Przewodnik po Testach Ciążowych - Jaki i Kiedy Użyć?

Przewodnik po Testach Ciążowych – Jaki i Kiedy Użyć?

Domowy test ciążowy to najszybszy sposób, by potwierdzić ciążę na bardzo wczesnym etapie. Jeśli kobieta obserwuje objawy takie jak opóźniająca się miesiączka, nudności, tkliwość piersi, ból brzucha – powinna sprawdzić, czy to ciąża. W aptece dostępnych jest kilka rodzajów testów. Zobacz, jak działają testy ciążowe, jaki rodzaj testu wybrać, kiedy go zrobić i jak poprawnie odczytać wynik testu ciążowego.

Czym jest Test Ciążowy?

Test ciążowy jest pierwszym i najszybszym sposobem, by dowiedzieć się, czy kobieta jest w ciąży. Domowy test ciążowy może wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie, nawet tydzień przed wystąpieniem planowanej miesiączki. Jeśli kobieta chce się upewnić, że objawy takie jak nudności, tkliwość piersi, ból w podbrzuszu to pierwsze objawy ciążowe – powinna sięgnąć po jeden z kilku rodzajów testów ciążowych, które można kupić w każdej aptece. 

Poniżej znajdziesz przewodnik po testach ciążowych – jaki i kiedy użyć, jak prawidłowo wykonać oraz jak odczytać test ciążowy. 

Jak Działa Test Ciążowy?

Test ciążowy to najprostszy diagnostyczny sposób, by dowiedzieć się, czy kobieta jest w ciąży. Bez względu na rodzaj, każdy test ciążowy wykrywa w moczu obecność beta hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową – hormon, który świadczy o zapłodnieniu, a także podtrzymuje poziom progesteronu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. 

Poziom beta hCG stopniowo rośnie do około 10. tygodnia ciąży, ale jego najniższe stężenie pojawia się nawet kilka dni po zapłodnieniu. Test ciążowy może więc wykryć ciążę już po tygodniu od połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Dzięki reakcji  hormonu hCG z przeciwciałami anty-hCG zawartymi w moczu, test ciążowy pokazuje ciążę na bardzo wczesnym etapie.

Częste pytanie: Czy Test Ciążowy Wykrywa Ciążę Pozamaciczną? Tak. Test ciążowy wykrywa obecność hCG, bez względu na to, gdzie zagnieździł się zarodek. Oznacza to, że test ciążowy wykrywa również ciążę pozamaciczną, która wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. 

Kiedy Należy Wykonać Test Ciążowy?

Test ciążowy należy wykonać, gdy pojawią się objawy takie jak nudności, tkliwość piersi, ból w podbrzuszu, spóźniający się okres. By potwierdzić ciążę, należy zrobić domowy test ciążowy strumieniowy, płytkowy lub paskowy. Najlepiej wykonać je kilka dni po spodziewanej miesiączce, co zwiększy wiarygodność wyniku. Zbyt wczesne zrobienie testu może spowodować fałszywie negatywny wynik.

Testy ciążowe pokazują ciążę na wczesnym etapie – już tydzień po zapłodnieniu. Jeśli kobieta domyśla się, kiedy doszło do zapłodnienia i chce najszybciej potwierdzić lub wykluczyć ciążę, powinna wykonać test nie wcześniej niż 7 dni przed spodziewaną miesiączką. 

WAŻNE: Aby sprawdzić, czy jest ciąża po in vitro, należy wykonać test ciążowy 12-14 dni po transferze zarodka. Pierwsze oznaki wzrostu poziomu hCG we krwi po transferze blastocysty można zaobserwować już po 10 dniach od transferu.

Jakie są Rodzaje Testów Ciążowych?

Wyróżniamy 2 główne typy testów ciążowych – domowe do samodzielnego wykonania oraz testy z krwi. Wszystkie testy ciążowe działają na tej samej zasadzie – wykrywają hormon hCG, ale różnią się sposobem użycia. 

Kobieta, która podejrzewa ciążę i obserwuje pierwsze objawy ciąży – opóźniona miesiączka, zmiana w odczuwaniu smaków, tkliwość piersi czy ból w podbrzuszu, powinna wykonać domowy test ciążowy, który dostępny jest w każdej aptece.

Jakie są typy domowych testów ciążowych?

Domowe testy ciążowe dzielimy na 4 główne typy ze względu na ich sposób użycia. Oto one:

Testy Ciążowe Płytkowe – to najpopularniejsze testy do wykrycia ciąży. Jak sama nazwa wskazuje, jest to plastikowa płytka, na której znajdują się dwa okienka – jedno kontrolne, a drugie testowe, na którym będzie widoczny wynik testu ciążowego. Tzw. dwie kreski na teście ciążowym oznaczają pozytywny wynik, obecność jednej kreski w okienku kontrolnym nie świadczy o ciąży, a o jej braku. 

Aby płytkowy test ciążowy wykonać prawidłowo, należy pobrać próbkę moczu do sterylnego pojemnika, a następnie załączoną pipetą zapuścić 2-3 krople w okienku testowym. Test ciążowy pokaże wynik po około 1 minucie. Test płytkowy o czułości 25 mlU/ml wykrywa co najmniej 6-dniową ciążę.

Testy Ciążowe Strumieniowe – przypominają kształtem flamaster ze zdejmowaną skuwką. Po zdjęciu nasadki widoczny jest krótki pasek, który należy umieścić pod strumieniem moczu lub zanurzyć w pojemniku z moczem na około 10 sekund. Następnie należy ponownie założyć nasadkę i położyć test tak, by widoczne były okienka: testowe (T) oraz kontrolne (C).

Wynik testu strumieniowego pojawi się po 1-4 minutach. Podobnie jak w przypadku testu płytkowego, o ciąży świadczą dwie kreski. Test strumieniowy o czułości 10 mlU/ml pozwala wykryć już 2-dniową ciążę.

Testy Ciążowe Paskowe – to najprostszy test ciążowy, który wiarygodnie potwierdza ciążę. Ma formę pasków, które należy zanurzyć w próbce moczu. Testy paskowe są ultraczułe ze względu na wykrycie hCG już na poziomie 10 mlU/ml, co oznacza bardzo wczesny etap ciąży. Wynik testu paskowego pojawia się po kilku minutach. 

Dwie kreski na teście oznaczają ciążę, jedna kreska – ciąży brak. Test należy powtórzyć, jeśli na poziomie kreski testowej nie pojawi się zabarwienie.

Cyfrowy Test Ciążowy – to bardziej zaawansowany test ciążowy niż paskowy, płytkowy czy strumieniowy, choć działa na tej samej zasadzie, czyli wykrywania hCG już na najniższym poziomie. Wynik ciążowego testu cyfrowego pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu, na którym kobieta zobaczy, w którym tygodniu ciąży jest aktualnie (w przybliżeniu).Wynik testu cyfrowego testu pojawi się po ok. 5 minutach – o gotowym wyniku często informuje sygnał dźwiękowy.

Warto wiedzieć: Wszystkie testy ciążowe należy wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi zamieszczoną w opakowaniu. Istotne jest, by test ciążowy wykonać rano, kiedy w moczu jest najwyższe stężenie anty-hCG – dotyczy to zwłaszcza kobiet, które robią test ciążowy na bardzo wczesnym etapie od zapłodnienia (np. 7 dni). 

Test powinien być przeprowadzony z zachowaniem higieny, zwłaszcza sterylności pojemników z próbką moczu. Wynik testu ciążowego, który pojawia się po czasie dłuższym niż 10 minut nie powinien być brany pod uwagę jako wiarygodny i powinien skłonić do ponownego wykonania testu w kolejnym dniu.

Co To Jest Test Ciążowy z Krwi?

Test ciążowy z krwi to najbardziej wiarygodny sposób na potwierdzenie ciąży lub jej wykluczenie. Badanie potwierdzi ciążę już tydzień po zapłodnieniu oraz pozwoli określić, który to tydzień ciąży.

Test ciążowy z krwi można wykonać w dowolnym laboratorium. Aby był bezpłatny, potrzebne jest skierowanie od lekarza. Za test z krwi robiony prywatnie, trzeba będzie zapłacić. Do badania nie potrzebne jest szczególne przygotowanie. Test z krwi można wykonać o dowolnej porze dnia, a wynik gotowy jest w ciągu 24 godzin.

Podobnie jak domowy test ciążowy – test z krwi określa poziom hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, której obecność świadczy o ciąży. To najczulszy test ciążowy wykrywający poziom hCG już nieco wyższy niż 5 mlU/ml.

Czym jest Test Beta hCG?

Test Beta hCG to inaczej test ciążowy z krwi, który wykrywa hormon beta hCG. Wykonuje się go, gdy wynik domowego testu ciążowego wyszedł negatywny lub budzi wątpliwość, a kobieta odczuwa dolegliwości świadczące o ciąży. Test beta hCG z krwi to badanie, które potwierdzi ciążę jeszcze przed USG.

Charakterystyczne dla badania beta hCG jest systematyczne wzrastanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej: w ciągu pierwszych 4 tygodni poziom wzrasta podwójnie co 2 dni. Poziom beta hCG rośnie do momentu, gdy wykształci się łożysko. Najwyższą wartość osiąga między 8. a 10. tygodniem ciąży. Następnie spada – w ciągu 2 dni aż o 35%.

Prawidłowy przyrost beta hCG pomoże sprawdzić kalkulator beta hCG.

Jak Interpretować Wynik Testu Ciążowego z Krwi?

Wynik testu ciążowego z krwi podawany jest w jednostkach mlU/ml, są to normy beta hCG. W zależności od liczby tych jednostek, można określić, czy kobieta jest w ciąży oraz w którym tygodniu. Poniżej prezentujemy interpretację wyniku w zależności od wartości w danym momencie rozwoju ciąży: 

  • Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie
  • Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży

Dodatkowo na podstawie wartości beta hCG możemy określić tydzień ciąży: 

  •  5–50 mlU/ml 3. tydzień ciąży
  • 5–426 mlU/ml 4. tydzień ciąży
  • 18–7 340 mlU/ml 5. tydzień ciąży
  • 1 080–56 500 mlU/ml 6. tydzień ciąży
  • 7 650–229 000 mlU/ml 7-8. tydzień ciąży
  •  25 700–288 000 mlU/ml 9-12. tydzień ciąży
  • 13 300–254 000 mlU/ml 13-16. tydzień ciąży
  •  4 060–165 400 mlU/ml 17-24. tydzień ciąży
  •  3 640–117 000 mlU/ml 25-40. tydzień ciąży

Częste pytanie: Czy trzeba wykonywać test z krwi, gdy domowy test ciążowy pokaże pozytywny wynik? Należy pamiętać, że wynik beta hCG nie tylko potwierdza lub wyklucza ciążę, ale pomaga również zweryfikować rozwój płodu. Dlatego, jeśli wynik domowego testu ciążowego budzi wątpliwość – bo druga kreska jest bardzo blada lub kobieta chce mieć 100 proc. pewności, że jest w ciąży, warto wykonać test ciążowy z krwi w dowolnym laboratorium.

Test ciążowy z krwi można zrobić bez skierowania od lekarza – badanie można wykonać prywatnie, a jego koszt to ok. 30-40 zł.

Jeśli test ciążowy pokazał dwie kreski, a lekarz potwierdził prawidłowy rozwój ciąży kobiety, kolejne etapy opisuje Kalendarz Ciąży.

Jaki jest Najczulszy Test Ciążowy?

Test z krwi to najczulszy test ciążowy. Ilościowy pomiar hormonu beta hCG w surowicy krwi pozwala potwierdzić ciążę kobiety przed wystąpieniem miesiączki. O pozytywnym wyniku testu z krwi mówimy, gdy poziom hCG wynosi już 25 mlU/ml. 

Test ciążowy z krwi warto wykonać, gdy domowy test ciążowy pokazał niewyraźny wynik lub gdy kobieta chce mieć na 100 procent pewność, że to ciąża. Warto wiedzieć, że poziom beta hCG rośnie wraz z rozwojem ciąży. Aby upewnić się, że przyrost jest prawidłowy, należy powtórzyć test z krwi i ponownie sprawdzić wynik, np. za pomocą kalkulatora beta hCG. 

Czy Test Ciążowy jest Skuteczny?

Test ciążowy jest skuteczny i szybko potwierdza lub wyklucza ciążę. Warto wykonać taki test, gdy planowana miesiączka się spóźnia lub wystąpią inne wczesne objawy ciąży. 

Jaka Jest Wiarygodność Testu Ciążowego?

Testy ciążowe dają w 95-99% wiarygodny wynik i są sprawdzonym źródłem wiedzy, czy kobieta jest w ciąży. Mimo że domowe testy ciążowe są zazwyczaj bardzo skuteczne, istnieje kilka przyczyn, które mogą spowodować, że wynik testu będzie fałszywy.

W Jakich Przypadkach Test Ciążowy jest Nieskuteczny?

Test ciążowy jest nieskuteczny, gdy wykonany jest w pierwszych dniach miesiączki (nawet jeśli jest to plamienie), wykonany jest w nieprawidłowy sposób lub gdy termin ważności testu minął. Na wiarygodność testu ciążowego wpływ mają także przyjmowane niektóre leki zaburzające poziom hCG. Przed użyciem testu warto zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić datę ważności. Nieprawidłowe wykonanie testu nie należy wcale do rzadkości, a wtedy okres w ciąży może rzeczywiście wystąpić, z tym, że wtedy dochodzi do błędnej interpretacji tj. albo nie jest to okres, ale plamienie implantacyjne a kobieta istotnie jest w ciąży, albo  jest to miesiączka, a ciąży nie ma.

O tym, że test ciążowy jest nieskuteczny, mówimy, gdy pojawia się na nim fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny wynik. 

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego to taki, kiedy test sugeruje ciążę, której nie ma. Na fałszywie dodatni wynik mogą wpłynąć:

  • leki zawierające hormon hCG, np. Pregnyl czy Ovitrelle,
  • przerwana ciąża
  • choroby nowotworowe takie jak rak jajnika,
  • czas okołomenopauzalny
  • wykonanie testu podczas owulacji, gdy wydzielany jest hormon podobny do hCG.

Test ciążowy może także pokazać fałszywie ujemny wynik, czyli sytuację, w której test nie wykrywa ciąży pomimo jej obecności.

Jak Odczytać Wynik Testu Ciążowego?

Wynik testu ciążowego pokazują dwie kreski – w okienku testowym (T) i okienku kontrolnym (C). Jeśli test wykonany jest prawidłowo, po kilku minutach pojawi się wynik, czy kobieta jest w ciąży.

Co to Znaczy, że Test Ciążowy jest Pozytywny?

Test ciążowy pozytywny oznacza ciążę. Świadczą o tym na teście dwie kreski w okienkach kontrolnych. Nawet jeśli druga kreska jest blada, wynik mówi o ciąży. Aby upewnić się, czy to rzeczywiście oznacza ciążę, należy skonsultować się z lekarzem lub wykonać test z krwi w dowolnym laboratorium. Test z krwi to najczulszy test ciążowy. 

Co to Znaczy, że Test Ciążowy jest Negatywny?

Test ciążowy negatywny oznacza, że kobieta nie jest w ciąży. Świadczy o tym jedna kreska w okienku kontrolnym (C). Brak kreski w okienku testowym (T) nie zawsze jednak musi oznaczać, że kobieta nie jest w ciąży – jeśli test został wykonany za wcześnie, wynik będzie negatywny, mimo że kobieta jest w ciąży. 

Jeśli na teście ciążowym nie wystąpi zabarwienie w okienku kontrolnym albo kreski nie pojawią się wcale – test należy powtórzyć. To, dlaczego test ciążowy nie pokazał wyniku, może zależeć od wielu czynników – od wady produkcyjnej po złe użytkowanie testu.

