Zgaga w ciąży – objaw występujący powszechnie u ciężarnych zwłaszcza w II i III trymestrze. Jest on związany z działaniem hormonów ciążowych, a także zmianą ułożenia narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Przyszłe mamy powinny znać sposoby na zgagę w ciąży, aby szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.
Przyczyny zgagi w ciąży
Zgaga to nieprzyjemne i bolesne pieczenie, które jest odczuwane za mostkiem, a niekiedy także w gardle i krtani. Objaw ten jest związany z cofaniem się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Ponieważ ma on kwaśny odczyn, podrażnia delikatną śluzówkę górnego odcinka przewodu pokarmowego, co jest odczuwane właśnie jako pieczenie.
Zgaga w ciąży jest spowodowana działaniem hormonów ciążowych, głównie progesteronu. Sprawia on, że rozluźniają się mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co zwieracz przełyku, który ma zapobiegać cofaniu się treści żołądka, nie spełnia swojej roli.
Za przyczyny zgagi w ciąży uznaje się także znaczne powiększenie się macicy i związane z tym przemieszczenie się narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Żołądek układa się pod przeponą i jest stale uciskany. Sprzyja to zaleganiu pokarmów, zwolnieniu perystaltyki i cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Z tego powodu zgaga pojawia się lub nasila w II i III trymestrze ciąży.
Zgaga w ciąży może być wywołana także spożywaniem niektórych pokarmów. Objawy nasilają się głównie po: czekoladzie, kawie, czarnej herbacie, napojach gazowanych, orzeszkach, owocach cytrusowych, pomidorach, a także ostrych, tłustych i obfitych posiłkach.
Czy zgaga w ciąży jest groźna?
Zgaga w ciąży nie jest groźnym objawem, jednak potrafi bardzo dokuczyć przyszłej mamie. Nawracające bolesne uczucie pieczenia za mostkiem, kwaśny posmak w ustach oraz odbijanie wpływają na ogólne samopoczucie. Zgaga w ciąży może prowadzić także do wymiotów. Jeżeli są one obfite i częste mogą grozić odwodnieniem i zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej.
Pojawienie się zgagi w ciąży nie wymaga konsultacji lekarskiej. Warto jednak wspomnieć o niej lekarzowi, kiedy jest naprawdę uporczywa lub nie działają na nią żadne domowe sposoby. Niewskazane jest, aby kobieta przyjmowała jakiekolwiek leki na zgagę w ciąży na własną rękę. Nawet, gdy są one dostępne w aptece bez recepty.
Polecamy: 10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem
Skuteczne sposoby na zgagę w ciąży
Przyszłym mamom zaleca się, aby nieprzyjemne dolegliwości łagodzić stosując domowe sposoby na zgagę w ciąży. Mają one różną skuteczność, są jednak w pełni bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Metod jest kilka, dlatego każda przyszła mama może znaleźć dla siebie taką, która najszybciej przynosi ulgę.
W pierwszej kolejności warto wypróbować zioła na zgagę w ciąży. Ulgę przyniesie wypicie naparu z rumianku, melisy, kopru włoskiego, siemienia lnianego lub korzenia imbiru (można dodawać go także do potraw). Błędem jest natomiast picie mięty – przynosi ona chwilową ulgę, a następnie nasila dolegliwości.
W momencie pojawienia się zgagi warto także zjeść kilka migdałów. Są one skuteczne, ponieważ mają odczyn zasadowy, dlatego neutralizują kwaśny sok żołądkowy. Ponadto dzięki nim można uregulować pracę układu pokarmowego. Wśród domowych sposobów na zgagę w ciąży wymienia się także:
- wypicie wody z miodem i octem jabłkowym,
- wypicie 80 ml soku z aloesu,
- wypicie świeżego soku z buraka lub marchewki.
Uważa się także, że występowanie zgagi w ciąży można ograniczyć dzięki:
- noszeniu ubrań, które nie uciskają okolicy żołądka,
- spaniu z głową ułożoną wyżej, niż reszta ciała,
- unikaniu gwałtownego schylania się,
- unikaniu wysiłku fizycznego przez godzinę po posiłku.
W profilaktyce i leczeniu zgagi w ciąży ogromne znaczenie ma także odpowiednia dieta.
Polecamy: Jak nie dać się pokonać ciążowym dolegliwościom w czasie świąt?
Zgaga w ciąży a dieta
Zgaga w ciąży może być wywołana lub nasilana przez nieodpowiedni sposób odżywiania się. Aby jej uniknąć, należy ograniczyć lub wyeliminować niektóre produkty z diety (mocna herbata, cytrusy, ostre przyprawy, napoje gazowane, pomidory, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, potrawy przetworzone), a także zadbać o to, aby:
- posiłki nie były zbyt obfite (lepiej jest jeść mniej, a częściej),
- spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu,
- spożywać 5-6 posiłków w ciągu dnia,
- jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs,
- nie pić wody w trakcie posiłku,
- unikać ostrych przypraw i zmniejszyć spożycie soli,
- unikać smażenia potraw (zamiast tego można je dusić, piec lub gotować na parze).
Dieta kobiety, która cierpi na zgagę powinna być lekkostrawna i zdrowa w ogólnym tego słowa znaczeniu. Ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, chudego mięsa i tłuszczów roślinnych. Przyszła mama powinna zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (minimum 2-2,5 litra wody dziennie między posiłkami).
Polecamy: Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa? Dieta kobiet w ciąży: fakty i mity