ciaza a zwierzeta nieplodnirazem

Ciąża a zwierzęta domowe. Na co uważać i jak się przygotować?

Czy zwierzęta domowe to realne zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży? Dowiedz się, na co uważać, mając już pupila w domu, oraz jak przygotować mieszkanie, w którym mieszka i ciężarna, i zwierzęta.

Choroby odzwierzęce, a ciąża – czy jest się czego bać?

Zwierzęta domowe są nosicielami rozmaitych chorób, jednak odpowiednia troska o zdrowie i pielęgnację czworonogów minimalizuje ryzyko zarażenia. Na wiele chorób należy regularnie szczepić zwierzaki (np. wścieklizna, chlamydioza) i jest to, oprócz higieny, najlepsza ochrona zarówno dla nich, jak i dla kobiety w ciąży. Starając się o dziecko, można wykonać badania immunologiczne, które pokażą, czy przyszła mama miała wcześniej kontakt z pierwotniakiem Toxoplazma gondii (powodującym toksoplazmozę) oraz będą podstawą do wdrożenia ewentualnego postępowania profilaktycznego. Badanie krwi można wykonać również u kota.

Te psie i kocie choroby są niebezpieczne:

  • Toksoplazmoza

Najczęściej występuje u kotów. Jest chorobą niebezpieczną i trudną do leczenia. Jeżeli do zakażenia dojdzie w trakcie ciąży, może powodować szereg wad, takich jak osłabienie wzroku, zwapnienie mózgowe, wodogłowie, a także opóźnienie rozwoju płodu czy nawet, w pierwszym trymestrze ciąży, poronienie. Od momentu, kiedy kot zostanie zarażony, ryzyko zachorowanie dla człowieka trwa od trzech do dwudziestu jeden dni. Jak jednak pokazują statystyki, jedynie 10% ogólnych zarażeń na toksoplazmozę u ludzi jest wynikiem kontaktu z chorymi kotami. Aby doszło do zakażenia potrzebny jest kontakt z odchodami chorych zwierząt. Same koty, mogą zachorować poprzez spożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa i roślin, które są zanieczyszczone odchodami chorych zwierząt.

Dlatego zdrowy, nie przebywający z dzikimi zwierzętami kot, który jest odpowiednio odżywiany, nie stanowi zagrożenia.

Na co uważać? Całkowicie wyeliminuj możliwość kontaktu twojego kota ze zwierzętami spoza twojego domu. Dbaj o to, aby nie spożywał surowego mięsa, jaj oraz ryb. Regularnie odwiedzaj weterynarza. Szczególnie dbaj o higienę: myj warzywa i owoce, unikaj spożywania posiłków, których podchodzenia nie znasz. Nie głaszcz obcych zwierząt.

  • Listerioza

To kolejna choroba zakaźna przenoszona przez chore zwierzęta, a dokładniej ich odchody. Można się nią również zarazić, spożywając skażoną żywność oraz wodę. Najczęściej przebiega bezobjawowo, ale niesie za sobą ryzyko poronienia i różnych chorób, takich jak: zapalenie płuc czy choroby skórne.  Zwróć uwagę, że tylko chore zwierzę może stanowić zagrożenie.

Na co uważać? Na czas ciąży unikaj zabaw z obcymi zwierzętami. Swoje psy i koty trzymaj z daleka od obcych zwierząt. Dbaj o ich higienę, m.in. praktykuj regularne odrobaczanie, szczepienia oraz kąpiele. Sprzątając kuwetę lub odchody po swoim psie na zewnątrz, zakładaj rękawice ochronne lub poproś kogoś z domowników o wykonywanie tej czynności za ciebie. Nie jedz surowych posiłków oraz nie pij wody, której źródła nie znasz. Myj warzywa i owoce. Nie dawaj swoim pupilom surowego mięsa, ryb oraz jaj.

Znana jest również tzw. choroba kociego pazura, która może pojawić się po zadrapaniu przez zainfekowane zwierzę. Chorują na nią zapchlone zwierzaki, gdyż bakteria przenoszona jest przez pchły. Inne przypadłości zwierząt, wynikające z nieprawidłowej higieny czwórnogów oraz otoczenia w jakim żyją to świerzb, toksokaroza czy grzybica.  Można im łatwo zapobiec regularnie odrobaczając pupile i dbając o higienę własną oraz otoczenia.

Polecamy: Starasz się o dziecko? Ten stan utrudnia zajście w ciążę, ale też bardzo jej szkodzi

Czy gryzonie stanowią zagrożenie dla ciąży?

W przypadku posiadaczy chomików, świnek morskich i innych gryzoni zasada dotycząca higieny jest priorytetowa. Warto zbadać małych podopiecznych u weterynarza pod kątem chorób wirusowych i bakteryjnych.

Te małe zwierzęta nie wymagają aż tyle uwagi, więc najważniejszym elementem profilaktycznym będzie przejęcie roli opiekuna nad gryzoniami przez partnera.

Ciąża a zwierzęta domowe. Zachowaj ostrożność, ale nie bądź radykalna

Zakładając, że będąc właścicielem czworonoga, pilnujesz jego kalendarz szczepień, dbasz o jakość jego diety oraz nie lekceważysz niezbędnych czynności higienicznych, możesz cieszyć się myślą, że twoja ciąża jest bezpieczna.

Świadomość, że obecność w domu zwierzęcia jest bezpieczna dla nienarodzonego dziecka, zminimalizuje stres i pozwoli skupić się na maleństwie.

Jednak aby tak było, zadbaj o higienę i pielęgnację czworonoga (zdrowy pupil nie stanowi zagrożenia!):

  • cyklicznie pierz psie i kocie posłanie,
  • oducz zwierzaki spania w twoim łóżku,
  • myj ręce po każdej zabawie ze zwierzakiem czy spacerze,
  • często odkurzaj dywany i meble tapicerowane,
  • regularne wyczesuj sierść pupili,
  • po spacerze dokładnie wycieraj psu łapy, a czasami spłucz je ciepłą wodą,
  • oddeleguj sprzątanie kuwety oraz misek na wodę i jedzenie innej osobie.

Przygotowanie pupili na dziecko – nowe zasady w domu

Czas ciąży możesz też wykorzystać na edukację swojego czworonoga. Pojawienie się dziecka może wywrócić do góry nogami również świat zwierząt. Im wcześniej o to zadbasz, tym lepiej. Będziesz miała pewność, że koci pieszczoch lub rozbrykany psiak nie potraktują maleństwa jak intruza.

Stopniowo zmieniaj wcześniej przyjęte zasady. Nie pozwalaj zwierzęciu na wskakiwanie na łóżko. Naucz komendy: “Nie ruszaj” lub “Zostaw”, aby pies nie brał do pyska drobnych przedmiotów z podłogi. Nie stawiaj psa na pierwszym miejscu, nie reaguj od razu na każde jego „proszenie” o przysmaki, zabawę czy pieszczoty. Jeżeli taka relacja byłam między wami, zacznij stopniowo stawiać granice. Jeżeli psiak nie jest towarzyski i raczej stroni od ludzi oraz hałasów, należy też oswajać go z nieznanymi do tej pory dźwiękami, kształtami i zachowaniami. Można skorzystać z pomocy psich behawiorystów, którzy pomogą przygotować psy do nowych realiów.


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *