Noszenie malucha w nosidle to doskonały sposób nie tylko na sprawne przetransportowanie dziecka, ale także na zapewnieniu bliskości i czułości między rodzicem a maluszkiem. Dla prawidłowego rozwoju dziecka jest ogromnie ważne, aby wybrać odpowiednie nosidło i we właściwy sposób nosić w nim pociechę.
Wygoda, niezależność i bliskość, czyli warto nosić dziecko
Odkąd dziecko samodzielnie siedzi, można śmiało używać nosidła i w ten sposób przemieszczać się z maluchem, usypiać go, uspakajać i zaspokajać mnóstwo innych jego potrzeb. Dla niektórych dzieci będzie to 6 miesiąc, dla innych 8 czy nawet 10. Nie warto tu się śpieszyć, ale cierpliwie poczekać na samodzielne opanowanie tej umiejętności.
Jeśli chcesz nosić maluszka od pierwszych dni, wybierz chustę. Na pozór skomplikowane wiązania mogą zniechęcać, dlatego warto zwrócić się o pomoc do doradczyni chustowej.
Sprawdź: Nosić czy nie nosić noworodka w chuście? Cała prawda o chustowaniu dzieci
Noszenie dziecka w nosidle to niewątpliwie ogromna wygoda w przemieszczaniu się z dzieckiem – łatwiej zejść z 4 piętra, pojechać gdzieś autobusem, chodzić po plaży, czy spacerować po nierównym terenie. Wiele matek tak uwielbia nosidło, że wózek niemal zupełnie idzie w odstawkę. Zbyt wygodnie porusza im się z dzieckiem w nosidle, aby wrócić do wózka.
Nosidło to także doskonały sposób na zaspokojenie potrzeby bliskości u dziecka – maluszek wtulony w rodzica czuje się bezpiecznie i komfortowo. Często jest ostatnią deską ratunku dla rodziców wymagających dzieci, które często płaczą i chcą być nieustannie blisko mamy i taty. Wystarczy włożyć maluszka w nosidło i można w miarę normalnie funkcjonować, zrobić herbatę, obiad czy przemieszczać się po mieszkaniu.
Czym się różni wisiadło od nosidła?
Na rynku jest szeroki wybór nosideł i nie każdy rodzic wie, że wśród nich jest wiele niewskazanych dla dzieci tzw. wisiadeł, które potrafią narobić więcej szkód niż pożytku.
Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, ale komfort i bezpieczeństwo dla dziecka w nosidle jest nieporównywalnie większy.
Wisiadło ma wąski panel między nogami dziecko, co sprawia, że maluch niejako wisi na nim, opierając się całą siłą kroczem. Dodatkowo często jest usztywniane, co uniemożliwia przyjęcie przez dziecko prawidłowej, zaokrąglonej pozycji w kształcie litery „C”. Kręgosłup nie jest właściwie podtrzymywany, co sprawia, że nie ma możliwości, aby dziecko przyjęło swoją fizjologiczną pozycję. Długotrwałe noszenie dziecka w wisiadle wpływa negatywnie na stawy biodrowe malucha, jego postawę i kręgosłup. Jest też niewygodne, zarówno dla dziecka, które musi wisieć, jak i dla rodzica.
Sprawdź: 300+ wyprawka dla dziecka: Jak dostać pieniądze już we wrześniu? Ruszyły zapisy
Nosidło to najlepszy wybór, pod warunkiem, że będzie to nosidło ergonomiczne, czyli takie, które ma szeroki panel między nogami dziecka i miękki materiał podtrzymujący jego plecki – umożliwi to zachowanie przez malucha prawidłowej pozycji „na żabkę” (pupa niżej, kolana wyżej, a plecy zaokrąglone).
Jak nie nosić dziecka w nosidle?
Nigdy nie należy nosić dziecka przodem do świata, bez względu, czy nosimy na plecach czy z przodu. Maluch zawsze powinien znajdować się przodem do rodzica. Argument, że dziecko nic nie widzi i lepiej, żeby sobie popatrzyło na świat, jest absolutnie błędny.
Czy można znaleźć tanie nosidła?
Rodzice niemający wiedzy, czym różni się nosidło od wisiadła, często wybierają to drugie z uwagi na cenę. Wisiadła zwykle są tańsze, a dobre nosidło ergonomiczne to niestety dość spory koszt – od 300 do 700 zł. Jednak są rozwiązania pośrednie, na każdą kieszeń. Można poszukać dobrego nosidła ergonomicznego na rynku wtórnym – trafiają się nosidła w bardzo dobrym stanie nawet za połowę ceny. Warto także skorzystać z wypożyczalni nosideł, szczególnie gdy potrzebujemy nosidła sporadycznie, głównie na wyjazdach. Cena za dobę to ok. 5-7 zł, więc przy okazjonalnym użyciu to rozwiązanie jest bardzo korzystne.
Dobre nosidło ergonomiczne to wspaniały gadżet dla rodziców. Jedno z bardziej pożytecznych akcesoriów, bez którego wielu rodziców nie wyobraża sobie rodzicielstwa. Jednak, aby dziecko nie męczyło się w niewygodnej pozycji i nie nabawiło się wad postawy, należy dobrze poznać różnice między nosidłami i wisiadłami oraz precyzyjnie zbadać rynek dostępnych nosideł.
POLECAMY TAKŻE:
Jak nie zgubić dziecka w tłumie? I co zrobić, gdy mimo wszystko się zgubi?
Kinga
2020-07-21 10:45jak ja się cieszę, że odkryłam nosidła! ja mam z luna dream i jestem zachwycona. 🙂