Ból ucha u dziecka - przyczyny, leczenie
Artykuł partnera

Ból ucha u dziecka – co może być przyczyną?

Ból ucha u dziecka może upośledzać słuch, powodować drażliwość i płaczliwość. Wielu rodziców zmagających się z tym problemem zastanawia się, jakie są potencjalne przyczyny dolegliwości bólowych ucha. Sprawdź, co może prowadzić do bólu ucha u dziecka, i dowiedz się, jak pomóc cierpiącemu maluchowi.

 

Możliwe przyczyny bólu ucha u dziecka – zatkane ucho, ciało obce, zakażenie bakteryjne i wirusowe 

Istnieje wiele potencjalnych czynników sprawczych bólu ucha u dziecka. Jednym z nich jest nadmierna produkcja woskowiny usznej, która w niektórych przypadkach prowadzi do powstania czopu woskowinowego. Silne wytwarzanie łoju i rozwój czopa może być uwarunkowane genetycznie lub wynikać z niewłaściwej higieny uszu. Innym, możliwym czynnikiem jest bakteryjne zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego, szczególnie jeśli oprócz silnego bólu występują obrzęk i łuszczenie skóry. Za stan zapalny zwykle odpowiadają bakterie Pseudomonas aeruginosa lub też Staphylococcus aureus. Choroba często rozwija się u dzieci, które regularnie uczęszczają na basen (kontakt z wilgocią sprzyja rozwojowi zakażenia bakteryjnego).

Zdarza się, że ból ucha u dziecka wywołuje półpasiec uszny, za którego rozwój odpowiada patogen Varicella Zoster Virus. Choroba wirusowa objawia się nie tylko dolegliwościami bólowymi ucha, lecz także:

  • świądem,
  • pieczeniem,
  • gorączką,
  • złym samopoczuciem,
  • powstaniem wysypki i zmian pęcherzykowych.

Jeśli dziecko skarży się na bóle głowy, jest drażliwe, ma gorączkę, gorzej słyszy i z jego ucha wydostaje się wydzielina, być może doszło do zapalenia wyrostka sutkowatego. Główną przyczyną tego stanu jest infekcja ucha środkowego, która rozprzestrzeniła się na tylną część ucha. Warto dodać, że ból ucha jest jednym z objawów wysiękowego zapalenia ucha środkowego (OME). Najczęściej do zachorowania dochodzi u małych dzieci między 1. a 2. rokiem życia. Czynnikami sprawczymi OME są:

  • alergie,
  • infekcje nosogardła,
  • ostre zapalenie ucha środkowego (przebyte),
  • ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej.

Co jeszcze może powodować ból ucha u dzieci? Uraz ciśnieniowy, czyli barotrauma spowodowana zmianami ciśnienia w otoczeniu (np. przy uprawianiu sportów wodnych), falą uderzeniową (np. przy eksplozji) lub różnymi stanami chorobowymi.

Dolegliwości bólowe ucha mogą być oznaką obecności ciała obcego w przewodzie słuchowym, np. elementu zabawek, jedzenia, niewielkiej baterii. Małe dzieci mają tendencję do wkładania do przewodu słuchowego różnych przedmiotów, co może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne łącznie z perforacją błony bębenkowej i trwałym uszkodzeniem słuchu. W nielicznych przypadkach ból jest wywołany nowotworami ucha (są one dość rzadko diagnozowane u najmłodszych pacjentów).

Ból ucha u dziecka – co może pomóc w złagodzeniu dolegliwości?

Zastanawiasz się, co zastosować na ból ucha u dziecka? Pomocniczo możesz sięgnąć po wyrób medyczny z lidokainą i glicerolem w postaci wygodnych w użyciu kropli do uszu. Lidokaina to substancja o miejscowym działaniu znieczulającym, z kolei glicerol ma właściwości osmotyczne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: https://lix.com.pl/.

Warto też odwiedzić lekarza pediatrę lub laryngologa, który dzięki odpowiednim narzędziom diagnostycznym rozpozna przyczynę dolegliwości bólowych i wdroży skuteczną terapię leczniczą. Przykładowo, w razie stwierdzenia podłoża bakteryjnego konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Przy infekcji wirusowej stosuje się leki przeciwwirusowe, a przy infekcji grzybiczej – środki przeciwgrzybicze. Jeśli ból wywołuje ciało obce w uchu, pamiętajmy, że tego typu obiekty powinien usunąć z przewodu słuchowego lekarz (zwłaszcza, jeśli nie wystają i znajdują się głębiej w kanale).

Ból ucha u dziecka – kiedy wskazana jest wizyta u lekarza?

Wizyta u specjalisty jest wskazana, jeśli mimo zastosowania domowych metod leczenia ból ucha wciąż się utrzymuje lub nawet nasila. Sygnałami alarmującymi są też trudna do zbicia gorączka, wymioty oraz krwisty lub ropny wyciek z ucha.

Lix krople do uszu
Wyrób medyczny. Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny. Wytwórca: Adamed Pharma S.A. LIX/13437/06/23

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kalendarz ząbkowania – w oczekiwaniu na pierwsze mleczaki

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *