Kalendarz cyklu kobiecego

Czy Możliwy jest Okres w Ciąży – Ciąża a Miesiączka

Okres, inaczej miesiączka lub menstruacja, to naturalny fizjologiczny proces każdej kobiety w wieku rozrodczym. Opóźniający się okres, a w konsekwencji brak miesiączki to jeden z objawów ciąży. 

Czy możliwy jest okres, gdy kobieta jest w ciąży? 

Zasadniczo – okres w ciąży nie występuje. Możliwe są jednak krwawienia lub plamienia, które można pomylić z okresem. Zobacz, czy możliwy jest okres w ciąży i skąd się bierze krwawienie we wczesnej ciąży.

Czy w Ciąży Możliwy jest Okres?

Okres w ciąży nie jest możliwy. Rozumiany jako comiesięczne krwawienie wynikające z naturalnego cyklu menstruacyjnego kobiety, nie występuje, gdy doszło do zapłodnienia. To właśnie brak okresu jest jednym z pierwszych objawów ciąży. 

Kobieta w ciąży przestaje miesiączkować, aż do czasu porodu i połogu. Dlaczego? Brak okresu w ciąży ma podłoże hormonalne – zatrzymanie miesiączki spowodowane jest wzrostem progesteronu, który odpowiedzialny jest za utrzymanie zarodka w macicy. W ciąży zatem okres nie występuje, ale możliwe są krwawienia oraz plamienia, które kobieta może pomylić z miesiączką – zwłaszcza na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Pierwsze tygodnie ciąży oraz pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy mogą wystąpić niewielkie krwawienia lub plamienie z dróg rodnych. Każdą taką sytuację niezwłocznie należy skonsultować z lekarzem – krwawienie w ciąży może być objawem poronienia lub powikłań w rozwoju ciąży. Warto jednak pamiętać, że przyczyna krwawienia na każdym etapie ciąży może być inna i nie zawsze musi oznaczać najgorszą sytuację.

Zapamiętaj: Wbrew krążącym w internecie historiom, okres w ciąży nie występuje. Choć niektóre fora internetowe mają wpisy typu: „Byłam w ciąży i miałam okres” – to nie należy uznawać tego za prawdę. W ciąży możliwe są jedynie krwawienia i/lub plamienia o różnym podłożu. Jeśli kobieta w ciąży ma krwawienie z dróg rodnych – koniecznie musi powiedzieć o tym lekarzowi.

Kiedy Występuje Ostatni Okres w Ciąży?

Okres w ciąży nie występuje, o czym napisaliśmy wyżej. Jednak data ostatniego okresu przed ciążą to bardzo istotna informacja zarówno dla kobiety, która obserwuje zatrzymanie miesiączki i podejrzewa, że jest w ciąży, jak i dla lekarza ginekologa, który na podstawie czasu wystąpienia ostatniej miesiączki określi wiek ciąży i ustali przybliżoną datę porodu.

Data ostatniej miesiączki pozwala kobiecie samodzielnie sprawdzić, który to tydzień ciąży oraz ustalić termin porodu. Pomocne w tym są kalkulator porodu oraz kalkulator ciąży. Kalkulator porodu to narzędzie, które odpowie na pytanie, jak obliczyć termin porodu, a kalkulator ciąży pozwoli określić tydzień ciąży.

Miesiączka w ciąży

Aby skorzystać z obu kalkulatorów, konieczna jest data rozpoczęcie ostatniej miesiączki przed ciążą. Dzień, miesiąc oraz rok wystąpienia ostatniej miesiączki (OM) oraz średnią długość cyklu menstruacyjnego – te dane należy wpisać w kalkulatorze porodu. Pamiętaj jednak, że lekarz może ustalić inną datę porodu na podstawie badania USG, które dokładniej pokaże, jak rozwija się ciąża i który to dokładnie tydzień. Czasami termin porodu z kalkulatora pokrywa się z badaniem USG, ale bywa, że różnica może wynosić nawet tydzień lub dłużej.

Jak Rozpoznać Czy to Miesiączka czy Ciąża?

Aby rozpoznać, czy to miesiączka, czy ciąża – należy wiedzieć, jak odróżnić miesiączkę od plamienia implantacyjnego, które może być objawem ciąży i zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Okres trwa kilka dni i różni się od plamienia implantacyjnego między innymi barwą. Pewność, że krwawienie nie jest okresem, może ustalić test ciążowy.

Tradycyjna miesiączka zatrzymuje się w momencie pojawienia się ciąży – ma to związek ze zmianami hormonalnymi i wzrostem progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka w macicy. Jednak na wczesnym etapie ciąży, w pierwszych tygodniach, może wystąpić krwawienie lub plamienie – czasem określane jako plamienie implantacyjne, które można pomylić z okresem.

Plamienie implantacyjne to fizjologiczny objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Występuje po ok. 6-12 dniach po zapłodnieniu i świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży. Plamienie implantacyjne często mylone jest z miesiączką, ponieważ termin plamienia wypada w przybliżonym czasie co okres. Stąd wiele kobiet, które nie planowały dziecka, nie potrafi rozpoznać, czy to miesiączka, czy ciąża.

Dla pewności, warto wykonać domowy test ciążowy i sprawdzić czy plamienie jest spowodowane ciążą.

Jak Odróżnić Miesiączkę od Krwawienia Implantacyjnego?

Podstawowa różnica między krwawieniem implantacyjnym a menstruacyjnym to czas trwania, obfitość oraz kolor. Krwawienie wynikające z zagnieżdżenia się zarodka jest krótsze, bardziej skąpe i o bladoróżowym kolorze.

Oto, czym się różni krwawienie implantacyjne od okresu – czyli jak odróżnić, czy to miesiączka, czy ciąża:

Krwawienie implantacyjne:

  • Krwawienie może wystąpić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki,
  • Jest niewielkie – często kilka kropel krwi,
  • Trwa 1-2 dni,
  • Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, skurcze brzucha. Nie występuje natomiast PMS, silne bóle brzucha, złe samopoczucie czy osłabienie.
  • Ma delikatnie brązowy lub jasnoróżowy kolor,
  • Nie przekształca się w regularne krwawienie i zwiastuje ciążę.
Krwawienie implantacyjne w ciąży

Krwawienie menstruacyjne, czyli miesiączka:

  • Jest obfite – choć ilość krwi może być różna dla danej kobiety,
  • Trwa 3-7 dni,
  • Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: PMS, ból i skurcze brzucha, osłabienie, rozdrażnienie,
  • Ma najczęściej intensywny czerwony kolor, zmieniający się w zależności od dnia menstruacji (w ostatnich dniach może być brązowy),
  • Miesiączka oznacza brak ciąży.

Jeśli kobieta zauważyła krwawienie przypominające miesiączkę, ale odczuwa inne objawy wczesnej ciąży, takie jak: ból piersi, mdłości czy senność – powinna wykonać domowy test ciążowy, który potwierdzi, że jest w ciąży.

Jaki Śluz przed Okresem a Jaki po Zapłodnieniu?

Śluz przed okresem różni się od śluzu po zapłodnieniu barwą, konsystencją i obfitością. Przed okresem wydzielina z pochwy jest zazwyczaj przezroczysta i jest jej więcej niż w innym momencie cyklu. Po zapłodnieniu wydzielina z pochwy staje się gęstsza i może mieć mleczny kolor. 

Śluz szyjkowy ma kluczowe znaczenie dla płodności kobiety – nie tylko pomaga w zapłodnieniu lub je utrudnia, ale stanowi też źródło informacji o całym cyklu menstruacyjnym kobiety. Śluz zmienia się w zależności od fazy cyklu – inny jest przed okresem, inny jest śluz w trakcie dni płodnych, jeszcze inny jest śluz po zapłodnieniu, czyli na początku ciąży.

Śluz szyjkowy zmienia się pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w cyklu miesięcznym kobiety – głównie odpowiedzialne są za to estrogeny. Śluz na różnych etapach cyklu zmienia konsystencję, ale też kolor i zapach. W zależności od fazy cyklu wyróżnić można przezroczysty, wodnisty śluz oraz gęsty śluz przed okresem. Jego konsystencja nie jest bez znaczenia dla etapu cyklu, ponieważ wpływa na ruchliwość plemników, a co za tym idzie – może ułatwiać lub utrudniać zapłodnienie.

Śluz przed okresem zmienia zarówno konsystencję, jak i barwę. Śluz z pochwy przed okresem może być przezroczysty, biały, żółty, zielony, a czasem nawet brązowy. Istotne jest, że śluz przed okresem powinien być bezzapachowy lub mieć delikatną i niedrażniącą woń. W trakcie cyklu zmienia się także obfitość śluzu. Gdy kobieta ma owulację, czyli w połowie cyklu, śluzu jest więcej – jest przezroczysty i rozciągliwy. Taki śluz szyjkowy będzie sprzyjał zapłodnieniu i staraniom o ciążę, ponieważ konsystencja i ilość śluzu okołoowulacyjnego sprzyja przemieszczaniu się plemników. Im bliżej okresu – tym śluz robi się gęstszy, galaretowaty i nieprzezroczysty. Taki rodzaj śluzu przed okresem jest objawem dni niepłodnych – można to poznać też po barwie śluzu – żółtej lub białej.  

Gdy jednak dojdzie do zapłodnienia w fazie okołoowulacyjnej, konsystencja i kolor śluzu będą się zmieniać. „Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu” to częste pytanie kobiet na forach internetowych. Prawidłowy śluz po zapłodnieniu jest bardzo ważny, ponieważ stanowi barierę ochronną przed infekcjami mogącymi zagrażać rozwojowi ciąży, a także płodu. Śluz jest też jednym z objawów ciąży – im więcej śluzu przed okresem, tym większe prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży.  

Śluz po zapłodnieniu przypomina śluz dni płodnych – jest go więcej, jest bezwonny, o przezroczystym, lekko żółtym zabarwieniu. Na początku ciąży wydzielina z pochwy może być podbarwiona krwią lub brunatna – przyczyną może być krwawienie implantacyjne, o którym pisaliśmy wyżej.

Nieprawidłowy Śluz po Zapłodnieniu i Na Początku Ciąży

Nieprawidłowy śluz w ciąży może być galaretowaty, z grudkami, zabarwiony na zielono, a także mieć nieprzyjemny zapach – wszystkie te sygnały świadczące, że wydzielina z pochwy jest nieprawidłowa, należy skonsultować z ginekologiem.

Fizjologiczny śluz szyjkowy w ciąży jest przezroczysty, bezwonny i o bezbarwnym, białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. Śluz szyjkowy na początku ciąży będzie zmieniał konsystencję, aż utworzy tzw. czop, który pozostanie do końca ciąży. Wypadnięcie czopu to objaw zbliżającego się porodu.

Bywa, że śluz przed okresem czy po zapłodnieniu, a także na początku i w trakcie ciąży będzie się zmieniał pod wpływem infekcji lub przyjmowanych leków. Obserwacja śluzu szyjkowego jest ważna w każdej fazie cyklu, a wiedza, jak wygląda nieprawidłowy śluz pomaga w porę skonsultować to z lekarzem i uniknąć powikłań.

Ból w Piersiach przed Okresem a Ciąża?

Ból w piersiach przed okresem to jeden z objawów wczesnej ciąży. Kobiety, które podejrzewają ciążę, odczuwają powiększenie piersi oraz ich tkliwość. Co istotne, ból oraz wzmożona tkliwość piersi to objaw, który jest wspólny zarówno dla okresu, jak i ciąży – stąd wiele kobiet, zastanawia się, jak odróżnić, czy ból w piersiach przed okresem to ciąża.

Aby potwierdzić, czy dyskomfort i bolesność piersi przed okresem to objaw ciąży, warto zrobić test ciążowy, zwłaszcza gdy również spóźnia się miesiączka. Jeśli test okaże się negatywny, warto wiedzieć, dlaczego przed okresem bolą piersi?

Ból w piersiach podczas ciąży.

Tkliwość piersi przed miesiączką związana jest z hormonami – dyskomfort ten powoduje nadmiar estrogenu lub prolaktyny, a jednocześnie niedobór progesteronu. Cyklicznie obrzmiałe, bolesne piersi przed okresem to objaw tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Tzw. PMS występuje zazwyczaj po owulacji i tuż przed miesiączką. To niekomfortowy czas dla kobiety – ból piersi, rozdrażnienie, puchnięcie z powodu zatrzymania wody w organizmie mogą dać się we znaki. Jednocześnie, kobieta, która współżyła bez zabezpieczenia w czasie owulacji objawy takie jak ból piersi może uznać za zwiastun ciąży.

Istotne jest jednak, że nie każda kobieta odczuwa ból w piersiach przed okresem – wiele kobiet nie obserwuje takich symptomów albo nie występują one co miesiąc. Jeśli jednak ból się pojawia, trwa zazwyczaj kilka dni i ustępuje, gdy zaczyna się okres. Może się też zdarzyć, że ból w piersiach nie wystąpi przed miesiączką, ale pojawi się we wczesnej fazie ciąży.

Ból w piersiach przed okresem i w ciąży – jakie różnice

Ból w piersiach przed okresem nie musi, ale może wskazywać na zapłodnienie i ciążę. Tkliwość i obrzmienie piersi to jeden z typowych objawów wczesnej ciąży. Wiąże się to ze wzrostem estrogenów – podobnie jak w przypadku okresu, ale także z tworzeniem się kanalików mlekowych potrzebnych podczas karmienia piersią.

Ból piersi we wczesnej ciąży, czyli tuż przed wystąpieniem miesiączki, można pomylić ze zbliżającym się okresem. Różnica polega na tym, że ból w piersiach przed okresem jest krótkotrwały – minie w pierwszych dniach krwawienia menstruacyjnego, natomiast bolesność piersi w ciąży może się utrzymywać dłużej i trudno wskazać czas, kiedy ustąpi. Większość kobiet wskazuje, że ból w piersiach szczególnie mocno jest odczuwalny w pierwszym trymestrze ciąży, potem intensywność maleje. Nie może być to jednak zasadą, ponieważ ból piersi może utrzymywać się, a czasem narastać w II i III trymestrze.

Inne objawy ciąży związane z piersiami to: 

  • Zmiana koloru brodawek sutkowych – stają się ciemniejsze
  • Pojawienie się żyłek na powierzchni piersi
  • Swędzenie i mrowienie
  • Wrażliwość piersi na dotyk,
  • Powiększenie piersi

Sposobem na ból piersi w ciąży będzie dobór odpowiedniego biustonosza, który nie będzie uciskał i tak nadwrażliwego biustu. Pomogą także ciepłe kąpiele czy masaż pod prysznicem.

Czy na Początku Ciąży Boli Brzuch jak przy Okresie?

Na początku ciąży kobiety mogą odczuwać ból brzucha przypominający ból jak przy okresie – to zjawisko normalne i związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy oraz zmianami hormonalnymi, jakie gwałtownie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej. Ból brzucha w ciąży budzi jednak niepokój przyszłych mam, głównie dlatego, że przypomina okres i nieprzyjemne ciągnięcie w dół, co może sprawiać wrażenie, jakby ciąża miała wypłynąć na zewnątrz. 

Dyskomfort związany z bólem brzucha i podbrzusza w ciąży to zjawisko fizjologiczne i w większości przypadków naturalne – pod warunkiem, że nie towarzyszą temu inne objawy, takie jak krwawienie, omdlenia czy utrzymujące się intensywne wymioty. Objawy takie należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Przyczyny bólu brzucha na początku ciąży:

Wymienione niżej przyczyny bólu brzucha w ciąży wynikają z naturalnych procesów fizjologicznych. 

  • Zmiany hormonalne – gwałtowny wzrost produkcji progesteronu. Hormon ten ma za zadanie przygotować macicę do prawidłowego rozwoju zarodka i płodu przez cały okres ciąży.
  •  Zagnieżdżenie się zarodka w macicy –  moment ten powoduje ból implantacyjny podobny do bólu miesiączkowego. Towarzyszyć temu może niewielkie krwawienie lub krótkotrwałe plamienie. Ból i krwawienie implantacyjne bardzo często mylone są przez kobiety ze zbliżającym się okresem. Sposobem na potwierdzenie ciąży lub jej wykluczenie, a tym samym sprawdzenie, czy ból brzucha to okres czy ciąża, jest wykonanie testu ciążowego, najlepiej z krwi.
  •  Zwiększona intensywność przepływu krwi przez macicę – z ok. 50 ml/min. w 10. tygodniu ciąży do ok. 500 ml/min. w ostatnich tygodniach ciąży przed porodem.
  • Napięcie więzadeł obłych – mają one za zadanie stabilizację rozciągającej się pod wpływem ciąży macicy. To właśnie rozciągające się więzadła odpowiadają za ból w podbrzuszu oraz w pachwinach, a także za uczucie ciągnięcia brzucha w dół.

 Niepokojący ból brzucha w ciąży – objawy

  • silny i utrzymujący się bez przerwy ból brzucha o nagłym, kłującym charakterze
  • ból brzucha i intensywne krwawienie z dróg rodnych o żywym zabarwieniu
  • ból brzucha i długotrwałe brunatne i/lub podbarwione krwią plamienie połączone z uczuciem ściągania brzucha i przesuwania się macicy
  • ból brzucha i gorączka,
  • towarzyszące bólowi brzucha omdlenia i zawroty głowy,
  • mroczki przed oczami,
  • wymioty,
  • biegunka.

Co na ból brzucha w ciąży

Kobiety często pytają, czy na ból brzucha w ciąży można wziąć tabletkę przeciwbólową lub zastosować leki rozkurczowe. Na pewno nie powinno się stosować w ciąży żadnych leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem. Jeśli bóle brzucha, skurcze i dokuczliwe uczucie rozciągania utrudniają normalne funkcjonowanie, ginekolog może zalecić doraźne przyjmowanie leków rozkurczowych. Najczęściej stosowane to te na bazie drotaweryny, która jest pochodną papaweryny. Właśnie ta substancja czynna znajduje się w popularnej No-spie.

Jeśli ból brzucha w ciąży przypomina łagodny ból jak przy okresie i nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy wymienione wyżej – można stosować naturalne metody przeciwbólowe takiej jak:

  • Relaksacyjna kąpiel z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych – rozluźni mięśnie i zmniejszy napięcie więzadeł; pozytywnie wpłynie na całokształt samopoczucia,
  • Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego – dźwigania, podnoszenia ciężkich rzeczy,
  • Odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży – joga, basen, spacery,
  • Masaż brzucha  z użyciem naturalnych kosmetyków dla kobiet w ciąży,
  • Kinesiotaping – czyli plastrowanie w ciąży,
  • Zbilansowana, lekkostrawna dieta w ciąży może zapobiec wielu dolegliwościom ciążowym, w tym bólom brzucha,
  • Ostatecznie, po konsultacji z lekarzem, kobieta w ciąży może zażyć na ból brzucha paracetamol.

Co Oznacza w Ciąży Ból Brzucha Jak Podczas Okresu?

Ból brzucha w ciąży jak podczas okresu to zjawisko naturalne – wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy i zmian hormonalnych. Może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Taki ból implantacyjny może trwać od kilku do kilkunastu dni, ale nie stanowi zagrożenia ciąży

Ból brzucha i towarzyszące mu objawy takie jak krwawienia, omdlenia, gorączka, biegunka czy wymioty koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Niepokojący ból brzucha w ciąży to także:

  • ciąża pozamaciczna – gdy zarodek ulokował się poza macicą, np. w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i jej usunięcia, ponieważ stanowi zagrożenie dla życia kobiety. Konsekwencją ciąży pozamacicznej może być pęknięcie jajowodu i krwawienie do wewnątrz jamy brzusznej.
  • poronienie – samoczynne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem ciąży. Objawem poronienia oprócz ostrego bólu brzucha jest jasnoczerwone krwawienie, skurcze w okolicy podbrzusza i promieniujący ból do krzyżowego odcinka kręgosłupa.
  • zapalenie wyrostka robaczkowego – ból obejmuje dolną, prawą część brzucha. W przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży wyrostek robaczkowy ulokowany jest nieco wyżej, co może być mylące w ocenie przyczyny bólu. Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej i stanowi poważne zagrożenie dla życia matki oraz ciąży. Pęknięcie wyrostka może spowodować wylanie jego treści do otrzewnej, a w konsekwencji ostre zapalenie, a nawet sepsę.
  • kamica moczowa – ból obejmuje lędźwiowy odcinek kręgosłupa, często promieniuje do brzucha i ma zmienne nasilenie.
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego – ból bywa silny i najczęściej umiejscawia się w prawym górnym rogu brzucha (pod żebrami).

Czy Podczas Okresu mogą Pojawić się Oznaki Ciąży?

Wystąpienie okresu to znak, że kobieta nie jest w ciąży. Jednak pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już tydzień przed planowaną datą miesiączki i mogą być mylone z nadchodzącym okresem. U wielu kobiet pojawia się ból brzucha, ból w piersiach czy pierwsze mdłości oraz metaliczny posmak w ustach. Wszystkie te objawy spowodowane są zmianami hormonalnymi, jakie następują zarówno w czasie owulacji, jak i po zapłodnieniu.  

Oznaki Ciąży – Kiedy Występują Najwcześniej i Jakie są?

Pierwsze oznaki ciąży mogą wystąpić w 3. – 4. tygodniu ciąży, czyli już kilka dni po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jest to czas, kiedy zaczyna wzrastać produkcja gonadotropiny kosmówkowej, estrogenów i progesteronu – najważniejszych hormonów ciążowych, które odpowiadają za prawidłowy przebieg i utrzymanie ciąży.

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się także nieco wcześniej lub później. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Niekiedy dolegliwości są na tyle subtelne, że oznaki ciąży łatwo je przeoczyć lub przypisać przemęczeniu, niewyspaniu lub zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Kobieta, która nie spodziewa się ciąży, może pomylić krwawienie implantacyjne z przyspieszoną miesiączką. O tym, jak odróżnić miesiączkę od plamienia implantacyjnego i ciąży, pisaliśmy wyżej.

Zanim dojdzie do ustania krwawienia implantacyjnego (może trwać kilka dni), mogą pojawić się już inne dolegliwości związane z wczesną ciążą. Należą do nich:

  • wahania nastroju,
  • gwałtowne zmiany emocji,
  • uczucie zmęczenia,
  • nadmierna senność i brak energii.
  • zawroty głowy, zasłabnięcia lub omdlenia.

W wyniku działania hormonów dochodzi także do zatrzymania wody w organizmie. Piersi stają się obrzmiałe i tkliwe, zwiększa się także potrzeba oddawania moczu. Pierwsze oznaki ciąży dotyczą również układu pokarmowego. Wzrasta wrażliwość na zapachy i smaki. Kobieta może odczuwać mdłości i wymioty, za które odpowiedzialna jest gonadotropina kosmówkowa, która już w małym stężeniu jest wykrywalna przez domowy test ciążowy.

Aby upewnić się, że objawy świadczą o ciąży, warto wykonać dowolny test ciążowy w domu lub wykonać test z krwi – tzw. beta hCG w laboratorium.

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *