Polski Ład

Dofinansowanie do żłobków w ramach Polskiego Ładu – dla kogo, od kiedy można składać wnioski?

W ramach Polskiego Ładu rodzice mogą otrzymać nawet 400 zł miesięcznie dofinansowania do żłobka, klubu malucha lub dziennego opiekuna. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zapewnia wsparcie już dla pierwszego dziecka oraz dzieci młodszych niż 12. miesiąc życia. Sprawdzamy, kto może liczyć na dodatkową pomoc, jakie trzeba spełniać warunki i od kiedy składać wnioski.

Polski Ład – pomoc dla rodziców małych dzieci

W 2022 r. wprowadzona zostanie nowa pomoc dla rodziców małych dzieci: dofinansowanie do opłacenia placówki opiekuńczej lub opiekuna dziennego. Rodzice mogą liczyć nawet na 400 zł miesięcznego dofinansowania, ale nie więcej niż wynosi opłata w placówce.

Dofinansowanie jest świadczeniem niezależnym od dochodów rodziców i ma przysługiwać z założenia jako uzupełnienie świadczenia 500 zł dla drugiego i kolejnego dziecka.

Kto otrzyma dofinansowanie do żłobka? Dedykowane jest rodzicom, którzy posiadają:

 1. Pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie,
 2. Pierwsze dziecko w rodzinie, podczas gdy drugie i kolejne objęte są świadczeniem z RKO,
 3. Dzieciom poniżej 12. miesiąca życia oraz powyżej 36. miesiąca życia.

Świadczenie RPO dla drugiego i kolejnego dziecka to świadczenie niezależne od dofinansowań do żłobków. Rodziny z co najmniej dwójką dzieci mogą skorzystać równocześnie z jednego i drugiego wsparcia.

Uwaga: Do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, objętej dofinansowaniem, nie będzie można wliczyć opłat za wyżywienie.

Chcesz złożyć wniosek na drugie i kolejne dziecko? Przeczytaj: Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Składanie wniosków od 1 stycznia.

Gdzie i kiedy składać wniosek?

Dofinansowanie do żłobków, klubów malucha czy dziennego opiekuna wymaga złożenia wniosku drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus można je złożyć na trzy sposoby. Poprzez:

 1. Bankowość elektroniczną
 2. Platformę Empatia
 3. PUE ZUS

Wnioski można składać dopiero od 1 kwietnia 2022 r. Jednak jest możliwość wyrównania od 1 stycznia 2022 r. Warunkiem jest złożenie wniosku o dofinansowanie do dnia 31 maja 2022 r.

Wniosek o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie można składać od 1 stycznia 2022 r. Wnioski o dofinansowanie do żłobka/klubu malucha/opiekuna dziennego przyjmowane będą od 1 kwietnia 2022 r.

Dofinansowaniem zostanie objętych 110 tysięcy dzieci. Na ten cel rząd przeznaczył 520 mln zł.

“Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

O czym pamiętać? Podsumowanie

 1. Kwota 400 zł jest maksymalnym wsparciem. Jeśli opłata za placówkę wynosi mniej to taką sumę otrzymają rodzice, a konkretniej wskazana placówka, np. opłata za klub malucha wynosi 300 zł, a więc dofinansowanie w związku z RKO będzie wynosiło 300 zł.
 2. Pieniądze w ramach dofinansowania przekazywane będą bezpośrednio do placówek, klubów lub opiekunów.
 3. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć drogą elektroniczną do ZUS.
 4. Wsparcie przysługuje: jedynakom, pierwszym dzieciom gdy młodsze rodzeństwo jest objęte RKO oraz dzieciom przed 12. miesiącem życia i po 36. miesiącu życia.
 5. Wnioski można składać od 1 kwietnia 2022 r. Osoby, które złożą wniosek do 31 maja 2022 r. otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2022 r.

 

POLECAMY TAKŻE:

Skierowania na szczepienie dzieci 5-11 lat przeciwko COVID-19 już dostępne!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 3

Dzieci po 36 miesiącu w przedszkolu też się załapią?

Queen bardzo dobre pytanie, sama chciałam je zadać

Jeśli złożę wniosek w kwietniu to nastąpi wypłata z wyrównaniem od stycznia. Jednak pieniądze mają wpływać bezpośrednio na rachunek żłobka. W jaki sposób otrzymam zwrot za miesiące styczeń-kwiecień? Bo przecież zanim będzie decyzja ZUS muszę normalnie opłacać pozyt dziecka w żłobku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *