Urodziło się wam dziecko, a on się oddala. Depresja poporodowa u mężczyzny – częstsza niż się wydaje

Złe samopoczucie, uciekanie w pracę lub używki, problemy ze snem, wybuchy agresji, brak zaangażowania w życie rodzinne – to tylko niektóre objawy depresji poporodowej ojców. Tak, depresja po porodzie nie dotyczy tylko kobiet. Szacuje się, że może dotykać nawet 25 % młodych ojców, głównie tych, którym urodziło się pierwsze dziecko. Jakie są objawy depresji poporodowej u mężczyzn? Co powinna zrobić kobieta, która podejrzewa ją u swojego partnera?

Depresja poporodowa – zarezerwowana tylko dla kobiet?

O depresji poporodowej u kobiet mówi się sporo, jednak wciąż potrafi zaskakiwać… Apatia, znużenie i obniżony nastrój po porodzie jest zjawiskiem normalnym i zazwyczaj krótkotrwałym – nosi nazwę baby blues i dotyka nawet 80% młodych mam. Baby blues powinien powoli ustępować samoistnie po 2 tygodniach. Jeśli to nie nastąpi, może to świadczyć o stanie depresyjnym u kobiety.

Przez długi czas nie dostrzegano wagi problemu depresji poporodowej u kobiet, zbywając cierpiące młode matki argumentami: jesteś niewyspana to ci źle… nie radzisz sobie, musisz się lepiej zorganizować… no tak to już jest z małym dzieckiem, nie zawsze różowo.

Depresja poporodowa u młodej matki to nie tylko zmęczenie i niewyspanie, choć te czynniki sprzyjają jej wystąpieniu. Jak każda depresja – także i poporodowa – jest wynikową wielu czynników.

Depresja poporodowa u kobiet związana jest przede wszystkim z natłokiem zmian hormonalnych, które pojawiają się u niej w 3 trymestrze ciąży i trwają jeszcze po porodzie: tuz przed porodem wzrasta produkowana przez tarczycę tyroksyna, a spada zaraz po przyjściu dziecka na świat, podobny spadek dotyczy progesteronu i estrogenów, wzrasta natomiast poziom prolaktyny, co związane jest z pojawieniem się laktacji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja poporodowa u kobiet dotyczy ok. 13-30% matek. Wcześniej zdiagnozowana depresja lub jej epizody podwyższają ryzyko zapadnięcia na depresję poporodową do 30- 40 %.

Do tego dochodzą ewentualne trudności z karmieniem piersią, opieką nad noworodkiem, brakiem snu, zmęczeniem, próbą zapanowania nad zmianami w życiu. Niektórzy specjaliści łączą ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u kobiet z rodzajem porodu – poród kleszczowy czy komplikacje podczas porodu mogłyby mieć wpływ na wystąpienie depresji u kobiet.

>> O depresji poporodowej u kobiet więcej przeczytasz tutaj: Depresja poporodowa, czyli gdy kipisz od uczuć i niekoniecznie jest to miłość…

Skąd depresja poporodowa u mężczyzn?

Depresja poporodowa u mężczyzn – podobnie jak u kobiet – jest w pewnym stopniu wynikiem zmian hormonalnych. Badacze wskazują, że po narodzinach dziecka u ojców może dochodzić do obniżenia się poziomu testosteronu, spadku kortyzolu i prolaktyny. Te zmiany mają ułatwić ojcu nawiązanie kontaktu z nowonarodzonym dzieckiem.

Z powodu istniejących stereotypów o depresji poporodowej u mężczyzn niewiele się mówi, jednak statystyki wskazują, że nawet 25% młodych ojców może wykazywać stany depresyjne.

Przyczyn męskiej depresji poporodowej należy także upatrywać w licznych zmianach, jakie nastąpiły wraz z narodzinami dziecka: przeorganizowanie całego życia, natłok obowiązków, brak snu, zmęczenie partnerki i jej skupienie na dziecku. Niekiedy mężczyzna może poczuć się odsunięty, gdy matka dziecka woli pielęgnować noworodka samodzielnie, nieświadomie odpychając ojca dziecka. Nierzadko ojcowie narzucają sobie presję i są pełni wątpliwości, czy będą dobrymi ojcami, czy będą wiedzieć jak wychować dziecko – dla nich te 9 miesięcy ciąży, mające przygotować do rodzicielstwa, mija zupełnie inaczej. Obserwują powiększający się brzuch partnerki, ale nie odczuwają tych zmian tak, jak ona.

