Zakażona koronawirusem Polka urodziła zdrowe dziecko

Covid-19 w Polsce: Urodziło się dziecko, którego oboje rodzice są zakażeni! To był szczególny poród

Czas epidemii Covid-19 to szczególnie stresująca sytuacja dla kobiet spodziewających się dziecka. Ciężarne przyznają, że boją się nie tyle o swoje zdrowie, co o konsekwencje dla dziecka. W szpitalu zakaźnym w Zgierzu (woj. łódzkie)  urodziła się właśnie dziewczynka, której oboje rodzice są chorzy na Covid-19. Mała Klara jest jednak w pełni zdrowa, test na obecność SARS-CoV-2 okazał się ujemny!

To był niezwykle stresujący poród – zarówno dla rodziców małej Klary, jak i całego personelu medycznego szpitala zakaźnego w Zgierzu. Zarówno mama, jak i tata dziecka są zarażeni koronawirusem i do samego końca nie wiadomo było, czy noworodek także nie okaże się chory.

Poród pod szczególnym nadzorem

Poród przeprowadzono z uwzględnieniem wszelkich procedur medycznych przewidzianych na taką okoliczność, jak i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Cesarskie cięcie, jakie zalecane jest w przypadku kobiet zakażonych koronawirusem, przeprowadzono w pełnej specjalistycznej odzieży ochronnej, a lekarze mieli na rękach potrójną warstwę rękawiczek.

Dziewczynka urodziła się zdrowa, co potwierdził test na koronawirusa. I choć musi być odizolowana od rodziców, sam fakt, że nic jej nie dolega, jest największym szczęściem dla mamy i taty maleńkiej Klary.

Lekarze nie kryją, że poród w tej absolutnie wyjątkowej i jednocześnie niebezpiecznej sytuacji był niemałym przedsięwzięciem, do którego należycie się przygotowywano od kilku dni. Profesor Przemysław Oszukowski ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu stwierdził po udanym porodzie, „że wszyscy zdali ten egzamin”.

Mama Klary czuje się dobrze, a dzięki wspaniałemu personelowi, swoją nowo narodzoną córeczkę może oglądać za pomocą nagranych przez pielęgniarki filmików.

Choć to nie zastąpi bliskości i momentu przytulenia dziecka od razu po porodzie, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że tak po prostu musi na razie być. Najważniejsze, że dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych powikłań.

Ciąża a wirus SARS-CoV-2 – kobiety ciężarne są w grupie ryzyka!

Historia ta z pewnością jest niezwykle pocieszająca dla wszystkich kobiet oczekujących w najbliższym czasie na poród. Ciężarne muszą jednak pamiętać, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Według dostępnej wiedzy medycznej wirus SARS-CoV-2 nie przenika przez łożysko i nie powoduje zakażenia wewnątrzmacicznego, jednak ze względu na wciąż mało danych na temat istoty tego koronawirusa, ciężarne muszą w tej sytuacji zachować szczególną ostrożność.

Kobiety w ciąży podczas epidemii Covid-19 muszą zachować najwyższą ostrożność w codziennym życiu, przestrzegać zasad higieny oraz w pełni stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz GIS. 

O tym, jakie są zalecenia dla kobiet w ciąży w czasie zagrożenia epidemiologicznego oraz jak wygląda poród i sytuacja na porodówkach piszemy TUTAJ!

Źródło: o2.pl

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *