rozumiemy tej sytuacji.

W tej chwili telefon działa wyłącznie dzięki hojności indywidualnych obywateli, prywatnych fundacji i firm. Jednak w sytuacji braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony budżetu państwa, a także wysokiej inflacji, jego dalsze działanie w trybie 24/7 nie będzie możliwe, co pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc, także w dramatycznych sytuacjach.” (@dajemydzieciomsile Instagram).

To, jak niezbędną pomocą jest Telefon Zaufania, niech świadczy fakt, że co roku blisko 1000 dzieci próbuje odebrać sobie życie, z czego w ostatnim roku 107 zrobiło to niestety skutecznie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie tylko prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, ale też udostępnia bardzo dużo bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli, m.in.: „Gadki, czyli proste rozmowy na trudne tematy”, „Jak chronić dzieci przed wykorzystaniem seksualnym?”, „Jak chronić dzieci przed krzywdzeniem?”.

Nie pomoże psycholog, ale będzie egzorcysta

6 września 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że zostanie uruchomiona nowa, bezpłatna, całodobowa infolinia dla dzieci i młodzieży. Dlaczego odbierać dofinansowanie projektowi, który od 13 lat doskonale funkcjonuje i pomaga milionom dzieci?

OKO.press dotarło do informacji, że nowa infolinia finansowana przez rząd należy do Fundacji Auxilium, którą kieruje ks. Józef Patryk, psycholog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Działająca od 2019 r. Fundacja Auxilium prowadzi telefon zaufania oraz poradnię. Pomoc świadczą tam psycholodzy, ale również doradcy od naprotechnologii i egzorcyści.

W Polsce brak rządowej pomocy dla dzieci

116 111 – ten numer uzupełnia lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Niedofinansowana psychiatra dziecięca, brak wystarczającej liczby psychologów na etatach w szkołach, kosztowna prywatna opieka psychiatryczna to powody, dla których dzieci i młodzież w fatalnym stanie emocjonalnym i psychicznym nie uzyskują znikąd pomocy.

„Każdego dnia konsultanci Telefonu Zaufania 116 111 odbierają około 300 połączeń od młodych ludzi. Aż 130 z nich dotyczy problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, a także zaburzenia odżywiania, samotność i smutek.”

Opinia publiczna zawrzała. Uruchomione zostały liczne zbiórki, mające na celu wesprzeć budżet Fundacji i zapewnić ciągłość działania Telefonu Zaufania.

„Traumatyzować kobiety i kazać im donosić niemal martwe ciąże, ryzykując ich zdrowiem i życiem – tak, ale pomóc dzieciom już żyjącym, które niekiedy nie widzą innej możliwości niż odebranie sobie życia – za takim życiem już nasz rząd nie jest”.

„To się nie mieści w głowie! To skandal! Jest tyle potrzebujących dzieci, które nie otrzymują pomocy od najbliższych. Nie dość, że państwo nie pomaga, to jeszcze zabiera pieniądze tym, którzy chcą pomagać!!!!!!!!!”

„Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w roku 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie państwa” – pisze Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. „Nie rozumiemy tej sytuacji. Wobec pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i ogromnych problemów społecznych wywołanych pandemią, telefon 116 111 jest ważnym zasobem zdalnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych obywateli naszego kraju. Wiemy, że obecna oferta pomocy telefonicznej w Polsce nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu ze strony dzieci” – dodaje.

Źródło:
https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/od-1-marca-br-telefon-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy-116-111-bedzie-dzialal-cala-dobe.html?gclid=CjwKCAiA55mPBhBOEiwANmzoQgR5i-FYBbnrviqzmBMgvWTd9HZCsCWY7k0zSJPT4fLjETT8PsMwNBoCn-8QAvD_BwE 
https://wspierajtelefon.pl/ 
https://oko.press/psychiatria-dziecieca-wywiad-dr-zechowski/

POLECAMY TAKŻE:

Skierowania na szczepienie dzieci 5-11 lat przeciwko COVID-19 już dostępne!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *