Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 19 marca 2025 r., wprowadza istotne udogodnienia dla rodziców i opiekunów wcześniaków. W przypadku przedwczesnego porodu lub konieczności dłuższego leczenia dziecka w szpitalu rodzice będą mogli skorzystać z tzw. uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Zmiany w Kodeksie pracy – rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem
Rodzice, którzy do tej pory spędzali długie tygodnie, a nawet miesiące w szpitalu, czuwając przy przedwcześnie urodzonym dziecku w trakcie trwającego już urlopu macierzyńskiego, uzyskają teraz dodatkowe dni zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Uzupełniający urlop macierzyński został wprowadzony ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871) i wchodzi w życie 19 marca 2025 r.
W sytuacjach wyjątkowo trudnych, jak poród przed 28. tygodniem ciąży lub urodzenie dziecka z wagą poniżej 1000 gramów, jeden z rodziców może ubiegać się o dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień hospitalizacji noworodka — maksymalnie do 15. tygodnia po porodzie.
Jeśli dziecko urodziło się między 28. tygodniem a 37. tygodniem ciąży lub waży więcej niż 1000 gramów, dodatkowy wymiar urlopu będzie wynosił 8 tygodni. Podobnie, jeśli ciąża zakończyła się po 37. tygodniu ciąży, ale hospitalizacja trwała min. 2 dni i miała miejsce między 5. a 28. dniem życia.
W przypadku niepełnych tygodni, zostaną one zaokrąglone w górę, aby rodzice mogli w pełni wykorzystać dodatkowy urlop.
Nie tylko biologiczni rodzice
Dodatkowe tygodnie urlopu macierzyńskiego obejmą nie tylko rodziców biologicznych, ale również adopcyjnych oraz opiekunów w ramach rodziny zastępczej. Urlop przysługuje im jednak tylko wtedy, jeśli hospitalizacja dziecka rozpoczęła się po jego przyjęciu na wychowanie.
Pełny dodatkowy urlop może być wykorzystywany jedynie w kontynuacji głównego urlopu macierzyńskiego i tylko raz. Nie ma możliwości rozbicia na kilka etapów. Ma to na celu właściwe wykorzystanie tego dodatkowego czasu, niezbędnego w opiece nad dzieckiem.
Co ważne, z dodatkowego wymiaru urlopu macierzyńskiego może skorzystać tylko jeden rodzic, a o jego wyborze zadecyduje deklaracja drugiego rodzica o niewykorzystaniu urlopu.
Jak wnioskować o uzupełniający urlop macierzyński?
Urlop nie jest przyznawany automatycznie, należy o niego zawnioskować. Wnioski można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, zawsze co najmniej 21 dni przed końcem trwania dotychczasowego urlopu macierzyńskiego. Koniecznym jest dołączenie do wniosku zaświadczenia ze szpitala, w którym zostaną uwzględnione tydzień ciąży, w którym nastąpił poród, masa urodzeniowa dziecka oraz długość hospitalizacji.
Wniosek o udzielenie pracownicy albo pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko uzupełniającego urlopu macierzyńskiego musi zawierać:
- Imię i nazwisko pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko;
- Termin zakończenia urlopu macierzyńskiego;
- Wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Do wniosku dołącza się:
- Zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko;
- Oświadczenie pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/uzupelniajacy-urlop-macierzynski
Fot. pixabay.com/sutipok

Dodaj komentarz