zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży

 Zaparcia w ciąży – objaw związany ze spowolnieniem pracy jelit na skutek działania hormonów ciążowych. Problem dotyczy co drugiej ciężarnej i najczęściej pojawia się w II trymestrze ciąży. Zaparcia są przyczyną złego samopoczucia, bólu brzucha oraz innych ciążowych dolegliwości: wzdęć, mdłości i hemoroidów. Dlatego trzeba je leczyć, najlepiej domowymi sposobami.

Skąd biorą się zaparcia w ciąży?

Zaparcia to nic innego, jak trudności z wypróżnianiem lub zmiana rytmu wypróżniania się. Za najbardziej prawidłowe uznaje się oddawanie stolca 1-2 razy dziennie, jednak u kobiety ciężarnej raz na 2 dni jest w zupełności wystarczające. Zaparcia w ciąży to bardzo częsty problem, który dotyczy nawet co drugiej przyszłej mamy.

U większości kobiet zaparcia w ciąży pojawiają się ok. 15 tygodnia ciąży, a więc w II trymestrze i mogą nasilać się wraz ze zbliżaniem się porodu. Co ciekawe, problemy z wypróżnianiem się są przyczyną innych nieprzyjemnych dolegliwości: hemoroidów, wzdęć, mdłości, wymiotów i bólu brzucha.

Za przyczyny zaparć w ciąży uważa się działanie hormonów ciążowych, a szczególnie progesteronu. Substancja ta powoduje zwolnienie perystaltyki jelit (czyli przesuwanie się treści pokarmowej) oraz obniżenie napięcia mięśni, które tworzą układ pokarmowy. Dodatkowo coraz większa macica powoduje ucisk na jelita, co także zaburza ich prawidłową pracę. Inne przyczyny zaparć w ciąży to: wymioty ciążowe oraz nieodpowiednia dieta.

Polecamy: Zgaga w ciąży

Czy zaparcia w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej?

Zaparcia w ciąży są bardzo niekomfortowym objawem, który powoduje pogorszenie samopoczucia i szereg innych dolegliwości. Dlatego zawsze konieczne jest ich leczenie. W pierwszej kolejności zalecane jest wypróbowanie domowych sposobów na zaparcia. Dopiero, gdy okażą się nieskuteczne, należy skonsultować się z lekarzem.

Konsultacja lekarska jest wymagana także wtedy, gdy poza zaparciami pojawia się silny ból brzucha, wymioty, gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia lub krwawienie z dróg rodnych.

Zaparcia w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, kiedy trwają dłużej niż 3 dni, są bardzo uciążliwe oraz nie działają na nie domowe sposoby. W takim przypadku lekarz zleca odpowiednie leki, bezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Leki na zaparcia w ciąży

Leki na zaparcia w ciąży można przyjmować wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Środki dostępne w aptece bez recepty bezpieczne dla ciężarnych to:

  • czopki glicerynowe – drażnią dolny odcinek przewodu pokarmowego, co pobudza ruch jelit i wspomaga wydalenie stolca;
  • syrop z laktulozą – zwiększa ilość wody w jelicie grubym i zmiękcza masy kałowe, co ułatwia ich wydalenie.

Dostępne są także leki na zaparcia w ciąży, które są dostępne wyłącznie na receptę. Stosuje się je tylko wtedy, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Lekarz dobiera odpowiedni środek do wieku ciąży i ogólnego stanu ciężarnej.

Polecamy: Niepłodność i leki na receptę. Sprawdź, dlaczego je bierzesz i poznaj ich działanie

Sposoby na zaparcia w ciąży

Ze względów bezpieczeństwa kobietom polecane jest, aby w pierwszej kolejności wypróbowały domowe sposoby na zaparcia w ciąży. Metody te nie tylko leczą uciążliwy problem, ale także zmniejszają ryzyko jego pojawienia się w przyszłości.

Polecane sposoby na zaparcia w ciąży:

  • spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy,
  • zmiana nawyków żywieniowych,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • wyłączenie z diety produktów zapierających,
  • codzienna aktywność fizyczna,
  • wypicie naparu z ziół lub siemienia lnianego,
  • zjedzenie kilku śliwek lub kiszonek,
  • wypicie maślanki, kefiru lub jogurtu naturalnego.

Błonnik

Błonnik pokarmowy wspomaga usuwanie resztek pokarmu z przewodu pokarmowego, a ponadto zmiękcza stolec, co ułatwia jego wydalanie. Każdego dnia należy spożyć ok. 40 g błonnika. Jego cennym źródłem są m.in. produkty zbożowe, kasza gryczana, ryż brązowy, buraki, otręby pszenne, suszone jabłka, fasola, suszone śliwki, porzeczki i kapusta.

Dieta na zaparcia

Kobieta ciężarna, u której wystąpiły zaparcia powinna nieco zmodyfikować swoją dietę. Przede wszystkim z jadłospisu należy wyeliminować produkty, które działają zapierająco:

  • potrawy z mąki pszennej,
  • produkty bogate w cukier,
  • produkty wysokoprzetworzone,
  • czekolada i kakao,
  • banany,
  • potrawy ciężkostrawne,
  • tłuszcze zwierzęce.

Posiłki należy spożywać w regularnych odstępach czasu. Warto zrezygnować ze smażenia potraw, a zamiast tego piec w piekarniku, dusić lub gotować na parze. W jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce i błonnik. Ważne jest spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie.

Siemię lniane

Na zaparcia w ciąży działa wypicie kisielu z siemienia lnianego, ponieważ zawiera on duże ilości błonnika. Należy zalać wrzątkiem 2 łyżki nasion i wypić po ostygnięciu.

Zioła na zaparcia w ciąży

Na zaparcia sprawdzają się także ziołowe napary. Rumianek, mniszek lekarski, koper włoski wpływają dobroczynnie na działanie układu pokarmowego.

Śliwki i inne owoce

Skutecznym sposobem na zaparcia w ciąży są suszone owoce. Najbardziej popularne są śliwki, jednak warto zjeść kilka fig, daktyli, moreli lub jabłek. Swoje działanie zawdzięczają błonnikowi.

Polecamy: Barwniki i konserwanty – sprawdź, które E szkodzą zdrowiu i płodności