Badania potwierdzają, że depresja poporodowa ojców występuje częściej w tych rodzinach, gdzie depresja poporodowa wystąpiła także u świeżo upieczonej matki.

Depresja poporodowa u mężczyzn: objawy

Ważne, aby w tych wyjątkowych, ale też niekiedy ciężkich dniach po narodzinach dziecka, rodzice nie zapominali o sobie i zwrócili uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć, że ojciec lub matka cierpią na depresje poporodową.

Depresja poporodowa u ojców – objawy:

  • Zamartwianie się, smutek, przygnębienie,
  • Odczucie nieuzasadnionego lęku i strachu,
  • Ograniczanie kontaktu z rodziną, znajomymi i innymi ludźmi,
  • Podenerwowanie, częste odczuwanie złości,
  • Niepanowanie nad emocjami: głównie wybuchy agresji, szybkie tracenie cierpliwości,
  • Niechęć do opieki nad dzieckiem, unikanie kontaktu z noworodkiem,
  • Brak zaangażowania emocjonalnego w kontaktach z dzieckiem,
  • Problemy ze snem (bezsenność lub przeciwnie – spanie dłużej niż zazwyczaj, niejako „uciekanie w sen” przed złym samopoczuciem, problemami, złością),
  • Nadmierny apetyt lub brak apetytu,
  • Popadanie w nałogi lub powrót do nałogów, które zostały lata temu przezwyciężone,
  • Unikanie kontaktów seksualnych z partnerką.

>> Więcej o tym, jak rozpoznać depresję, dowiesz się z tego tekstu: Depresja to nie tylko smutek. Czy dotyczy też mnie?

Depresja poporodowa – to nie chandra, sama nie przejdzie. Co robić?

Słowo „depresja” jest niestety nadużywane, zarówno w mediach, jak i w codziennym życiu, stąd nierzadkie ignorowanie objawów i utożsamianie depresji ze złym nastrojem, chandrą i tzw. „dołem”.

Tymczasem depresja to poważne zaburzenie, na które chorujący nie ma bezpośredniego wpływu. Dlatego komunikaty Weź się w garść, zostałeś ojcem, trzeba się cieszyć absolutnie w niczym nie pomogą, a wręcz przyczynią się do wywołania wyrzutów sumienia i poczucia winy.

Co robić, gdy zauważy się objawy depresji poporodowej u ojca dziecka?

Przede wszystkim należy pamiętać, że depresja nie przechodzi sama. Nie da się jej przegonić odpoczynkiem, snem czy urlopem, choć te czynniki sprzyjają wyleczeniu. Co więc robić? Koniecznie zgłosić się do specjalisty-psychiatry, który może zastosować leczenie farmakologiczne a także zasugerować udanie się na psychoterapię. Depresja to choroba, a choroby wymagają leków – nie powinno się tutaj stygmatyzować depresji. To taka sama choroba jak cukrzyca czy nadciśnienie. Żadnej nie trzeba się wstydzić, trzeba natomiast leczyć.

Książki i materiały na temat depresji:

Tu można uzyskać pomoc:

  • Fundacja ITAKA – Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym: 800 70 22 22 (czynne całą dobę 7 dni w tygodniu). Można także pisać na: porady@liniawsparcia.pl.
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01 (prowadzony przez Fundację ITAKA) http://stopdepresji.pl/
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
  • Poradnie Zdrowia Psychicznego – ośrodki funkcjonujące w całym kraju, oferujące bezpłatna pomoc
  • Ośrodki Interwencji Kryzysowej – lista z podziałem na województwa TUTAJ

POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/depresja-poporodowa-po-in-vitro/

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 2

na depresje dobry jest dziurawiec – tabletki, kapsułki . Johanniskraut czyli ziele sw Jana , można kupić tanio przez apodiscounter np firmy Kneipp lub Tetesept . Starsza pani miała łykać 7 tabl Kneipp , po śniadaniu , raz dziennie

wszystko jest mądre w naszym życiu Depresja poporodowa jest po to , aby matka siedziała przy dziecku. Ojciec tez , wiec on tez może mieć depresje. Taka mama z depresja nie pójdzie na zabawę, nie zostawi dziecka .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *