Są już pierwsze wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko. Oznacza to, że niektóre rodziny nie musiały czekać na pieniądze do końca października – tak, jak początkowo zapowiadano. Od 1 października ruszą także wypłaty w ramach świadczenia uzupełniającego 500 plus na niepełnosprawne dziecko.
Od 1 lipca 2019 można składać elektronicznie wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na pierwsze dziecko. To wynik rozszerzenia dotychczasowego programu, w ramach którego każda rodzina z dwójką i więcej dzieci mogła dostać 500 złotych świadczenia na drugie i kolejne dziecko. Świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko obowiązuje od 1 lipca, jednak jak zapowiadano, na pieniądze rodziny miały poczekać do końca października, kiedy to nastąpiłaby wypłata z wyrównaniem za cztery miesiące.
PRZECZYTAJ: 500 plus na każde dziecko – także dla samotnych matek!
500 plus na pierwsze dziecko – wypłaty już w lipcu
Jak się okazuje, pierwsze pieniądze już pojawiły się na kontach polskich rodzin. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapowiadała to pod koniec czerwca. Jak mówiła, „samorządy są gotowe – tak było 3,5 roku temu, tak było co roku, więc jestem przekonana, że pierwsze wypłaty będą. Pieniądze 1 lipca będą na koncie samorządów na pewno”. Dodała, że to priorytet dla rządu, by realizacja programu była szybka i płynna.
Pierwsze świadczenia 500 plus pojawiły się na kontach rodzin w gminie Kowary już w kilka godzin po złożeniu wniosku. Było to jednak możliwe dlatego, ponieważ wnioski wpłynęły bardzo szybko, już w nocy 1 lipca, a w związku z tym, że w pracy byli urzędnicy, podjęto błyskawicznie działania, by wniosek rozpatrzyć, przyznać świadczenie i je od razu wypłacić.
„Do godziny drugiej w nocy otrzymaliśmy wnioski od trzech rodzin. W nocy byliśmy w pracy, więc od razu sprawdziliśmy pocztę w systemie Emp@tia. Mieliśmy jeszcze środki na wypłatę świadczenia i podjęliśmy od razu decyzję o wypłacie 500 plus tym trzem rodzinom” – mówiła Ewa Hamziuk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach*.
Jak złożyć wniosek 500 plus na pierwsze dziecko
Aby pieniądze w ramach 500 plus na pierwsze dziecko jak najszybciej trafiły na konto, należy złożyć wniosek albo drogą elektroniczną, np. za pomocą strony Emp@tia lub bankowości elektronicznej, albo od 1 sierpnia w wersji papierowej. Wszyscy, którzy złożą stosowny formularz do 30 września, otrzymają pieniądze najdalej do 31 października – z wyrównaniem od lipca. Oznacza to, że jednorazowa wypłata w przypadku niektórych może wynieść 2 tysiące złotych.
Wniosek 500 plus na pierwsze dziecko złożony po 30 września oznacza, że świadczenie będzie przyznane bez wyrównania, a od miesiąca złożenia wniosku.
Dla przypomnienia – od 1 lipca 2019 500 plus przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia, nie obowiązuje także kryterium dochodowe.
Przeczytaj: Warszawa zwiększa dofinansowanie do in vitro. Niepłodni dostaną więcej niż 5 tys. złotych
500 plus dla niepełnosprawnych – nowe świadczenie uzupełniające
Nowością jest świadczenie 500 plus na niepełnosprawne dziecko. W lipcu rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. W tym przypadku ustalono jednak kryterium dochodu, którym jest granica 1100 złotych. Oznacza to, że „Każda osoba, która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł” – mówiła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Świadczenie uzupełniające 500 plus nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.
Co wlicza się, a co nie wlicza do dochodu w ramach świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych
Do dochodu nie wlicza się:
- alimentów
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- świadczenia wychowawczego,
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
- jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
- dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
- pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
- zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
- jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
- dodatku mieszkaniowego,
- dodatku energetycznego,
- zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
- dodatku wychowawczego
- dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania
Do dochodu wlicza się:
- świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
- świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
- świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
- świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
- świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
- emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
- rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
- rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
- rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
- okresową emeryturę kapitałową
- emeryturę pomostową
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
- okresową emeryturę rolniczą
Wnioski o świadczenie uzupełniające 500 plus dla niepełnosprawnych wraz z oświadczeniami i dokumentami potwierdzającymi stopień niepełnosprawności należy składać do ZUS lub innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Rozpatrzenie wniosku nie może być dłuższe niż 30 dni, a pierwsze wypłaty przewidziane są od 1 października 2019.
*źródło: Radio Zet
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia.
Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia.
Dodaj komentarz