Wysoka gorączka dochodząca nawet do 40 stopni, początkowo bez żadnych objawów towarzyszących może oznaczać rumień nagły, czyli tzw. trzydniówkę. Jest to typowa choroba wieku dziecięcego o dużej zaraźliwości. Kiedy dzieci chorują na rumień nagły? Czym można uchronić się przed trzydniówką?
Trzydniówka – co to za choroba?
Popularnie nazywana trzydniówką, nosi też nazwę rumienia nagłego, gorączki trzydniowej lub choroby trzydniowej. Ta typowa choroba wieku dziecięcego w znakomitej większości (niemal 90%) dotyczy dzieci do 2. roku życia. Najczęściej chorują maluchy od 4. do 15. miesiąca życia. Rzadko zdarzają się zachorowania po 4. roku życia.
Trzydniówka teoretycznie może być spowodowana różnymi wirusami, ale w praktyce zazwyczaj nie występuje więcej niż jeden raz w życiu.
Choroba trzydniowa wywoływana jest przez wirus HHV6, HHV7 lub inne, rzadziej występujące wirusy. Jest to choroba wysoce zakaźna, a wirusa przenosi zwykle inne zarażone dziecko drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Co ważne, zaraża także dziecko, u których jeszcze nie wystąpiły objawy choroby. Trzydniówka pojawia się 1-2 tygodnie po kontakcie z dzieckiem zarażonym.
Jak rozpoznać trzydniówkę u dziecka? Trzydniówka objawy
Trzydniówka lub inaczej rumień nagły to choroba wysypkowa, której pierwszym objawem jest temperatura sięgająca nawet 40 stopni C. Po upłynięciu 3-4 dni gorączka ustępuje a na ciele dziecka pojawia się drobna, jasnoczerwona wysypka. Zaobserwować ją można za uszami, na szyi i tułowiu dziecka. Plamki nie swędzą, więc nie sprawiają dziecku dyskomfortu.
Trzydniówka: objawy, które nie występują przy tej chorobie to katar, kaszel, ból gardła. Stąd wysoka gorączka u dziecka bez żadnych innych dolegliwości może zwiastować nieuchronne pojawienie się wysypki.
Początkowo dziecko może mieć pogorszony nastrój, być marudne i płaczliwe z uwagi na podwyższoną temperaturę. Charakterystyczny jest brak apetytu, choć nie musi dotyczyć każdego malucha.
U niektórych dzieci mogą pojawiać się też: biegunka, drgawki gorączkowe, zaczerwienienie gardła, nieznaczne powiększenie więzów chłonnych.
> Ospa wietrzna – objawy, leczenie, powikłania, szczepienie <<
Trzydniówka u niemowląt i dzieci – jak leczyć?
Rumień nagły leczy się wyłącznie objawowo, zbijając gorączkę za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu, dbając jednocześnie o odpowiednią podaż wody. U dzieci młodszych niż 3. miesiące można stosować wyłącznie paracetamol.
Pamiętaj! Dawkę syropu przeciwgorączkowego należy dostosować do wagi dziecka, a nie jego wieku.
Jedyny objaw trzydniówki, który wymaga szybkiej interwencji jest pojawienie się drgawek gorączkowych, które trwają dłużej niż 5 minut. Wtedy koniecznie wzywamy pogotowie.
Co zrobić, gdy drgawki gorączkowe się w ogóle pojawią? Wystąpienie ich po raz pierwszy może wywołać duży niepokój, szczególnie gdy oprócz zesztywnienia i drgania ciała, pojawia się ślinotok, zwrot gałek ocznych ku górze, zasinienie. Jednak ważne, aby opiekunowie dziecka działali spokojnie i szybko: ułożyli dziecko w pozycji bocznej ustalonej, nie wkładali nic do ust dziecka i zadbali, aby maluch był bezpieczny (nie spadł z przewijaka, łóżka).
Zazwyczaj drgawki gorączkowe nie występują ponownie podczas tej samej choroby, są niegroźne i nie są symptomem zwiastującym padaczkę. Jednak ich wystąpienie zawsze należy zgłosić lekarzowi, a on zdecyduje, czy dziecko powinno zostać poddane bardziej szczegółowym badaniom.
Sprawdź także: Różyczka – objawy, leczenie, powikłania
Czy można uchronić się przed chorobą trzydniową?
Choroba trzydniowa charakteryzuje się dużą zaraźliwością. Wystarczy bezpośredni kontakt z zarażonym dzieckiem i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że drugie dziecko również zachoruje.
W celu uchronienia się przed trzydniówką można unikać kontaktu z gorączkującymi dziećmi. Jednak nie jest to metoda wystarczająca, gdyż chorobą trzydniową zarażają także maluchy, które jeszcze nie wykazują żadnych objawów.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448190/
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz