Badanie stawów biodrowych u niemowlęcia jest badaniem przesiewowym – pozwala wykluczyć dysplazję oraz inne nieprawidłowości bioderek rozwijającego się maluszka. Choć to proste badanie najczęściej kończy się stwierdzeniem „wszystko dobrze”, nie wolno go pominąć! Co więcej, musi być wykonane w określonym czasie. Sprawdź, jak przygotować się do badania bioderek twojego maluszka.
To tylko USG, czyli bezpieczne badanie stawów biodrowych u niemowlęcia
Badanie stawów biodrowych lekarz wykonuje przy pomocy aparatu ultrasonograficznego. To takie samo USG, jakie lekarz przeprowadzał podczas ciąży – niebolesne i bezpieczne dla dziecka. Dzięki temu badaniu ortopeda ocenia jamę stawu biodrowego oraz okoliczne tkanki miękkie.
USG bioderek powala wykryć nieprawidłowości – patologie w strukturach stawów, przede wszystkim ich dysplazję, ale też podwinięcie lub zwichnięcie. W ocenie stanu bioderek wykorzystuje się skalę Grafa:
- Typ Ia i Ib – staw biodrowy prawidłowo rozwinięty,
- Typ II – fizjologicznie niedojrzałe biodro, nie wymaga leczenia, jego stan poprawia się samoistnie, część może się stać biodrami dysplastycznymi typu IIa (przed 3. miesiącem życia) lub typu IIb (po 3. miesiącu życia),
- Typ IIc – dysplazja stawu biodrowego zagrożona przemieszczeniem,
- Typ IId – niestabilny staw, biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
- Typy IIIa i IIIb – podwichnięte biodro,
- Typ IV – zwichnięte biodro.
Dysplazja stawów biodrowych jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych narządów ruchu. Przyczyna najczęściej leży w genetyce, fizjologicznej niedojrzałości stawów lub czynnikach mechanicznych. Obecnie, dzięki rutynowo wykonywanym badaniom USG, większość przypadków dysplazji stawów biodrowych jest całkowicie uleczalna.
Skierowanie na badanie stawów biodrowych u niemowlęcia wypisuje pediatra już podczas pierwszej wizyty w przychodni. Ze względu na długie kolejki, najlepiej zgłoś się do poradni specjalistycznej od razu po otrzymaniu skierowania.
Jak przebiega badanie stawów biodrowych u niemowlęcia?
USG stawów biodrowych przeprowadza lekarz w zacienionym pomieszczeniu – dzięki temu lepiej widzi ekran na monitorze. Na skórę maluszka w badanym obszarze nakłada specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy. Następnie wprowadza fale ultradźwiękowe do tkanek za pomocą głowicy USG. Fale te odbijają się od struktur wewnętrznych, dzięki czemu lekarz ma możliwość obejrzenia bioderek dziecka od wewnątrz. Całe badanie trwa maksymalnie 10-15 minut.
Badanie stawów biodrowych u niemowlęcia obejmuje też test dynamiczny – sprawdzenie wewnętrznych tkanek podczas ruchu nóżek, ułożenia ich w różnej pozycji itp. Dzięki temu ortopeda może ocenić zachowanie stawu w różnych okolicznościach.
Wynik poznasz od razu po badaniu. Otrzymasz od lekarza opis ze zdjęciem. Jeśli USG wykazało jakieś nieprawidłowości, ortopeda poinformuje cię, co dalej robić.
Kiedy na badanie bioderek i dlaczego właśnie wtedy?
Najlepszym momentem na badanie stawów biodrowych u niemowlęcia jest 6. tydzień jego życia. Oczywiście nie zawsze możliwe jest wykonanie USG dokładnie w tym terminie. Jeśli tak jest w waszym przypadku, pamiętaj o wykonaniu badania do 12. tygodnia życia, nie wcześniej niż przed 3. tygodniem.
Na kolejne badanie bioderek zgłoś się w 3. miesiącu życia dziecka. Wskazane jest też wykonanie go w momencie, gdy dziecko zacznie chodzić. Intensywny wzrost malucha oraz pionizacja mogą sprawić, że w USG uwidocznią się zmiany, których nie było w czasie wcześniejszych badań.
Zadbanie o terminowe wykonanie badania USG pozwoli na wczesną reakcję, jeśli doszło do rozwoju jakichś nieprawidłowości. Z drugiej strony zgłoszenie się do ortopedy zbyt wcześnie mogłoby dać wynik niejednoznaczny, wskazujący na zaburzenia, które często samoistnie się cofają u tak małego dziecka.
Ważne!
W niektórych przypadkach badanie stawów biodrowych może być konieczne już u noworodka. Pediatra skieruje twoje dziecko na USG, jeśli zauważy nieprawidłowości. Anomalie takie jak różnice w długości i wyglądzie nóżek, brak poruszania nimi, przeskakiwanie stawu (objaw Ortolaniego) czy ograniczenia odwiedzenia są widoczne już na szpitalnym oddziale pediatrycznym.
Przygotuj swoje dziecko na badanie!
Badanie stawów biodrowych u niemowlęcia jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Zdecydowana większość maluszków dobrze je znosi. Ważne, aby dziecko było nakarmione, a pieluszka – sucha. Jeśli twoje maleństwo źle znosi pozycję unieruchomioną i nowe sytuacje, pomyśl o czymś, co może je na ten czas uspokoić. Smoczek, gryzaczek czy trzymanie za rączkę pomogą niemowlęciu spokojnie znieść badanie.
Przed wyjściem z domu ubierz maluszka w wygodne i luźne ubranko, które przed badaniem będzie można sprawnie zdjąć. USG bioderek wykonywane jest bez pieluszki, na specjalnej leżance wyłożonej podkładem. Na wszelki wypadek weź ze sobą kocyk lub pieluszkę tetrową, na której szybko przewiniesz maluszka.
Źródło:
Czubak J., Pietrzak Sz., Jak się wykonuje badanie przesiewowe stawów biodrowych u noworodków i niemowląt, dostępne: https://podyplomie.pl/pediatria/12162,jak-sie-wykonuje-badanie-przesiewowe-stawow-biodrowych-u-noworodkow-i-niemowlat [dostęp 17.07.2023].
McClure P., Podeszwa D., Hip click in the neonate: Should I be concerned? [w:] „Pediatric Annals” 2016, t. 45, nr 4, s. 122–127.
ZOBACZ TEŻ:
Dodaj komentarz