Co to jest coaching kryzysowy

Coaching kryzysowy – co to jest i czy może pomóc w walce z niepłodnością?

Niepłodność wywraca życie do góry nogami wielu parom doświadczającym trudów starań o dziecko. Początkowa siła, zapał i wiara, że ciąża się pojawi, z czasem ustępują bezradności, rozżaleniu i wielkiej samotności – także w związku. Dlatego tak ważne jest, by umieć to sobie uporządkować i widzieć możliwości rozwiązania problemu. Czasem jednak potrzebna jest tu pomoc kogoś, kto wie, jak wskazać drogę do wyjścia z kryzysu. I warto z tej pomocy skorzystać. O tym, czym jest coaching kryzysowy i jak może pomóc w staraniach o dziecko, pisze Joanna Płuciennik, jeden z niewielu w Polsce certyfikowany coach kryzysowy specjalizujący się w pomocy osobom walczącym z niepłodnością.

Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, z jakimi mierzymy się w naszym życiu – dla wielu wręcz najważniejsza. Spełnienie lub brak w tym obszarze może wpływać na całe nasze funkcjonowanie, subiektywną ocenę szczęścia, sukcesu i poczucia sensu w życiu. Dlatego to takie ważne. Jednocześnie coraz więcej ludzi doświadcza różnorodnych trudności na drodze do spełnienia swojego wielkiego marzenia o zostaniu rodzicem. Niezwykle często są to trudności, które szybko dezorganizują im całe życie – małżeńskie (partnerskie), rodzinne, towarzyskie i zawodowe.

Niepłodność i coaching kryzysowy – czy to ma sens?

Niepłodność wiąże się z wieloma problemami. Oczywiście – każdy człowiek przeżywa ją na swój niepowtarzalny indywidualny sposób. Jedno jest pewne – o kryzys w tej sytuacji nietrudno, a żeby się z nim mierzyć, potrzeba siły. Coaching to metoda, która szczególnie sprzyja przypływowi sił z wewnątrz, pomaga poznać samego siebie, określić swoje cele i marzenia, budować motywację i ścieżkę do ich spełnienia. Jednocześnie kryzys psychiczny jest stanem bardzo specyficznym, wymagającym szczególnego podejścia i zaopiekowania.

Dlatego też tradycyjny coaching może nie sprawdzić się w tym przypadku. Natomiast coaching kryzysowy to szansa na zdobycie właściwego wsparcia i pomocy, by najpierw wydostać się z dołka, a potem uruchomić wszystkie siły do walki o swoje szczęście.

Odnaleźć siebie w niepłodności

Niezwykle ważne jest, by w całym tym zamieszaniu (lekarze, badania, aplikacje obliczające dni płodne, leki, odżywianie itd.) nie zapomnieć o sobie i wypracować sobie nową definicję (bo stara raczej już nie będzie miała zastosowania) dbania o siebie. W ogóle kwestia odnalezienia siebie w tej kryzysowej sytuacji jest kluczowa. Gdy podporządkowujemy wszystko jednemu celowi, nietrudno jest zapomnieć o tym, jak tak naprawdę chcemy żyć i co jeszcze jest dla nas ważne. A przy tym, ile w walce o dziecko podejmujemy wyzwań, ile zmian decydujemy się wprowadzić w swój styl życia – zwyczajnie potrzebne jest wsparcie, żeby się nie pogubić.

Z pomocą niepłodnym może przyjść coach kryzysowy. Zapewni wsparcie, pomoże przygotować plan działania i odnaleźć motywację do jego realizacji, dbając o kształtowanie postawy troski o samego siebie.

Nie ma na razie w Polsce zbyt wielu coachów tej specjalności, ale warto zwrócić szczególną uwagę, czy osoba, z którą chcielibyśmy na tak intymnej materii pracować, odpowiada nam, czy czujemy się przy niej bezpiecznie i komfortowo – to najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy ta praca będzie skuteczna i przyniesie efekty. Warto też sprawdzić oczywiście, czy osoba ta ma odpowiednie przygotowanie do pracy coachingowej i pracy z osobami w kryzysie potwierdzone właściwym certyfikatem.


Joanna Płuciennik – dyplomowany coach, jeden z niewielu w Polsce certyfikowany coach kryzysowy specjalizujący się w pomocy osobom walczącym z niepłodnością. Trenerka, współautorka poradnika „Coaching w sytuacji kryzysu. Jak przekuć trudności w dobre doświadczenie” i gry coachingowej „Śladami samych siebie”. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.

O swojej pracy mówi: „Znam temat niepłodności od podszewki i wiem, jak bardzo potrzebny jest człowiekowi drugi człowiek. Chcę wykorzystywać moją wiedzę i w bólach zdobyte doświadczenie (tak – mam tę drogę za sobą i dobrze pamiętam każdy znajdujący się na niej kamień czy kolec) do tego, by wesprzeć innych w ich zmaganiach. Chcę dzielić się wiarą w to, że da się przez to przejść, a na drugim końcu każdego kryzysu można znaleźć coś dla siebie bardzo cennego. Bo z trudnych doświadczeń też przecież możemy czerpać, podnieść się znacznie silniejsi i zdobyć szczyty dotychczas dla nas niedostępne”.


 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Walcz albo uciekaj… Niepłodność to dla mężczyzn coś więcej niż temat tabu. Rozmowa z psychologiem

Walcz albo uciekaj… Niepłodność to dla mężczyzn coś więcej niż temat tabu. Rozmowa z psychologiem

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *