Pierwsza miesiączka po porodzie – powrót cyklu menstruacyjnego po ciąży. Moment pojawienia się krwawienia jest indywidualny dla każdej kobiety, a opóźnić go może karmienie piersią. Przyjmuje się jednak, że pierwsza miesiączka po porodzie nie powinna pojawić się w czasie połogu, czyli przez pierwsze 6–8 tygodni po narodzinach dziecka.
Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?
Pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się w różnym czasie i nie ma na to ustalonej reguły. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu, a także od tego, czy karmi ona piersią. U tych mam obserwuje się ją zwykle później, niż u kobiet, które podają swoim dzieciom mleko modyfikowane.
U kobiet, które karmią wyłącznie piersią pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się zwykle kilka miesięcy po narodzinach dziecka. Dzieje się tak ze względu na podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiadającego za laktację. Wiele zależy jednak od częstotliwości karmienia, ponieważ to ssanie brodawek wpływa na stężenie prolaktyny. Dlatego, gdy mama zacznie rozszerzać dietę maluszka, co ma miejsce najczęściej w 5. miesiącu życia dziecka, może dostać miesiączkę.
Mamy, które zdecydują się wcześniej całkowicie odstawić dziecko od piersi pierwszą miesiączkę dostaną z reguły po 6–8 tygodniach. Natomiast u kobiet, które od początku karmią malucha mlekiem modyfikowanym pierwszej menstruacji po porodzie mogą spodziewać się tuż po zakończeniu połogu, czyli 6 tygodni po zakończeniu ciąży.
Z reguły pierwsza miesiączka po porodzie nie powinna pojawić się wcześniej niż 6 tygodni po porodzie, jednak może się to zdarzyć. Taka sytuacja wymaga skonsultowania się z ginekologiem w celu wykluczenia innej przyczyny krwawienia z dróg rodnych.
Polecamy: Czy miesiączka występuje w ciąży? Czy krwawienie w ciąży to zły znak?
Jak wygląda pierwsza miesiączka po ciąży?
Pierwsza miesiączka po porodzie (i kilka kolejnych) może wyglądać tak samo, jak przed ciążą lub znacznie się od niej różnić. Niektóre kobiety twierdzą, że była ona mniej bolesna, a krwi było zdecydowanie mniej. Złagodzeniu uległy także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Trzeba pamiętać, że cykl menstruacyjny po porodzie przez pewien czas może być nieregularny – organizm potrzebuje czasu, aby się ustabilizować. Zdarza się to przede wszystkim u kobiet, które karmią piersią. Warto obserwować swój organizm, a wszystkie wątpliwości i niepokojące objawy (np. krwawienie między miesiączkami) zgłaszać swojemu lekarzowi.
Podczas pierwszej miesiączki po ciąży należy zachować taką samą higienę, jak w przypadku każdej innej menstruacji. Dopuszczalne jest korzystanie z podpasek, tamponów, a także kubeczków menstruacyjnych. Częstotliwość ich wymiany trzeba dostosować do intensywności krwawienia, jednak nie rzadziej niż co 3–4 godziny.
Miesiączka po ciąży a płodność
Powrót płodności po ciąży jest również indywidualną sprawą każdej kobiety, a moment ten trudno przewidzieć. Trzeba pamiętać, że owulacja może pojawić się jeszcze przed pierwszą miesiączką po porodzie. Zdarzają się również cykle bezowulacyjne i zwykle mija trochę czasu, zanim cykl menstruacyjny się ustabilizuje. Pary, które nie planują zostać ponownie rodzicami w krótkim czasie powinny stosować jedną z dostępnych metod antykoncepcji.
Nieprawdą jest, że brak miesiączki po porodzie oznacza, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Również długotrwałe karmienie piersią nie hamuje owulacji.
Czy w czasie miesiączki można karmić piersią?
Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie miesiączki można karmić piersią. Pytanie bierze się z powszechnego przekonania o tym, że mleko w okresie menstruacji zmienia swój skład i smak, przez co nie zaspokaja potrzeb dziecka. Jest to nieprawda. Może się natomiast zdarzyć, że będzie go nieznacznie mniej, co może wydłużyć czas karmienia lub zwiększyć jego częstotliwość. Jednak dokarmianie w tym czasie maluszka mlekiem modyfikowanym nie jest konieczne.
Krwawienie w czasie połogu
Pierwsza miesiączka po porodzie nie powinna zostać pomylona z krwawieniem z dróg rodnych, które obserwuje się w czasie połogu, czyli odchodami połogowymi. Jest ono związane z oczyszczaniem się macicy po ciąży i trwa kilka tygodni. Początkowo jest obfite i ma czerwony kolor, jednak z czasem staje się brunatne i bardziej śluzowe, aż całkowicie ustępuje.
Polecamy: Połóg bez bólu. Jak przyśpieszyć gojenie się rany i szybko wrócić do formy?