Starasz się o ciążę od dłuższego czasu. Na razie nici z brzuszka, ale to nie znaczy, że masz się załamać. Wszystko, co może zmotywować cię do dalszych działań, jest w zasięgu twojej ręki – a w zasadzie głowy. Oto prosty przepis na idealny dzień, tydzień, a może życie. 10 nawyków, które zaprowadzą cię bez stresu i strachu do celu, jakim jest ciąża. Warto spróbować.
Zabrzmi może banalnie, niczym wpis do zeszytu „Złote myśli”. Bądź jednak pewna, że tych dziesięć punktów, jeśli je zastosujesz, doda ci energii i siły do przezwyciężania trudów związanych z leczeniem niepłodności i sprawi, a każdy dzień nabierze innego wymiaru. I bez względu, na jakim etapie jesteś – czy starań naturalnych, czy procedury in vitro, dla własnego zdrowia fizycznego i psychicznego – spróbuj to przetestować. Zobaczysz – to działa i nic nie kosztuje.
1. ZERO godzin telewizji
Naprawdę bez telewizora da się żyć. Autorka tegoż krótkiego wpisu potwierdza i zachęca do wyłączenia pudła na dobre. Nagle okazuje się, że są książki, spacery, że jest życie poza salonem, a wieczory można atrakcyjnie spędzić na rozmowie z partnerem. Poza tym – cóż tam dobrego zobaczysz albo usłyszysz? Po newsy i bieżące informacje zajrzyj do internetu albo gazet. Nikt oczywiście nie mówi, że telewizor to wróg. Ależ skąd! Raz na jakiś czas dobrze obejrzeć dobry film – a wręcz jest to wskazane. Jednak pamiętaj – tępe gapienie się w ekran to nie tylko strata czasu, ale coś, co bardzo negatywnie wpłynie także na twoje samopoczucie, a w konsekwencji zdrowie. Latem polecamy poszukanie alternatyw – może kino pod gołym niebem albo po prostu kino.
2. JEDNA godzina ćwiczeń
W tym temacie powiedziano chyba wszystko, ale jeśli potrzebujesz raz jeszcze usłyszeć/przeczytać, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna podczas starań o dziecko – proszę bardzo. Godzina poświęcona na ćwiczenia – wcale nie na poziomie sportsmenki – da ci nie tylko energię, rozluźni ciało, odstresuje i złagodzi rozmaite napięcia, ale znakomicie przygotuje organizm do ciąży. Chyba do tego zmierzasz?
3. DWA litry wody
To łatwe, zwłaszcza latem. Przeczytaj TUTAJ – jak wielki wpływ ma picie wody i odpowiednie nawadnianie organizmu podczas starań o dziecko. Skorzystaj także z przydatnych aplikacji na telefon, które ułatwią ci kontrolę nad ilością wypijanych płynów. OTO ONE (kliknij)
4. TRZY filiżanki zielonej herbaty
Zielona herbata to nie tylko znakomity zamiennik kawy – choć to trudne do wyobrażenia dla kogoś, kto jest klasycznym, nałogowym kawoszem. Wiesz jednak dobrze, że kofeina zawarta w kawie nie jest niczym dobrym dla płodności. Choć przestać pić kawę z dnia na dzień to rzeczywiście trudna sprawa, warto jednak podjąć to wyzwanie i spróbować poszukać jej zamienników. Zielona herbata, choć także zawiera odrobię kofeiny (w jednej filiżance znajduje się od 25 do 4o mg tego związku), to jest to bez wątpienia lepsza alternatywa.
ALE UWAGA: „staraczkom” nie wolno przesadzić z jej piciem. Wśród wielu zalet zielonej herbaty, za którymi stoją głównie polifenole w niej zawarte, które przyczyniają się do zwiększenia mineralnej gęstości tkanki kostnej, obniżania cholesterolu, zapobiegania zwężaniu naczyń krwionośnych, ułatwiania koncentracji, a nawet poprawy jakości śluzu szyjki macicy, zielona herbata – przez liczne antyoksydanty – może (pita w nadmiarze) powstrzymać produkcję reaktywnych form tlenu (RFT), co z kolei może wpływać na zaburzenia w obszarze działania układu rozrodczego. 3 filiżanki to jednak bezpieczna jej ilość.
5. CZTERY przerwy na uspokojenie myśli
Pracujesz 8 godzin dziennie? A może dłużej? Spróbuj co dwie godziny oderwać się na dosłownie kilka minut od tego, co robisz, by pomyśleć o czymś miłym – może o czymś związanym z twoim mężem, a może będzie to zupełnie inny obszar. Mogą to być także przerwy na kilka głębokich oddechów przy oknie, albo wyjście na szybki haust świeżego powietrza. Najważniejsze, byś czuła, że to ty masz kontrolę na emocjami – a nie one nad tobą.
6. PIĘĆ małych posiłków
Do znudzenia – nie ilość, a jakość posiłków będzie miała wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie, a nawet na utratę nadprogramowych kilogramów. Nie musisz przechodzić na drastyczną dietę, by odzyskać energię i lekkość w sercu i w nogach. Wystarczy, że wyregulujesz godziny posiłków i zmniejszysz porcje. Przygodę z dietą powinnaś zacząć od TYCH 13 KROKÓW >>> PRZECZYTAJ.
7. SZÓSTA rano pobudka
Przy założeniu, że położysz się o 22, pobudka o 6 rano nie będzie problemem. Poza tym możesz bardzo szybko się przekonać, że coś jest w powiedzeniu: Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Nawet jeśli do pracy nie masz daleko i nie zaczynasz jej o 8 rano – warto wczesny poranek spędzić ze sobą. Otwórz okno, a jeśli masz balkon lub taras – wyjdź na nie. Weź kilka głębokich oddechów, pomedytuj albo poobserwuj, jak wstaje słońce. To, jak zaczniesz dzień, będzie miało duży wpływ na cały dzień. Zaczynaj więc go dobrze.
8. SIEDEM minut śmiechu
Już kilka sekund śmiechu wystarczy, by dotlenić organizm. A jeśli będziesz w stanie się śmiać, uśmiechać, mieć pogodną twarz przez siedem minut – bądź pewna, że nie tylko wpłynie to pozytywnie na twoje zdrowie, ale ten stan radości się zdecydowanie wydłuży. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że śmiech i rozmaite terapie śmiechem mają wpływ na wiele aspektów naszego życia – w tym zawodowy i osobisty sukces. Śmiech to sygnał dla mózgu, że jesteśmy szczęśliwi, poza tym śmiejąc się, pobudzamy do pracy wszystkie narządy. Śmiech zmniejsza także nieśmiałość, łagodzi lęki, odstresowuje, a ci, którzy mają poczucie humoru, są bardziej kreatywni i mają dużo lepsze relacje z innymi ludźmi. To ważne podczas starań o ciążę. No i ciekawostka – czy wiesz, że śmiech może być zastępstwem biegania czy uprawiania jogi? Śmieszne? To dobrze!
9. OSIEM godzin snu
Od długości i jakości snu zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Czy wiesz, że niepłodność to przyczyna bezsenności, a tę – jeśli się utrzymuje – się leczy? Naukowcy zauważyli także, że regularny i spokojny sen może w znacznym stopniu poprawić płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Melatonina, czyli hormon pomagający regulować sen, a której produkcja zwiększa się w nocy, podnosi szansę na naturalne poczęcie dziecka. Kontroluje także estrogen i progesteron, czyli dwa najważniejsze hormony odpowiedzialne za płodność. Jeśli czujesz, że twój sen jest niespokojny albo wciąż za krótki mimo że zdarza ci się przespać więcej niż 8 godzin, poznaj 6 zasad zdrowego snu – zastosuj, a nie będziesz mieć problemu ze wstaniem o szóstej (patrz punkt 6).
10. DZIEWIĘĆ razy doceń otaczający cię świat
Doceniać świat można bez przerwy, jednak gdy los rzuca liczne kłody pod nogi – zachwyt przychodzi z trudem. Jeśli nie dziewięć razy, to może pięć – a w każdym razie przynajmniej raz znajdź w sobie wolę, by znaleźć w rzeczywistości bliższej lub dalszej coś, co możesz docenić. Może to będzie piękna relacja z mężem, a może wspaniali rodzice, którzy mimo wszystko zawsze są po twojej stronie, a może to, że trafiłaś na lekarzy z sercem, dzięki którym nie czujesz się numerkiem na liście rejestracyjnej. Doceniać można wszystko, co sprawia, że chce się nam żyć i walczyć o spełnienie marzeń. Nawet minimalnie lepsze wyniki badań to coś, co dodaje optymizmu i sprawia, że mamy poczucie sensu leczenia i nadzieję na pozytywny finał. Wdzięczność, jak mówi Iyanala Vanzant, mówczyni motywacyjna, jest jak magnes – im bardziej wdzięczni jesteśmy, tym więcej mamy rzeczy, za które możemy być wdzięczni.
11. DZIESIĄTA wieczorem sen
Spróbuj zasypiać nie później niż o 22, a w każdym razie być gotowa do zaśnięcia. Między 22 a 1 w nocy nasz organizm najlepiej się regeneruje, czas ten pozwala także osiągnąć tzw. głęboką fazę snu, dzięki której naprawdę odpoczywamy. Czy wiesz, że maseczki regenerujące położone na twarz na noc właśnie w tych godzinach będą działy najlepiej? Już po dwóch takich nocach poczujesz więcej siły i energii następnego dnia, nie będziesz mieć także problemu z pobudką o świcie – choćby po to, by móc spokojnie się porozciągać albo pomyśleć o tym, jak wspaniały dzień dziś cię czeka.
Przeczytaj także:
Niepłodność zmienia ludzi. Oto 7 rzeczy, które muszą zniknąć z twojego życia
Dodaj komentarz