Ciąża po ciąży – jak długa powinna być przerwa między jedną a drugą ciążą?

Gdy na świat przychodzi dziecko, wielu rodziców nie chce czekać długo z decyzją o kolejnej ciąży. Za małą różnicą wieku między rodzeństwem przemawia wiele argumentów: jednym z głównych jest potencjalnie lepszy kontakt i bliższa więź między dziećmi. Sami rodzice doceniają natomiast fakt, że w niedalekiej czasowo odległości odbywać się będą zbliżone etapy rozwoju dzieci: noszenie pieluch, nauka chodzenia, mówienia itp. Jednak chęci i oczekiwania rodziców to jedno, a biologia to drugie. Jak długa powinna być przerwa między jedną a drugą ciążą z medycznego punktu widzenia? Ciąża po ciąży – czy jest bezpieczna?

 

Naukowcy z University of British Columbia i Harvard T.H. Chan School of Public Health przeanalizowali około 150 tysięcy ciąż, aby określić, jaka jest najkorzystniejsza pod kątem medycznym różnica między kolejnymi ciążami. Lekarze analizowali nie tylko zdrowie matki, ale także przebieg kolejnej ciąży i poród.

Ciąża po ciąży – pośpiech nie jest wskazany

Wyniki badań kanadyjskich naukowców wskazały, że kobieta nie powinna zachodzić w kolejną ciążę przed upływem roku po porodzie, a idealnym odstępem jest 18 miesięcy. Odczekanie półtora roku po porodzie powinno zminimalizować wiele powikłań, zarówno u kobiety, jak i mającego się urodzić dziecka.

Naukowcy analizowali m.in. ryzyko przedwczesnego porodu, odklejenie łożyska, poronienia, niską masę urodzinową, a nawet śmierci matki podczas porodu.

Jeszcze większą przerwę między zajściem w kolejną ciążę określa Światowa Organizacja Zdrowa – wytyczne wskazują, aby odczekać 24 miesiące, a najmniej 18 miesięcy.

Sprawdź: Ciąża po 35 r.ż – wszystko, co powinnaś wiedzieć
 

Krótka przerwa między kolejnymi ciążami – konsekwencje

Naukowcy z Kanady wykazali, że ryzyko przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem ciąży) u kobiet poniżej 35. roku życia, które zaszły w ciążę w 6 miesięcy wynosi 8,5%. W przypadku kolejnej ciąży po 18 miesiącach ryzyko przedwczesnego porodu zmniejsza się do 3,7% 

Kobiety po 35. roku życia zachodzące w drugą ciążę w ciągu 6 miesięcy od poprzedniego porodu narażają się nawet na ryzyko śmierci podczas porodu – wynosi ono 1,2%. Jeśli te same kobiety odczekają co najmniej 18 miesięcy ryzyko zmniejszy się do 0,5%.

Krótka przerwa między kolejnymi ciążami to także ryzyko: poronienia, odklejenia łożyska, niskiej masy urodzeniowej dziecka, anemii oraz depresji poporodowej.

Ciąża po ciąży a cesarka

Inaczej sytuacja wygląda, gdy ciąża została zakończona cięciem cesarskim – lekarze zalecają, aby kolejna ciąża nastąpiła nie wcześniej niż po 2 latach. Niektórzy specjaliści pozwalają rozpocząć starania już po 18 miesiącach, ale najczęściej sugerowana przerwa to wciąż 2 lata. Odstęp u każdej kobiety będzie wyglądał inaczej, bowiem pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników: jak przebiegł poród, czy były powikłania, jak goiła się blizna itp. Dlatego w przypadku porodu cięciem cesarskim zawsze należy skonsultować z lekarzem, czy kolejna ciąża może być już planowana.

 

POLECAMY TAKŻE

Poród naturalny a cesarskie cięcie. Poznaj wady i zalety, wskazania oraz przebieg

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *