Badanie nasienia – badanie diagnostyczne, które polega na poddaniu analizie próbki spermy. Oceniane są jej właściwości fizykochemiczne, a także plemniki. Wskazaniem do wykonania badania nasienia są bezskuteczne próby starania się o dziecko.
Czym jest badanie nasienia?
Badanie nasienia (spermiogram, seminogram) to test diagnostyczny, który polega na dokładnej makroskopowej i mikroskopowej ocenie próbki ejakulatu pod kątem jej właściwości fizykochemicznych (kolor, konsystencja, pH, skład) oraz obecności, wyglądu i ruchliwości plemników. Jest to podstawowe badanie płodności mężczyzny.
Jak wygląda badanie nasienia?
Badanie nasienia przeprowadzane jest w laboratorium medycznym lub w klinice leczenia niepłodności. Jest ono bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Po wypełnieniu danych osobowych mężczyzna otrzymuje jałowy pojemniczek i udaje się do specjalnego pomieszczenia. Próbkę do badania nasienia pozyskuje się drogą masturbacji. Następnie naczynie jest dokładnie opisywane (data, godzina i dane pacjenta) i przekazywane do analizy laboratoryjnej. Wynik testu jest gotowy po około 3-4 dniach.
Badanie nasienia dla niektórych mężczyzn może być na tyle krępujące, że nie uda się pozyskać próbki w placówce medycznej. Istnieje wówczas możliwość pobrania jej w domu. Ważne jest jednak jej szybkie dostarczenie do laboratorium (w ciągu 30 minut). Należy także pamiętać, że spermę oddaje się do jałowego pojemnika. Nie można wykorzystać w tym celu prezerwatywy, ponieważ może ona być nasączona środkami plemnikobójczymi, przez co wynik badania nasienia będzie niewiarygodny.
Badanie nasienia trwa kilka minut. Jest ono całkowicie bezbolesne. Próbkę do analizy można pobrać w laboratorium lub w domu. Uzyskuje się ją drogą masturbacji.
Polecamy: Badanie nasienia w domu. Co na to specjaliści i rodzice?
Przygotowanie do badania nasienia
Istotną kwestią jest jak przygotować się do badania nasienia. Dzięki dostosowaniu się do kilku zaleceń mężczyzna może zyskać pewność, że wynik testu będzie miarodajny, a dzięki temu będzie miał dużą wartość diagnostyczną. W przeciwnym wypadku może być konieczne jego powtórzenie, co znacznie opóźni rozpoznanie i leczenie niepłodności.
Przede wszystkim na badanie nasienia należy zgłosić się wypoczętym, zrelaksowanym i w pełni zdrowym. Przeziębienie, podwyższona temperatura ciała lub infekcja mogą wpłynąć na wynik. Test należy także przełożyć na inny termin, jeżeli mężczyzna jest w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu antybiotykoterapii. Czas jaki powinien upłynąć między przyjęciem leku a spermiogramem wynosi minimum 14 dni.
Przygotowanie do badania nasienia obejmuje:
- zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej na 5 dni przed badaniem,
- powstrzymanie się od masturbacji na kilka dni przed zgłoszeniem się do laboratorium,
- zaprzestanie spożywania alkoholu na 3-5 dni przed badaniem,
- zgłoszenie lekarzowi lub diagnoście laboratoryjnemu leków przyjmowanych na stałe.
Polecamy: Mężczyźni popełniają ten błąd przed badaniem nasienia!
Wskazania do badania nasienia
Wskazaniem do wykonania badania nasienia jest podejrzenie obniżonej płodności lub niepłodności. Zalecane jest ono wszystkim parom, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko oraz rozpoczęły diagnostykę i terapię w klinice leczenia niepłodności. Inne wskazania do badania nasienia to:
- chęć oddania spermy do banku nasienia,
- stan po operacji w obrębie narządów płciowych,
- przebyte leczenie glikokortykosteroidami lub hormonami płciowymi,
- stan po leczeniu wnętrostwa w dzieciństwie.
Polecamy: Dlaczego warto wykonywać profilaktyczne badanie nasienia?
Badanie nasienia – normy
Normy badania nasienia zostały ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Na stan prawidłowy, określany jako normospermia, wskazuje wynik zgodny z poniższymi parametrami:
- objętość ejakulatu w badanej próbce: >1,5 ml,
- czas upłynnienia nasienia: <60 minut,
- odczyn pH ejakulatu: 7,2,
- całkowita liczba plemników: >39 mln,
- ilość plemników w 1 ml ejakulatu: >15 mln,
- odsetek plemników żywych: >58%,
- odsetek ruchliwych plemników: >40%,
- plemniki o ruchu postępowym: >32%,
- plemniki o prawidłowej budowie: >4%.
Wynik badania nasienia zawsze powinien zostać oceniony przez lekarza po uwzględnieniu informacji uzyskanych podczas wywiadu oraz innych testów (laboratoryjnych lub obrazowych). Jeżeli to konieczne, ponowne badanie wykonuje się po upływie 3 miesięcy.
Polecamy: Jak poprawić jakość nasienia: dieta, witaminy, styl życia?