II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” za nami. Podczas 27 prelekcji Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z istotnymi tematami z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też bezpośrednie spotkania z lekarzami, które odbywały się w osobnych salach.
By to czas niezwykły, wypełniony ogromem wiedzy, cennymi rozmowami i mnóstwem motywacji. To zwieńczenie kilkumiesięcznych działań, ale przede wszystkim wizji, jaka przyświeca organizatorce Sylwii Bentkowskiej – pomóc osobom niepłodnym w dostępie do powszechnego leczenia, ułatwić starania o ciążę i edukować społeczeństwo w zakresie niepłodności.
Proszę Państwa, zmienimy podejście do in vitro w Polsce
Konferencję otworzyła Prezes Fundacji PoMOC dla Płodności, pomysłodawczyni i organizatorka konferencji oraz osoba, bez której to ogromne wydarzenie nie miałoby racji bytu – Sylwia Bentkowska. Nie obyło się bez wzruszeń, solidnej dawki motywacji i słów otuchy dla osób, którzy przemierzają właśnie wyboistą drogę do macierzyństwa.
Wydarzenie uświetniła przedstawicielka sceny politycznej, posłanka na Sejm RP Aleksandra Gajewska, która poruszyła temat leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego i zapewniła, że osoby niepłodne nie pozostaną ze swoją chorobą same.
Niezwykle miłym akcentem ze strony Pani Poseł było docenienie działań Sylwii Bentkowskiej i uznanie, że tytuł Warszawianki Roku jest w pełni zasłużony.
26 Ekspertów i 286 Uczestników
Podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” gościliśmy w Arche Hotel Krakowska cenionych Specjalistów medycyny rozrodu oraz dziedzin wspierających płodność, najlepsze kliniki leczenia niepłodności i fundacje wspierające osoby leczące niepłodność.
Uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość poznania i wysłuchania aż 26 Specjalistów, którzy w półgodzinnych prelekcjach podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, gromadzonymi przez długie lata.
Na konferencję zapisało się aż 286 Uczestników, którzy przyjeżdżali z całej Polski.
Prelekcje
Prelekcje Specjalistów odbywały się równolegle w 3 salach, między którymi Uczestnicy mogli się swobodnie przemieszczać, wybierając te tematy, które ich najbardziej interesują. A wybór był niezwykle atrakcyjny.
Sala nr 1
W pierwszej sali wykłady rozpoczęły się wystąpieniem Kingi Kołodziej ze Stowarzyszenie Dr.Max Zdrowie, która opowiadała o bezpieczeństwie zakupów wyrobów leczniczych.
Następnie odbył się panel z Kliniką Invicta.
Dr n. med. Artur Barczyk mówił o chromosomach i tym, jakie znaczenie mają geny dla przyszłych rodziców. Wspólny wykład lek. Katarzyny Gross-Kępińskiej i dr Damiana Drzyzgi poruszał niezwykle aktualny temat sztucznej inteligencji AI w leczeniu in vitro. Natomiast lek. Janusz Pałaszewski tłumaczył zebranym, w jaki sposób zarodki są badane genetycznie.
Przedstawicielka Kliniki Gameta, dr hab. n. med. Iwona Szymusik opowiadała o metodach i skuteczności leczenia niepłodności idiopatycznej.
Nie zabrakło oczywiście Kliniki nOvum – lek. Jan Lewandowski wyjaśniał, gdzie szukać przyczyny braku implantacji zarodka oraz jaka jest rola histeroskopii w diagnostyce i leczeniu niepłodności, a lek. Katarzyna Kozioł poruszała zagadnienie badań genetycznych zarodków.
Lek. Krzysztof Janowiec z Barska Clinic tłumaczył istotny temat endometriozy i adenomiozy, a dietetyk Marcin Ostaszewski dzielił się wiedzą o wpływie zakażeń pokarmowych na płodność.
Sala nr 2
W drugiej sali konferencję rozpoczął wykład dietetyk Sylwii Leszczyńskiej, która opowiadała zebranym o chorobie Hashimoto i immunożywieniu.
Następnie w panelu z Kliniką InviMed wystąpiło trzech świetnych specjalistów: dr n. med. Łukasz Sroka wykładał o tym, co zrobić, jeśli nie ma ciąży po in vitro, dr n. med. Łukasz Kupis skupił uwagę szczególnie męskiej publiczności, opowiadając o przyczynach, diagnostyce i leczeniu męskiej niepłodności, a wykład dr hab. n. med. Anny Olewicz dotyczył immunologicznego aspektu niepłodności.
Psycholog Anna Wietrzykowska podjęła się tematu parentyfikacji i niepłodności, tłumacząc co warto wiedzieć, aby nie powielać wzorców międzypokoleniowych, których nie chcemy powielać.
Kolejne dwa wykłady z rzędu należały do dr Jana Olka, który opowiadał o sile naturalnych strategii w leczeniu niepłodności poprzez optymalizacje żywienia i równowagi jelitowej oraz Korzyści z chirurgii laserowej w leczeniu operacyjnym endometriozy.
Patryk Treder, Dyrektor Działu naukowego Omni-Biotic Polska wyjaśniał, czy istnieje szczep płodności. Ostatni prelegent w tej sali, dr Jarosław Kaczyński, opowiadał o zabezpieczeniu płodności przed leczeniem onkologicznym.
Sala nr 3
Sala numer 3 rozpoczęła od tematu seksualności – seksuolog Patrycja Wonatowska opowiadała o komunikacji partnerskiej, tłumacząc, jak w praktyce para może wznieść swój związek poziom wyżej.
Panel z Kliniką Krakovi rozpoczął wykład dr n. med. Anny Knafel o poronieniach nawracających, następnie dr n. med. Jakub Wyroba poruszał temat obniżonej rezerwy jajnikowej, a ostatni wykład w panelu prowadziła dr n. med. Agnieszka Kotlarz wyjaśniająca zagadnienie endometriozy.
Kolejny prelegent, dr. n. med. Bartosz Chrostowski z Kliniki Artvimed porównywał inseminację z in vitro, wyjaśniając dlaczego czasami szkoda cennego czasu pary na to pierwsze rozwiązanie.
Z ramienia OVIkliniki wystąpili dr. hab. n. med. Piotr Pierzyński, opowiadający o procedurze in vitro oraz dr n. med. Monika Szymańska opisująca różnorodne przypadki wyniku AMH i rekomendowanych zaleceń.
Ostatni wykład należał do dr. n. med. Radosława Maksyma z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMPK i dotyczył roli karnityn w przygotowaniu do ciąży.
Rozmowy z lekarzami
Wartościowe i wypełnione praktyczną wiedzą prelekcje i możliwość zadania pytań prowadzącemu to niewątpliwie ogromna wartość konferencji. Idąc krok dalej, postanowiliśmy umożliwić Uczestnikom maksymalne skorzystanie z wiedzy naszych Prelegentów i udostępniliśmy sale do bezpośrednich rozmów z wybranymi lekarzami. To rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę.
Głos oddamy jednemu z Uczestników, który tak skomentował tę możliwość, wychodząc z konferencji:
„Dziękuję Wam z całego serca! Bardzo z żoną skorzystaliśmy z konferencji. Rozmawialiśmy z lekarzem w sali aż 40 minut! Tyle trwa normalna, pełnowartościowa wizyta lekarska. I to za cenę wstępu na konferencję. Jesteście niesamowici. Mam nadzieję, że za rok też zorganizujecie to wydarzenie. To taka pomoc dla takich osób jak my, że brak mi słów.”
A my tylko odpowiadamy: Mamy nadzieję, że za rok nasza pomoc WAM już nie będzie potrzebna, a co najwyżej odwiedzicie nas przywitać się w nowym, powiększonym składzie rodzinnym.
Wy o Nas
“Ach, nasz Facebook, Instagram, Messenger i skrzynka sms-owa płonie od soboty. Spływają podziękowania, gratulacje, słowa uznania i mnóstwo przemiłych słów, które sprawiają, że chce nam się działać i robić dla Was jeszcze więcej – mówi Sylwia Bentkowska – żeby nie być gołosłowną, udostępniam kilka tych wspaniałych wiadomości i komentarzy, które sprawiają, że od soboty nie przestaję się uśmiechać. Co jest ogromnie budujące, piszecie Wy, Uczestnicy konferencji, piszą prelegenci i partnerzy wydarzenia, a także osoby, które chciały być tego dnia z nami, ale z przyczyn niezależnych, nie mogły dołączyć.
Dziękuję Wam Wszystkim – Uczestnikom, Prelegentom, Klinikom, Stowarzyszeniom, Fundacjom, Partnerom Merytorycznym, Partnerom Strategicznym, mojemu Zespołowi. Sukces tego dnia to nasza wspólna praca i zaangażowanie.
Ogromnie cieszymy się, że odzew był aż tak pozytywny i mamy wielką nadzieję, że ten dzień przyniósł Wam, Uczestnikom, nie tylko wartościową wiedzę i kontakty, ale też taką ludzką siłę, nadzieję i motywację do dalszych starań. A ja trzymam mocno kciuki za spełnione marzenia!
Dodaj komentarz