Badanie nasienia w domu? Stanowisko zajęli specjaliści i rodzice. Oto ich ocena

Badanie nasienia w domu. Co na to specjaliści i rodzice?

Domowe testy nasienia są tematem dość kontrowersyjnym. Choć dla wielu mężczyzn jest to czasem jedyna możliwość, aby wykonać badanie nasienia, do tej pory testy nie były uznawane przez specjalistów za wiarygodne źródło informacji o męskiej płodności.

W tym roku dokonano w tym zakresie rewolucji. Pojawienie się na rynku domowego testu oceniającego ruchliwość plemników (najważniejszy pojedynczy parametr badania nasienia) skłoniło lekarzy do uznania testu przesiewowego, jako wiarygodnego źródła informacji.


Test nasienia dostał zielone światło od największych na świecie klinik leczenia niepłodności – IVI-RMA Global, zrzeszającej ponad 70 ośrodków w 12 krajach. Został również jako jedyny domowy test nasienia zaprezentowany na tegorocznym Kongresie specjalistów z Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu.


Test na płodność dla mężczyzn w domu – czy ma sens?

Przez wiele lat jedyną możliwością zweryfikowania męskiej płodności było badanie spermy wykonywane jedynie przez laboratoria oraz kliniki leczenia niepłodności. Coraz więcej specjalistów zaczęło dostrzegać jednak duży problem – część mężczyzn unika podstawowego badania nasienia ze względu na skrępowanie wizytą w ośrodku diagnostycznym. Rodziło to spory kłopot, kiedy starania o dziecko były nieskuteczne. 

Aby zwiększyć odsetek mężczyzn, którzy zdecydują się na badanie spermy – opracowano domowe testy na płodność. Testy diagnostyczne do użytku domowego są obecne w aptekach od wielu lat jako pierwszy etap rozpoznania schorzeń. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom wiele z nich ma wiarygodność na poziomie badania laboratoryjnego. Co więcej – często szybkie testy dla pacjentów to te same wyroby medyczne, które są używane w rutynowej diagnostyce laboratoryjnej. Dobrym przykładem badania, które na stałe wpisało się w kanon testów wykonywanych w domu jest wykrywanie gonadotropiny kosmówkowej w moczu za pomocą testu ciążowego.

Dziś już nikt nie kwestionuje słuszności takiego badania. Normalne stało się, że kobieta podejrzewając ciążę, w pierwszej kolejności wykonuje test ciążowy z apteki, a dopiero w razie wyniku pozytywnego – udaje się potwierdzić ciążę do lekarza. Czas więc, żeby docenić również możliwości, jakie daje test płodności dla mężczyzn, badający ruchliwość plemników.

Test na płodność opracowany przez specjalistów, oceniony przez największe niezależne ośrodki diagnostyczne na świecie.

 SwimCount (kup tutaj) jako jedyny tego typu produkt na rynku, stawia na pełną transparentność i niezależność opinii.

Pierwsze „TAK” od IVIRMA Global

Najnowsze badanie kliniczne i ocena skuteczności testu zostały przeprowadzone w laboratoriach diagnostycznych grupy IVIRMA Global.  Jest to największa na świecie sieć klinik wspomagania rozrodu – reprezentuje je ponad 70 ośrodków w 12 krajach na świecie.

Głównym elementem walidacji klinicznej domowego testu SwimCount, było porównanie wyników testu ze złotym standardem – mikroskopowym badaniem nasienia w laboratorium. Próbki pacjentów były badane zarówno pod mikroskopem, jak i testem SwimCount.

Do oceny przystąpiły niezależne ośrodki leczenia niepłodności:

  1. Nordic Cryobank, Andrology Laboratory, Dania
  2. Acibadem Fulya Hospital, IVF Laboratory, Turcja
  3. Ciconia Fertility Clinic, IVF Laboratory, Dania
  4. Institito Valenciano de Infertilidad, IVF Laboratory, Hiszpania

Niezależne badania potwierdzają jednoznacznie – SwimCount to przyszłość domowej diagnostyki nasienia! Stanowi pomoc w rozpoznaniu niepłodności i ukierunkowaniu pary na dalsze konsultacje. Zgodność wyników na poziomie 100% z metodą CASA oraz 96% z badaniem nasienia metodą mikroskopową.


Na temat użyteczności i wiarygodności testu SwimCount wypowiedzieli się również liczni lekarze oraz światowej sławy specjaliści m.in dr Marcos Meseguer oraz dr Damia Castello.


Prezentacja SwimCount na kongresie ASMR – nowe spojrzenie na test na płodność do użytku domowego

Drugie „TAK” od ASMR

 Wyniki badań i ocena przydatności testu SwimCount do wstępnego rozpoznania niepłodności zostały przedstawione na Kongresie Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu (ASMR), które współpracuje również z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii. Są to organizacje wyznaczające medyczne standardy i kierunki rozwoju metod diagnozowania i leczenia niepłodności. ASMR zrzesza specjalistów – lekarzy, embriologów oraz innych profesjonalistów z dziedziny medycyny reprodukcyjnej z ponad 100 krajów na całym świecie!

Również rodzice docenili SwimCount podczas najnowszej edycji konkursu Maternity & infant Awards 2017

Trzecie „TAK” od samych rodziców

Maternity & infant Awards jest konkursem, w którym od 10 lat nagradza się najlepsze produkty związane z rodzicielstwem – począwszy od planowania ciąży po trudny etap wychowywania dziecka. Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy w Płodności” jest tym bardziej cenne, że nominacja pochodzi od samych rodziców.


Artykuł powstał we współpracy z LAB.HOME


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Czy można zbadać nasienie z próbki pobranej podczas stosunku?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

My korzystaliśmy z testów ze ZbadajNasieniepl. Niestety latanie co pare dni do laboratorium po prostu nie mas sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *