Anemia w ciąży – konsekwencje zdrowotne. Jak uzupełnić poziom żelaza?

Anemia ciążowa jest wynikiem braku żelaza, co związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe w ciąży i wyczerpaniem się zapasów tego mikroelementu zmagazynowanych w organizmie. Może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i płód, dlatego konieczne jest konsultacja z lekarzem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niedokrwistość dotyka 24,8% populacji światowej, najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym (47,4%) i ciężarne (41,8%), najrzadziej mężczyzn (12,7%). W państwach europejskich występuje u 19% kobiet w wieku rozrodczym i 25,1% ciężarnych.

Żelazo stanowi składnik hemoglobiny, która występuje we krwi i jest odpowiedzialna za rozprowadzenie tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu.

Niedokrwistość, czyli anemię łatwo wykryć badaniem krwi, które umożliwia wychwycenie nieprawidłowych wartości hemoglobiny. Poproś swojego ginekologa o skierowanie na to badanie, jeśli zauważasz u siebie jeden z objawów anemii.

Przeczytaj także: Nowoczesne badania prenatalne – każda ciężarna powinna mieć do nich dostęp

Objawy anemii w ciąży

Niedobory żelaza w ciąży dają objawy, które łatwo można utożsamić z ogólnym stanem ciąży i zmianami hormonalnymi. Jednym słowem, wiele z nich można podsumować „w ciąży już tak jest”. Dlatego należy zachować czujność, obserwować swoje samopoczucie i wszelkie odmienne stany zgłaszać lekarzowi. Anemia w ciąży może mieć poważne konsekwencje, więc nie należy jej ignorować.

Główne objawy anemii w ciąży to:

  • zmęczenie
  • osłabienie
  • ból głowy
  • problemy z koncentracją, skupieniem i pamięcią
  • spadek aktywności
  • kołotanie serca
  • duszności podczas wysiłku
  • wypadanie i rozdwajanie włosów
  • osłabione i łamliwe paznokcie
  • blada cera
  • mniejsza odporność na infekcje


W związku ze wzrostem płodu i przebiegiem ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo – jest ono aż dwukrotnie większa i wynosi 27 mg/dobę.

Czy anemia w ciąży zagraża dziecku?

„Żelazo warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Jego niedobór może być przyczyną m.in wad rozwojowych płodu, zaburzeń rozwoju łożyska, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej płodu. U przyszłych mam zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta. Poza zróżnicowaną, bogatą w witaminy i minerały dietą, w okresie starań o potomstwo czasem niezbędna jest suplementacja żelaza oraz witamin z grupy B. Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem. Istotna jest także odpowiednia podaż kwasu foliowego” mówi dr Ewa Niedbała-Wykowska z Kliniki Invicta.

Dodatkowo, jak wykazują autorzy opracowaniaBadanie gospodarki żelazem u kobiet w przebiegu ciąży niepowikłanej oraz we krwi pępowinowej ich dzieci”, anemia w ciąży może spowodować również zaburzenia czynności skurczowej macicy, przedwczesne odklejenie łożyska, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego oraz infekcje w przebiegu połogu.

Przeczytaj także: Ćwiczenia w ciąży – czy są zdrowe i bezpieczne?

Jak pozbyć się anemii w ciąży?

Uzupełnienie niedoborów żelaza samą dietą jest w ciąży praktycznie niemożliwie. Niedokrwistość powinna być leczona farmakologicznie w postaci suplementów diety. Zawsze należy dobierać suplementy pod okiem lekarza, który ustali odpowiednią dawkę na podstawie wyników badań.

Przyjmowanie suplementów na własną rękę jest w tym przypadku bardzo ryzykowne i nie powinno być praktykowane. Pamiętaj też, aby poinformować lekarza o innych suplementach i lekach, które przyjmujesz. Niektóre z nich mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać wchłanianie żelaza.

Warto wiedzieć! Jeśli chcesz przeciwdziałać niedokrwistości w ciąży, możesz wykonać badanie stężenia ferrytyny w I trymestrze. Skonsultuj wynik z lekarzem i jeśli odbiega od normy, zaleci Ci suplementację, która nie dopuści do wystąpienia anemii.  

Sposoby na uzupełnienie żelaza w ciąży – co jeść

Podstawowy sposób leczenia niedokrwistości w ciąży to suplementacja żelaza. Wskazane jest także uzupełnianie niedoborów z pożywienia, pamiętając że ma to być forma wsparcia, a nie jedyny sposób dostarczenia żelaza do organizmu.

Anemia w ciąży – co jeść:

  • mięso czerwone
  • podroby mięsne
  • ryby i owoce morza (łosoś, makrela, dorsz)
  • szpinak, jarmuż
  • liście pietruszki, koper
  • rośliny strączkowe (fasola, groch, ciecierzyca, soczewica)
  • tofu
  • pełnoziarniste produkty mączne
  • kasza jaglana
  • płatki jęczmienne
  • kasza gryczana
  • żółtko jaj
  • kakao
  • pestki dyni i słonecznika
  • owoce suszone (morele, daktyle)

Warto wiedzieć, że zdecydowanie lepiej wchłanianie jest żelazo hemowe, które znajduje się w produktach odzwierzęcych, m.in. mięsie, jajach, rybach. Żelazo niehemowe, którego źródłem są rośliny (produkty pełnoziarniste zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa liściaste) znacznie trudniej wchłaniane jest w organizmie.

Wchłanianie żelaza przyśpiesza witamina C – warto wraz ze źródłami żelaza spożywać produkty bogate w witaminę C. Należą do nich m.in. papryka czerwona, natka pietruszki, jarmuż, truskawki, grejpfruty, pomarańcze, kiwi.

Podsumowując, jeśli zauważasz u siebie w ciąży objawy takie jak nadmierne zmęczenie, bóle głowy, rozkojarzenie, bóle stawów, problemy z oddychaniem, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu wykonania badań w kierunku anemii.

Źródło:

Bronisława Pietrzak, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Beata Marciniak, Andrzej Witek, Bożena Leszczyńska-Gorzelak, Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 3, strony 115–121
https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/anemia-w-ciazy?gclid=Cj0KCQjwhsmaBhCvARIsAIbEbH5AkYMtOqmOQjug23QvTTeO-QjgO0Ukz-n_OLBgbLHp2UFdowSXWLQaAjJZEALw_wcB
Kubik Paweł, Leibschang Jerzy, Kowalska Bożena, Laskowska-Klita Teresa, Stanisławska Anna, Chełchowska Magdalena, Maciejewski Tomasz, „Badanie gospodarki żelazem u kobiet w przebiegu ciąży niepowikłanej oraz we krwi pępowinowej ich dzieci”, Instytut Matki i Dziecka 00-189 Warszawa ul. Kasprzaka 17A, Klinika Położnictwa i Ginekologii

POLECAMY TAKŻE:

Listy do Ekspertów Invicty: obfite miesiączki, infekcje grzybicze, anemia a ciąża – sprawdź odpowiedzi lekarza

fot. pixabay.com/kkolosov

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *