badania normy amh nieplodnirazm

Badania i normy: AMH – parametr szczęścia rodzicielskiego

U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Jest on nazywany nowoczesną oceną rezerwy jajników, ponieważ do tej pory płodność pacjentki oceniano na podstawie badania FSH (wykonywane w 3 d.c.) i E2, które mogły być zafałszowane przez zakłócenia, np. obecność torbieli jajników lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Badanie AMH wykonywane jest niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Na poziom AMH nie ma wpływu terapia hormonalna ani antykoncepcyjna.

Hormon AMH wytwarzany jest przez komórki rozrodcze – męskie i żeńskie. U mężczyzn produkowane przez  jądra, u kobiety przez jajniki. Jego stężenie w organizmie zależy głównie od płci i wieku człowieka. Hormon AMH jest jednym z czynników determinujących płeć (o czym poniżej). U mężczyzn hormon AMH wydzielany jest już we wczesnym stadium kształtowania płodu, przyczynia się do zahamowania rozwoju żeńskich narządów rozrodczych, wspierając tym samym rozwój męskiego układu rozrodczego. Hormon AMH utrzymuje się na wysokim poziomie do 2 roku życia, a następnie zaczyna się obniżać osiągając największy spadek w okresie pokwitania. U kobiet hormon AMH nie jest produkowany aż do okresu dojrzewania. W momencie kiedy kobieta wchodzi w okres pokwitania jajniki rozpoczynają produkcję i wydzielanie hormonu.

Stężenie AMH w organizmie kobiety znacznie wzrasta, utrzymuje się na stałym poziomie przez pewien czas do około 25 roku życia, a następnie zaczyna się obniżać do okresu przekwitania.

W momencie kiedy kobieta osiąga okres menopauzy poziom hormonu jest bardzo niski lub nawet niewykrywalny.

Kiedy wykonać badanie hormonu AMH?

Hormon anty-Mullerowski jest stosowany do oceny potencjału rozrodczego kobiety. Często przed zabiegami in vitro zalecane jest przeprowadzania badania AMH, aby określić powodzenie tej metody u konkretnej pacjentki, który wskaże na potencjał rezerwy jajnikowej.  Im poziom AMH będzie wyższy, tym więcej zdrowych i zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych będzie można uzyskać, podczas stymulacji jajników do ich wydzielania. Im więcej komórek jajowych, tym większa szansa, że ich zapłodnienie się powiedzie, a co najważniejsze będą w stanie przekształcić się w zdrowy embrion i ciąża zakończy się szczęśliwym porodem.

Mówiąc prościej lekarz na podstawie zleconego badanie AMH, jest w stanie określić, ile kobiecie zostało czasu, aby zajść w ciążę. AMH pozwala określić tzw. rezerwę jajnikową.

Kobieta przychodzi na świat z pewną pulą komórek jajowych, które w okresie rozrodczym mogą być potencjalnie zapłodnione. Poziom hormonu koreluje z rezerwą jajnikową, w przypadku zmniejszenia ilość komórek jajowych, spada stężenie AMH.

Wskazania

  • Zastosowanie wspomaganego zapłodnienia – in vitro. Poziom tego hormonu w organizmie kobiety ma wpływ na powodzenie przeprowadzonej procedury zapłodnienia.
  • W celu sprawdzenia czy weszły już w okres menopauzy. Obecny pęd życia oraz różne czynniki wpływające na nie przyczynia się do przedwczesnego wchodzenia w okres menopauzy. Dzięki badaniu można ocenić, czy jest to właściwy okres przekwitania, czy też powód ustania miesiączki leży po innej stronie. Wiedza o tym, w którym momencie kobieta wejdzie w okres menopauzy pozwoli jej się do tego odpowiednio przygotować i nastawić psychicznie,
  • Leczenie kobiet z powodu nowotworu jajnika. Monitorowanie poziomu stężenia hormony daje odpowiedź o skuteczności terapii, jak i może wskazywać na ewentualne wznowy nowotworu.

Jak przygotować się do badania?

Badanie AMH można wykonać w dowolnym dniu cyklu.

Interpretacja wyniku 

Na wyniki czeka się około 14 dni.

  • w granicach 1,0–3,0 ng/ml. – prawidłowy wynik u kobiety w okresie rozrodczym
  • poziom nie będzie przekraczał wartości 1,0ng/ml lub jest niewykrywalny u kobiet, które osiągnęły już okres menopauzy
  • w przypadku kiedy wartości hormonu przekraczają 3,0ng/ml, mówi się o wysokim poziomie AMH

Niskie stężenie AMH lub poziom nieoznaczalny:

  • kobiety w okresie menopauzy
  • zmniejszenie szans na zapłodnienie in vitro
  • przedwczesna niewydolność jajników

Podwyższone stężenie AMH:

  • patologicznym wytwarzaniu hormonu przez dużą ilość pęcherzyków (zespół PCO). Samo oznaczenie nie stanowi rozpoznania choroby, lecz powinna być podjęta dalsza diagnostyka w tym kierunku.

Wysokie stężenia AMH 

  • świadczy o większej szansę na powodzenie in vitro (uzyskanie większej ilość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia

POLECAMY TAKŻE:

Badania i normy: Za wysoka prolaktyna wpływa na brak ciąży

 

Komentarze: 2

W wieku 35 lat zaczęliśmy się starać z mężem o trzecie dziecko. Nie wychodziło nam i po badaniu AMH wyszło, że jest dla nas już za późno. Rozpoczęła się u mnie menopauza. Wyjaśniło się skąd moje rozdrażnienie, nieregularna miesiączka i uderzenia gorąca. Dobrze że chociaż starsza siostra podrzuciła mi ziołowy menocomfort. Moje zachowanie i organizm wróciły do normy. A z mężem mamy wspaniałych dwóch synów z których jesteśmy dumni

Mój wynik to….0,89 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *