Torbę do szpitala zazwyczaj pakuje się ok. 36 tygodnia ciąży. Czy wiesz, co powinnaś w niej mieć? Masz listę rzeczy, które zabierzesz? Jeśli nie, to podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w torbie do szpitala.
Torba do szpitala: co powinna zawierać?
Torba do szpitala jest bardzo ważnym elementem, którego zawartość powinna być dokładnie przemyślana. Aby spełniała w pełni swoje funkcje, należy podzielić ją na część ogólną oraz porodową.
- część ogólna
W tej części przede wszystkim znajdują się ubrania. Kobieta w ciąży powinna zabrać: koszule nocne (1 lub 2) oraz koszule poporodowe (z rozcięciem), szlafrok, bieliznę na zmianę na kila dni, obuwie do chodzenia po oddziale i pod prysznic, bluzę, skarpetki, a także akcesoria higieniczne – mydło, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej, szampon, ewentualne kremy, jeśli używamy.
Warto pamiętać, że kosmetyki należy przelać do mniejszych opakowań. Można takie kupić albo po prostu przelać do małych pojemników, w drogeriach często są komplety takich opakowań, szczególnie w okolicy sezonu wyjazdowego.
Dodatkowo, należy pamiętać, że niektóre elementy torby do szpitala zależą od “zwyczajów” panujących w danym szpitalu. W dalszym ciągu, w niektórych placówkach wymaga się od ciężarnej np. własnego kubka, sztućców bądź papieru toaletowego. W torbie nie powinno zabraknąć również ręczników papierowych (przydatne szczególnie po porodzie), ręcznika kąpielowego i ręcznika do rąk. Z rzeczy ogólnych przydatnych ciężarnej to także ulubione formy relaksu (książka, tablet do oglądania filmów itp). W tej części powinno się również znaleźć dodatkowe jedzenie z długą datą przydatności np. wafle ryżowe, batony musli.
W części ogólnej powinny się znaleźć również dokumenty (dowód osobisty, skierowanie do szpitala, karta ciąży) oraz wyniki badań.
- część porodowa
W torbie porodowej do szpitala powinna być też część przeznaczona specjalnie na potrzeby porodu. Tutaj przydadzą się wszystkie rzeczy, które relaksują – odtwarzacz do muzyki, słuchawki czy ulubione przekąski (które w dalszym ciągu, w wielu szpitalach budzą sprzeciw). Aby ugasić twoje pragnienie w trakcie tych chwil, należy wyposażyć się w wodę – kilka małych butelek z dzióbkiem przyda się idealnie.
Przydadzą się także na później: wkładki laktacyjne, podkłady poporodowe, jednorazowe majtki i nieprzemakalne podkłady na łóżko, by ochronić pościel lub chociażby przewinąć na nich dziecko.
Torba porodowa: co zabrać dla dziecka?
Pozostaje jeszcze jedna część – torba dla dziecka. W tej kwestii warto dowiedzieć się wcześniej, co szpital, który wybraliście gwarantuje, a czego nie. W niektórych placówkach ubranka są szpitalne i zabrać ze sobą trzeba tylko komplet na wyjście. Podobnie wygląda sprawa z pieluszkami. Kosmetyków przy takim maluszku raczej się nie używa, a kąpiele przeprowadzają położne. Często przydają się chusteczki nawilżane. Jeśli torba dla maluszka będzie potrzebne od razu, ponieważ szpital nie zapewnia ubranek albo pieluszek, to warto ją zostawić w samochodzie, żeby nie zagracać często niewielkiej sali porodowej, a w torbie porodowej umieścić komplet ubranek albo dwie pieluszki.
Maluszkowi przydadzą się: 3 cienkie bawełniane kaftaniki lub body rozpinane na całej długości i 3 pary śpioszków – albo zamiast śpiochów: 3 pajacyki i 2 bawełniane czapeczki. Do tego przydadzą się: 2 pary skarpetek i para rękawiczek „niedrapek”, rożek lub śpiworek, ew. kocyk oraz ubrania na wyjście.
WAŻNE! Tata lub osoba towarzysząca powinni orientować się w zawartości torby do szpitala – tylko wtedy będą w stanie szybko podać to, co jest aktualnie potrzebne.
Zawartość torby warto skonsultować z położną, która orientuje się, jakie zasady panują w danym szpitalu i doradzi, co jeszcze wziąć albo co nie jest potrzebne.
Tekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.
Polecamy także:
Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie
Dodaj komentarz