Oczekiwanie na wynik testu ciążowego to dla kobiet ekscytujący albo stresujący moment, zwłaszcza gdy pojawia się bardzo niewyraźna blada kreska. Często kobiety pytają, czy blada kreska na teście ciążowym oznacza ciążę? Odpowiedź brzmi: tak, blada kreska na teście ciążowym oznacza ciążę. Dla pewności jednak warto zrobić dodatkowo test ciążowy z krwi, o czym piszemy wyżej.

Warto wiedzieć: Nie każdy negatywny wynik testu ciążowego oznacza brak ciąży! Jeśli miesiączka się opóźnia i pojawiają się objawy ciąży, należy zrobić ponownie domowy test ciążowy lub tzw. betę, czyli test z krwi, który jest najbardziej wiarygodną formą potwierdzenia bądź wykluczenia ciąży.

Co Może Wpłynąć na Fałszywy Wynik Testu Ciążowego?

Na fałszywy wynik testu ciążowego mogą wpłynąć takie czynniki jak:

  • poziom hCG w organizmie jest jeszcze zbyt niski do wykrycia, czyli test ciążowy wykonano za wcześnie, czyli niecały tydzień od zapłodnienia.
  • spożycie zbyt dużej ilości płynów przed wykonaniem testu (rozcieńczenie moczu)
  • zbyt wczesne odczytanie testu

Jeśli objawy świadczące o ciąży się utrzymują lub nasilają, a test ciążowy pokazuje negatywny wynik, konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych testów, takich jak badanie krwi lub USG, aby potwierdzić ciążę i określić wiek płodu.

Aby test ciążowy pokazał wiarygodny wynik, warto go wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce. Warto także, by test ciążowy wykonać rano, z pierwszej porannej porcji moczu. Jeśli test mimo objawów ciąży pokaże wynik negatywny, należy skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć: Na wiarygodność testu ciążowego NIE mają wpływu: antybiotyki, alkohol, papierosy, terapia hormonalna niezawierająca hCG, leki przeciwbólowe.

Czy Wynik Testu Ciążowego jest Decydujący?

Wynik testu ciążowego nie jest w 100 procentach decydujący o tym, że kobieta jest w ciąży. Ciążę na 100 procent może potwierdzić ginekolog zarówno na podstawie testu z krwi, jak i badania USG przeprowadzonego przezpochwowo. 

Jeśli test ciążowy wykonany w domu pokaże dwie kreski, warto niezwłocznie umówić się do lekarza lub wykonać test z krwi, który można zrobić bez skierowania. 

Czy Testy Ciążowe są bezpieczne? 

Tak, testy ciążowe są bezpieczne i łatwe w użyciu. To pierwszy krok, by potwierdzić ciążę, jeśli pojawią się jej objawy. Czułość testów ciążowych jest wysoka i z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykryć lub wykluczyć obecność hCG w moczu.

 Po wykonaniu testu ciążowego w domu i uzyskaniu pozytywnego wyniku należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży za pomocą USG. Lekarz określi wiek ciąży – który to tydzień, oraz zleci konieczne badania w pierwszym trymestrze ciąży. 

Jak Zrobić Test Ciążowy? 

Aby zrobić test ciążowy, należy wybrać dowolny rodzaj testu – w aptece z łatwością dostępne są niedrogie testy ciążowe paskowe, strumieniowe czy nieco droższe testy ciążowe cyfrowe. 

Bez względu na rodzaj testu ciążowego, przed jego zrobieniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z poszczególnymi wytycznymi. Test ciążowy najlepiej wykonać rano – z pierwszego moczu. 

Aby zrobić test ciążowy należy oddać próbkę moczu do sterylnego pojemnika, który załączony jest często do opakowania. Następnie pipetą (w przypadku testu strumieniowego) pobrać próbkę moczu i wpuścić 2-3 krople do okienka kontrolnego (C) na teście. Po upływie maksymalnie 5 minut na teście pojawi się wynik – dwie kreski świadczą o ciąży, jedna (tylko w okienku kontrolnym) – o braku ciąży. 

Aby zrobić paskowy test ciążowy należy załączony pasek zamoczyć na kilka sekund w próbce moczu i odczekać, aż pojawi się zabarwienie. Podobnie jak w przypadku testu strumieniowego – o ciąży świadczą dwie kreski. 

Pamiętaj, że domowy test ciążowy jest jednorazowy – nie można powtórzyć badania na tym samym teście! 

Aby wykonać najczulszy test ciążowy, jakim jest badanie z krwi, tzw. beta hCG, należy udać się do najbliższego laboratorium. Wynik beta hCG można sprawdzić w internecie jeszcze tego samego dnia.

Gdzie Można Kupić Test Ciążowy?

Testy ciążowe dostępne są w każdej aptece i w większości drogerii. Można je również kupić w sklepach internetowych. Aby kupić test ciążowy, nie potrzebna jest recepta. W aptekach kupimy wszystkie rodzaje testów ciążowych – od płytkowych, strumieniowych czy paskowych po cyfrowe testy ciążowe.

Jaka jest Cena Testu Ciążowego? 

Cena testów ciążowych może się między sobą różnić w zależności od miejsca, w którym są sprzedawane, ich rodzaju, a także producenta. Najtańsze testy ciążowe płytkowe można kupić już za ok. 5 zł. Większość testów kosztuje do ok. 20 zł (drożej zapłacimy za opakowanie zawierające więcej niż jeden test). 

Różnicę w cenie można zauważyć, wybierając cyfrowy test ciążowy, który jest droższy niż tradycyjne testy i kosztuje ok. 50 zł (w zależności od firmy).

Warto wiedzieć: Cena testu ciążowego nie powinna świadczyć o wiarygodności wyniku. Czułość i skuteczność testu ciążowego powinna być podana przez producenta na opakowaniu produktu. 

Jakie Inne Badania Ciążowe Należy Wykonać?

Kobieta, która uzyskała pozytywny wynik testu ciążowego, musi wykonać konieczne badania w trakcie ciąży

Badania w pierwszym trymestrze ciąży są pierwszą bardzo ważną diagnostyką, która pozwala odpowiednio poprowadzić ciążę oraz określić stan zdrowia płodu oraz kobiety. Większość badań w ciąży można wykonać na NFZ – potrzebne do tego będzie skierowanie od lekarza ginekologa. Istnieją też badania dodatkowe nierefundowane, które kobieta w ciąży może wykonać sama. 

Laboratoryjne Badania w I Trymestrze Ciąży

Gdy lekarz potwierdzi ciążę i założy kartę ciąży, ciężarna otrzyma kalendarz badań w ciąży. Badania w I trymestrze ciąży to głównie badania laboratoryjne, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Należą do nich: 

  • grupa krwi, czynnik RH,
  • przeciwciała odpornościowe/przeciwerytrocytarne (odczyn Coombsa),
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • stężenie glukozy na czczo,
  • VDRL (tzw. “odczyn kiłowy”) – badanie w kierunku infekcji kiłowej,
  • przeciwciała HIV,
  • przeciwciała HCV – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C),
  • antygen HBs – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B),
  • przeciwciała IgG i IgM w kierunku cytomegalii (CMV),
  • przeciwciała IgG i IgM w kierunku toksoplazmozy (TOXO),
  • przeciwciała IgG i IgM w kierunku różyczki,
  • TSH – badanie w kierunku chorób tarczycy,
  • cytologia 

Nieinwazyjne Badania Prenatalne w I Trymestrze Ciąży

Badania prenatalne w ciąży służą do diagnostyki płodu i wykryciu lub wskazaniu oceny ryzyka wystąpienia wad rozwojowych oraz genetycznych dziecka. 

Nieinwazyjne badania prenatalne w I trymestrze ciąży to:

USG płodu z oceną ryzyka wad chromosomalnych (między 11. a 13. tygodniem ciąży)

Test Papp-a, tzw. badanie biochemiczne – bada stężenie białka Pappa-a, które wykonane między 11. a 13. tygodniem ciąży potrafi wykryć u płodu zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Pataua. 

 

fot.pexels.com/Nataliya Vaitkevich

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *