Zasiłek wychowawczy w 2020 roku – ile wynosi i kto się może ubiegać

Ile wynosi zasiłek wychowawczy w 2020 roku? Rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka, którzy przebywają na urlopie wychowawczym, przysługuje dodatek finansowy w postaci zasiłku wychowawczego. Aby go dostać, należy spełniać kryteria. Jak jest kwota zasiłku wychowawczego w 2020 roku oraz kto się może ubiegać?

Urlop wychowawczy, do jakiego ma prawo rodzic, nie jest urlopem płatnym. Rodzice lub opiekunowie prawni, którzy decydują się jednak na przedłużenie czasu opieki nad dzieckiem (maksymalnie do 36 miesięcy), mogą ubiegać się o zasiłek wychowawczy. Pieniądze z tytułu zasiłku wychowawczego w całości wypłaca ZUS.

Zasiłek wychowawczy w 2020 – jakie kryteria

Zasiłek wychowawczy jest zależny – to znaczy, że nie każdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, może go dostać. Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego, trzeba spełnić warunki. Prawo do zasiłku wychowawczego mają przede wszystkim ci rodzice, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę lub prowadzą swoją działalność gospodarczą i nie zalegają ze składkami do ZUS. Warto jednak wiedzieć, że zasiłek wychowawczy to dodatek do zasiłku rodzinnego – gdzie obowiązują kryteria dochodowe. Oznacza to, że jeśli dochód na jednego członka rodziny przekracza ustalone odgórnie kwoty, nie ma szans na dodatek wychowawczy. Zatem – jeśli ktoś się nie załapał na zasiłek rodzinny, raczej nie dostanie także zasiłku wychowawczego.

WAŻNE: O zasiłek wychowawczy możemy ubiegać się dopiero wtedy, gdy urzędnicy ZUS przyznają nam zasiłek rodzinny. Istotne jest także, że w tym samym czasie można pobierać tylko jedno świadczenie. Jeśli rodzic ma prawo do skorzystania z innego zasiłku, np. świadczenia rodzicielskiego albo pielęgnacyjnego, to trzeba wybrać jedno świadczenie, z którego będzie się korzystać.

Ile wynosi zasiłek wychowawczy w 2020 r.?

Zasiłek rodzinny – czyli warunek ubiegania się o zasiłek do urlopu wychowawczego, przysługuje rodzinom, gdzie dochód na jedną osobę nie przekracza 674 zł lub 764 zł (jeśli w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności).

Od 1 listopada 2019 roku do 31 października 2020 roku wysokość zasiłku rodzinnego wynosi:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

 I  TERAZ UWAGA: Rodzice, którym dodatkowo zostanie przyznany zasiłek wychowawczy, otrzymają 400 złotych więcej zasiłku rodzinnego. To właśnie tyle wynosi zasiłek wychowawczy w 2020 r. Co ważne – nie ma znaczenia, ile dzieci jest pod opieką osoby uprawnionej do tego świadczenia, kwota jest stała. 

Jak długo pobiera się zasiłek wychowawczy

Czas pobierania świadczenia wychowawczego zależy od liczby urodzonych dzieci. Rodzice jednego dziecka będą mieć przyznany zasiłek wychowawczy na rok (24 miesiące), a w przypadku gdy urodziły się wieloraczki – na 36 miesięcy. Gdy dziecko jest niepełnosprawne i ma orzeczenie – zasiłek wychowawczy przyznany zostanie na 72 miesiące.

WAŻNE: Zasiłek wychowawczy przysługuje TYLKO JEDNEMU RODZICOWI, nawet jeśli oboje są na urlopie wychowawczym.

Warto wiedzieć, że urlop wychowawczy należy wykorzystać najpóźniej do ukończenia przez dziecko 6. roku życia lub w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – do 18. roku życia.

Wniosek o zasiłek wychowawczy składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?

Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.
Komentarze: 1

Rodzice jednego dziecka będą mieć przyznany zasiłek wychowawczy na rok (24 miesiące)… Od kiedy rok ma 24 miesiące?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.