ciaza i porod z kim do porodu doula nieplodnirazem

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

Poród to najważniejszy czas w życiu ciężarnej. Kto powinien towarzyszyć jej w tym momencie? Co zrobić, jeśli partner nie chce podjąć się tego zadania? Wybór jest ogromny, a jednym z nich jest wynajęcie douli. 

Czy partner powinien być przy porodzie?

Kobietom w ciąży bardzo często towarzyszy przy porodzie mąż lub partner. Mąż jest zazwyczaj najbliższą osobą dla rodzącej, co przekłada się na dużą swobodę w tak intymnej sytuacji. Czasami jednak zdarza się i tak, że mąż z różnych względów nie może być przy rodzącej (wyjazd służbowy, opieka nad starszym dzieckiem). Z kolei partner czasami zwyczajnie nie chce towarzyszyć kobiecie podczas porodu – to indywidualna decyzja, którą zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą wzajemnie uszanować. Jeśli ojciec dziecka odmawia uczestnictwa, to w takiej sytuacji przed kobietą pojawia się pytanie: Z kim powinna rodzić?

Wybór jest ogromy. Podczas porodu idealnym wsparciem może się okazać mama bądź siostra. Ciężarna powinna mieć na uwadze, że nie musi być to osoba spokrewniona i równie dobrze w tej roli może sprawdzić się najlepsza przyjaciółka. Innym rozwiązaniem jest doula. To kobieta, która świadczy wsparciem niemedycznym, fizycznym, emocjonalnym oraz informacyjnym. Jeśli kobieta rodząca nie ma nikogo bliskiego, z kim mogłaby rodzić, to zatrudnienie douli może okazać się świetnym rozwiązaniem.


Każda ciężarna ma prawo samodzielnie zdecydować, z kim chce rodzić. Jej decyzją może być również poród bez osoby towarzyszącej.  Jest to wyłącznie jej decyzja i jeśli tego chce, ma do tego prawo.


Dlaczego warto mieć osobę towarzyszącą podczas porodu?

Podczas porodu wszystko zależy od kobiety. Większość z ciężarnych chce czuć obecność innej osoby, chce mieć świadomość, że ktoś jest obok i może pomóc – to działa bardzo pozytywnie na kobietę rodzącą. Jest to szczególnie ważne, gdy poród jest ciężki i wsparcie nabiera kluczowego znaczenia. Bliska osoba może dodawać otuchy słowem lub gestem. Osoba towarzysząca może pomóc rodzącej przemieszczać się, udać się pod prysznic czy wejść do wanny. 

Taka osoba sprawdzi się w wielu innych sytuacjach, np. wykonując masaż, który złagodzi ból. Aby uprzyjemnić chwile spędzone na porodówce, osoba towarzysząca może także zadbać o atmosferę, np. włączyć muzykę, która będzie rozluźniała kobietę.

Znaczące jest, aby kobieta w ciąży wybrała taką osobę na długo przed porodem. Warto szczerze rozmawiać z nią o swoich oczekiwaniach, o sposobach łagodzenia bólu, a także o tych rozwiązaniach, które działają konkretnie na rodzącą. Umożliwi to zapewnienie rodzącej komfortu oraz zmniejszy stres i strach związany z porodem.

Doula – osoba, która wie, jak pomóc podczas porodu

Doula (z gr. kobieta, która służy) – oznacza osobę, która w profesjonalny sposób wspiera fizycznie oraz emocjonalnie kobietę rodzącą oraz potem w połogu, dostarcza jej niezbędnych informacji i udziela praktycznych wskazówek.

Doula to również osoba, która zajmuje się osobą bliską, która towarzyszy ciężarnej, ułatwiając jej udział w porodzie w sposób, na jaki jest ona gotowa. Ponadto pomaga jej również radzić sobie z negatywnymi emocjami – lękiem, poczuciem bezradności czy niekompetencji.

18 zalet uczestnictwa douli w porodzie:

  1. Z badań naukowych wynika, że udział douli w porodzie przynosi same korzyści.
  2. Dzięki niej twój partner będzie mógł zjeść, napić się kawy lub iść do toalety, wiedząc, że nie zostałaś sama.
  3. Doula to praca o nienormowanym wymiarze godzin – jej zmiana się nie skończy, nawet jeśli poród będzie się przedłużał.
  4. Duola pomoże ci docenić masaż stóp i pleców w trakcie porodu.
  5. Zaletą jej pracy jest fakt, że pracuje tylko dla ciężarnej, a nie całego szpitala.
  6. Obecność douli przy porodzie zwiększa szanse na sukces w karmieniu piersią.
  7. Ból porodowy jest mniej dotkliwy.
  8. Z pomocą douli poród często trwa krócej.
  9. Kiedy jesteś blisko terminu porodu doula nigdy nie zapyta: Jeszcze nie urodziłaś?
  10. Doula ma rebozo – szal pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, i wie, jak go użyć. Ten masaż złagodzi twój ból!
  11. Doula powie Ci, że wyglądasz pięknie nawet w szpitalnej koszuli porodowej. Co więcej, powie to szczerze.
  12. To ona będzie wysłuchiwać szczegółów twojego porodu i przeżywać go chwilę później i o kilku tygodniach z takim samym zaangażowaniem. Mało tego, po kilku latach zapewne wciąż będzie pamiętać pewne szczegóły.
  13. Jej obecność zmniejsza ryzyko wykonania cesarskiego cięcia.
  14. Obecność douli jest dobra także dla dziecka. Noworodki rzadziej trafiają na oddział Intensywnej Terapii, skraca się także czas pobytu mamy i dziecka w szpitalu.
  15. Doula wie, jak istotne są dobre doświadczenia porodowe.
  16. To doula da twojemu partnerowiwskazówki, jak powinien cię wspierać.
  17. Doula ci zapewni wsparcie informacyjne. Nie będzie podejmować za ciebie decyzji i mieć żadnych oczekiwań, ale zadba żebyś zawsze wiedziała, jaki masz wybór.
  18. Wsparcie douli jest bezwarunkowe.

OBEJRZYJ: Taki poród to marzenie – coś pięknego! Film z porodu naturalnego w obecności ojca dziecka

Taki poród to marzenie – coś pięknego! Film z porodu naturalnego


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Ciąża a zwierzęta domowe. Na co uważać i jak się przygotować?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *