Udar słoneczny u dzieci jest dużo groźniejszy niż u osób dorosłych

Udar słoneczny u dzieci – objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Co zrobić, gdy dziecko ma udar słoneczny?

Udar słoneczny to rodzaj udaru cieplnego, spowodowany zbyt intensywną ekspozycją na słońce, w wyniku której dochodzi do przegrzania organizmu. Szczególnie groźny jest on dla dzieci, które nie mają jeszcze w pełni ukształtowanej funkcji termoregulacji organizmu, a dodatkowo posiadają cienką skórę na głowie. Pierwszym objawem udaru słonecznego u dzieci jest bardzo wysoka temperatura ciała sięgająca nawet do 42 stopni. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać udar słoneczny u dziecka i jak udzielić pomocy.

Udar słoneczny u dzieci – objawy

Delikatna skóra głowy, rzadkie jeszcze włoski, brak prawidłowej termoregulacji ciała, w tym pocenia się – te wszystkie powody sprawiają, że udar słoneczny u dzieci jest dużo groźniejszy niż u dorosłych.

Jakie są objawy udaru słonecznego u dzieci? Co powinno zaniepokoić?

  • Wysoka temperatura ciała sięgająca nawet 42 stopni
  • Dreszcze
  • Nudności, wymioty
  • Ból i zawroty głowy
  • Ból karku
  • Brak pragnienia
  • Zaczerwienienie i poparzenie skóry
  • Płacz, rozdrażnienie
  • Zwiotczenie, ból mięśni
  • Biegunka
  • Trudności z oddychaniem, niemożność złapania oddechu
  • Omdlenia, a w najgorszym przypadku utrata przytomności

UWAGA! Małe dzieci z uwagi na brak możliwości prawidłowej termoregulacji organizmu zupełnie inaczej reagują na silne promienie słoneczne. Do udaru słonecznego u dzieci może dojść dużo szybciej niż u dorosłego, więc niech nie zwiedzie fakt, że dziecko było na słońcu krótko. Czasami to wystarczy.

Udar słoneczny u dzieci – pierwsza pomoc

Jeśli u dziecka pojawią się objawy udaru słonecznego, należy jak najszybciej sprowadzić je ze słońca do chłodnego i zacienionego miejsca. Następnie konieczne jest delikatne zdjęcie ubrania i ułożenie malucha w wygodnej, półleżącej pozycji. Dziecko musi zostać nawodnione, najlepiej niegazowaną wodą mineralną. Nie należy podawać gazowanych, kolorowych napojów, soczków czy coca-coli – mogą sprowokować lub nasilić wymioty. Chory maluch zapewne będzie odmawiał napicia się, ale warto zachęcić choć do kilku łyków wody.

Przy udarze słonecznym najważniejsze to obniżenie temperatury ciała poprzez schładzanie go zimnymi okładami. Ważne, aby nie wkładać rozgrzanego dziecka do wanny wypełnionej lodowatą wodą i nie obkładać kostkami lodu. Gwałtowna zmiana temperatury ciała może doprowadzić do szoku termicznego. Najlepiej użyć ręczników namoczonych w chłodnej (nie lodowatej) wodzie.

Dziecko z udarem słonecznym najpewniej będzie także miało mocno zaczerwienioną skórę. Ulgę przyniesie smarowanie żelami chłodzącymi lub piankami na oparzenia słoneczne.

Gdy objawy, mimo zastosowanych środków, nie mijają, konieczne jest udanie się z dzieckiem do lekarza. Wrażliwy organizm dziecka jest dużo bardziej narażony na konsekwencje promieniowania słonecznego i niekiedy nawet krótki pobyt na słońcu (szczególnie za granicą) może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego.

Jeśli dziecko jest nieprzytomne, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i wezwać karetkę pogotowia.

Sprawdź także: Apteczka dla dziecka na wakacje – jakie leki zabrać na wyjazd? (lista do druku)

Co robić, aby nie doszło do udaru słonecznego?

Kąpiele w morzu czy jeziorze i zabawy w piasku to jedne z przyjemniejszych rozrywek wakacyjnych i nie warto maluchowi ich zabraniać. To, co powinien zrobić rodzic, to zastosować środki zapobiegawcze, aby do udaru nie doszło.

Niemowlę nie powinno być zabierane na spacery w czasie największych upałów. Nie należy szczelnie zakrywać budki wózka pieluchą w obawy przed słońcem – to najszybsza droga do przegrzania maluszka. Należy często przystawiać niemowlę do piersi lub podawać wodę, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym.

Zapobieganie udarowi słonecznemu u małych dzieci – co należy robić?

  • Unikać wychodzenia z domu między 11 a 15 w czasie, gdy słońce świecie najmocniej.
  • Przebywać na słońcu 20 minut i robić przerwy w cieniu
  • Zabrać na plażę namiot lub parasol, który schroni przed słońcem
  • Dla mniejszych dzieci warto wziąć mały basenik, który rozstawi się w namiocie
  • Często smarować dzieci kremem z filtrem SPF 50. Ponawiać aplikację po każdym wyjściu z wody czy starciu kremu w wyniku zabawy. Dla niemowląt, które głównie leżą lub siedzą, lepiej jest użyć zdrowszych filtrów mineralnych
  • Założyć dziecku czapkę w jasnym kolorze
  • Osłaniać ciało przewiewnymi ubraniami.

 

Czym wyższa temperatura, tym bardziej skąpe ubranie – to błąd. W krajach arabskich, gdzie temperatury dochodzą do horrendalnych wartości, ludzie okrywają ciało, zamiast je odkrywać. Ważne, aby odzież była wykonana z przewiewnych, naturalnych i oddychających tkanin oraz aby nie przylegała bezpośrednio do ciała.

 

> Największe błędy matek w upały! Jak dobrze chronić dziecko przed słońcem? <<

Ważne, aby chronić niemowlaka przed słońcem, ale trzeba to robić w odpowiedni sposób.

Ochrona maluszka przed upałem – sprawdź, jak to robić dobrze

Konsekwencje udaru słonecznego

Skutki udaru słonecznego mogą być krótkotrwałe – wysoka temperatura, ból głowy, nudności przejdą po zastosowaniu wskazanych wyżej środków zaradczych. Nie zawsze jednak udar słoneczny nie pozostawia większych konsekwencji. W sytuacjach skrajnych może dojść nawet do niewydolności nerek lub płuc, poparzeń I i II stopnia, zaburzeń rytmu serca a nawet śpiączki.

Szczególnie narażeni na udar słoneczny są: małe dzieci, osoby starsze, osoby przyjmujące leki antydepresyjne, moczopędne lub rozszerzające naczynia krwionośne, chorzy na cukrzycę, osoby z chorym sercem, ludzie z dużą nadwagą i znajdujący się pod wpływem alkoholu, a także osoby pracujące fizycznie na zewnątrz.

Udar słoneczny u dzieci może być bardzo groźny, więc rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na pierwsze jego objawy. Czym szybciej się zauważy niepokojące zachowanie dziecka, tym skuteczniej można mu pomóc.

 

POLECAMY TAKŻE

Choroba lokomocyjna u dziecka – jak sobie z nią radzić?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *