Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – czy wiesz, jak rozpoznać? Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży to rodzaj zakażenia, które nawet w formie bezobjawowej może poczynić poważne szkody dla rozwijającego się płodu. Stąd konieczność natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w razie niepokojących symptomów. Równie ważne jest systematyczne wykonywanie badań moczu, które pozwolą w porę wykryć bakterie w przypadku bakteriomoczu bezobjawowego. Poniżej najważniejsze informacje, jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego w ciąży i jak rozpoznać jego objawy.

Czy to zapalenie pęcherza moczowego? Infekcje dróg moczowych u ciężarnych

U kobiet w ciąży dość często wykrywa się różnorodne bakterie w moczu – szacuje się, że dotyczy to ok. 10% ciężarnych, z czego więcej niż połowa to przypadki zakażenia bezobjawowego.

Warto mieć świadomość, że bakterie w moczu w ciąży nie zawsze muszą doprowadzić do rozwinięcia się zakażenia czy choroby, jednak zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i podania bezpiecznych w ciąży leków.

Zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży to m.in.:

  • zapalenie pęcherza moczowego (infekcje dolnych dróg moczowych),
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek (infekcje górnych dróg moczowych),
  • bakteriomocz bezobjawowy.

Infekcje dolnych dróg moczowych łatwo mogą przekształcić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek, co w przypadku kobiet w ciąży może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia matki, jak i płodu. Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to najczęściej intensywny ból w odcinku lędźwiowym, połączony z wymiotami i gorączką – jest to najpoważniejsza choroba układu moczowego, która może prowadzić nawet do niewydolności nerek. 

W przypadku bakteriomoczu bezobjawowego – jak nazwa wskazuje – nie pojawiają się żadne symptomy, a bakterie w moczu u ciężarnej zostają odkryte dopiero podczas rutynowych badań.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego w ciąży? Przyczyny

Cewka moczowa kobiet jest krótka i blisko usadowiona przy odbycie, co sprzyja przenoszeniu się bakterii. Hormony ciążowe sprawiają, że cewka wraz z moczowodami dodatkowo traci napięcie mięśniowe, przez co bakterie mają ułatwiony dostęp. Nie bez znaczenia jest także duże rozrastanie się macicy, która coraz bardziej naciska na moczowody.  

Sprawcami infekcji dróg moczowych są najczęściej gronkowce lub bakterie E.coli. U ok.70% procent kobiet w ciąży w moczu wykrywana jest glukoza, co może powodować namnażanie się bakterii. Istnieje także szereg czynników, które sprzyjają powstaniu zakażenia, m.in. cukrzyca ciążowa, brak właściwej higieny intymnej, konieczność leżenia w łóżku, kamienie nerkowe, spadek odporności.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy

Na początku warto zaznaczyć, które symptomy związane z układem moczowym NIE SĄ objawami zapalenia pęcherza moczowego. Sam fakt częstego oddawania moczu, a także wstawania do łazienki nawet kilka razy w ciągu nocy jeszcze nie świadczy o zakażeniu bakteryjnym. Rosnąca macica uciskająca pęcherz moczowy jest tutaj głównym sprawcą tego, że kobieta w ciąży częściej udaje się do toalety. Należy jednak bacznie obserwować kolor moczu oraz ewentualne symptomy bólowe, a przede wszystkim regularnie wykonywać badania moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy najbardziej charakterystyczne to: uczucie parcia na mocz, częste oddawanie moczu (także w nocy), pieczenie i ból podczas oddawania moczu, brunatne lub czerwone zabarwienie moczu, ból w dole brzucha.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego w ciąży?

Jeśli występują objawy wskazujące na zapalenie pęcherza, niezbędna jest wizyta u lekarza, który zleci wykonanie badania moczu, posiewu moczu oraz czasami także USG i badania krwi. Konieczne będzie także badanie ginekologiczne oraz ocena rozwoju płodu.

Z kolei bakteriomocz bezobjawowy zazwyczaj rozpoznaje się podczas rutynowych badań w ciąży. Diagnozuje się go, gdy w posiewie moczu, bakterie jednego typu przekraczają 100 000 w 1 mililitrze moczu, a taka sama sytuacja ma miejsce w badaniu powtórzonym po 48 godzinach.

WAŻNE! Domowe sposoby na problemy z układem moczowym mogą być wsparciem kuracji, ale konieczna jest wizyta lekarza, który zleci bezpieczne dla kobiet w ciąży leki. Bakterie w moczu w ciąży mogą mieć zbyt poważne konsekwencje, aby leczyć się samemu.

U kobiet w ciąży leczy się każdy typ zakażenia układu moczowego, nawet bakteriomocz bezobjawowy. Zazwyczaj leczenie zapalenia pęcherza moczowego opiera się na antybiotykoterapii, trwającej średnio 7 dni, maksymalnie 14. Już po pierwszych dniach przyjmowania leków spodziewać się można poprawy zdrowia. Po zakończonej kuracji należy ponownie wykonać posiew moczu. W większości przypadków leczenie zapalenia pęcherza moczowego jest w pełni skuteczne.

Jak prawidłowo pobierać próbkę moczu? Mocz do badania i posiewu pobiera się z pierwszej porannej wizyty w toalecie. Najpierw należy umyć się wodą z mydłem, pamiętając o kierunku od przodu w stronę odbytu. Próbka powinna pochodzić ze środkowego strumienia moczu, a do jego przechowywania wykorzystuje się jałowy pojemnik z apteki.

Czy można uniknąć zapalenia pęcherza moczowego?

Wystąpienie zapalenia pęcherza moczowego w ciąży oraz innych dolegliwości układu moczowego nie jest w pełni zależne od kobiety z uwagi hormony płciowe i powiększającą się macicę, które to odgrywają niebagatelną rolę. Jednak istnieje szereg działań, które może podjąć ciężarna, aby zminimalizować ryzyko zakażeń bakteryjnych w moczu.

Należą do nich:

  • wykonywanie regularnych posiewu i badań moczu,
  • niezwłoczna wizyta u lekarza w sytuacji zaobserwowania niepokojących objawów jak parcie na mocz, częstsze niż dotychczas wizyty w toalecie, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, pobolewanie podbrzusza,
  • picie co najmniej 1,5 l wody dziennie,
  • unikanie długich i częstych kąpieli w wannie,
  • podcieranie w kierunku od przodu w stronę odbytu,
  • zachowanie higieny osobistej, codzienne mycie narządów płciowych oraz każdorazowe przed i po stosunku płciowym.
 
Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26475951/
https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201104_Farmacja_001.pdf

 

POLECAMY TAKŻE: Przyczyną niepłodności może być ZUM. Sprawdź objawy i leczenie

Przyczyną niepłodności może być ZUM. Sprawdź objawy i leczenie

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *