Zakażona koronawirusem Polka urodziła zdrowe dziecko

Covid-19 w Polsce: Urodziło się dziecko, którego oboje rodzice są zakażeni! To był szczególny poród

Czas epidemii Covid-19 to szczególnie stresująca sytuacja dla kobiet spodziewających się dziecka. Ciężarne przyznają, że boją się nie tyle o swoje zdrowie, co o konsekwencje dla dziecka. W szpitalu zakaźnym w Zgierzu (woj. łódzkie)  urodziła się właśnie dziewczynka, której oboje rodzice są chorzy na Covid-19. Mała Klara jest jednak w pełni zdrowa, test na obecność SARS-CoV-2 okazał się ujemny!

To był niezwykle stresujący poród – zarówno dla rodziców małej Klary, jak i całego personelu medycznego szpitala zakaźnego w Zgierzu. Zarówno mama, jak i tata dziecka są zarażeni koronawirusem i do samego końca nie wiadomo było, czy noworodek także nie okaże się chory.

Poród pod szczególnym nadzorem

Poród przeprowadzono z uwzględnieniem wszelkich procedur medycznych przewidzianych na taką okoliczność, jak i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Cesarskie cięcie, jakie zalecane jest w przypadku kobiet zakażonych koronawirusem, przeprowadzono w pełnej specjalistycznej odzieży ochronnej, a lekarze mieli na rękach potrójną warstwę rękawiczek.

Dziewczynka urodziła się zdrowa, co potwierdził test na koronawirusa. I choć musi być odizolowana od rodziców, sam fakt, że nic jej nie dolega, jest największym szczęściem dla mamy i taty maleńkiej Klary.

Lekarze nie kryją, że poród w tej absolutnie wyjątkowej i jednocześnie niebezpiecznej sytuacji był niemałym przedsięwzięciem, do którego należycie się przygotowywano od kilku dni. Profesor Przemysław Oszukowski ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu stwierdził po udanym porodzie, „że wszyscy zdali ten egzamin”.

Mama Klary czuje się dobrze, a dzięki wspaniałemu personelowi, swoją nowo narodzoną córeczkę może oglądać za pomocą nagranych przez pielęgniarki filmików.

Choć to nie zastąpi bliskości i momentu przytulenia dziecka od razu po porodzie, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że tak po prostu musi na razie być. Najważniejsze, że dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych powikłań.

Ciąża a wirus SARS-CoV-2 – kobiety ciężarne są w grupie ryzyka!

Historia ta z pewnością jest niezwykle pocieszająca dla wszystkich kobiet oczekujących w najbliższym czasie na poród. Ciężarne muszą jednak pamiętać, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. Według dostępnej wiedzy medycznej wirus SARS-CoV-2 nie przenika przez łożysko i nie powoduje zakażenia wewnątrzmacicznego, jednak ze względu na wciąż mało danych na temat istoty tego koronawirusa, ciężarne muszą w tej sytuacji zachować szczególną ostrożność.

Kobiety w ciąży podczas epidemii Covid-19 muszą zachować najwyższą ostrożność w codziennym życiu, przestrzegać zasad higieny oraz w pełni stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz GIS. 

O tym, jakie są zalecenia dla kobiet w ciąży w czasie zagrożenia epidemiologicznego oraz jak wygląda poród i sytuacja na porodówkach piszemy TUTAJ!

Źródło: o2.pl

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

 

 

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *