Ginekolog dziecięcy

Ginekologia dziecięca. „Najmłodsza moja pacjentka była noworodkiem”

Zwykło się uważać, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić, gdy kobieta planuje rozpocząć współżycie. Niektóre matki przyprowadzają też córki, gdy te rozpoczynają miesiączkowanie. Jaki jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa i z czym najczęściej zgłaszają się rodzice z dziećmi odpowiada dr n. med. Patrycja Sodowska, specjalista ginekolog-położnik i endokrynolog z Centrum medycznego Patrycja Sodowska.

Jaki moment na pierwszą wizytę u ginekologa rekomenduje Pani jako specjalistka?

Pierwsza, profilaktyczna wizyta u ginekologa jest wskazana około dwa lata po rozpoczęciu miesiączkowania. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzice zgłaszają się wcześniej, nawet w okresie noworodkowym, kiedy neonatolodzy lub pediatrzy rozpoznają torbiele jajników czy powiększenie gruczołów piersiowych. Od okresu niemowlęcego dziewczynki trafiają do mnie z powodu synechii, czyli zrośnięcia warg sromowych, infekcji okolic intymnych, czasem urazów zwłaszcza na placach zabaw. I kolejną przyczyną, która budzi niepokój rodziców, są cechy przedwczesnego dojrzewania. W okresie nastoletnim dziewczynki przychodzą z powodu nieregularnych miesiączek, nadmiernych krwawień miesiączkowych, bolesnych miesiączek, nasilonego trądziku, nadmiernego owłosienia lub po odjęciu decyzji o rozpoczęciu współżycia w celach antykoncepcyjnych. Coraz więcej mam ma też świadomość konieczności szczepienia HPV wirusa brodawczaka ludzkiego i umawia się na wizytę w tym właśnie celu.

Ile lat miała Pani najmłodsza pacjentka? 

To była dziewczynka noworodek, z którą rodzice przyszli do kontroli torbieli jajnika. Torbiel zdiagnozowałam u tej dziewczynki już w badaniu prenatalnym, czyli przed urodzeniem. 

Przeczytaj także: Nago, w majtkach czy w minibikini – jak puszczać dziecko na plażę?

 

Jakie dolegliwości ginekologiczne mogą dotyczyć małych dzieci? Kiedy zgłosić się do specjalisty-ginekologa?

Cokolwiek niepokojącego dzieje się w obrębie części intymnych dziewczynek czy chłopców, bez względu na wiek dziecka, rodzice powinni udać się do specjalisty. Pierwszym krokiem może być lekarz-pediatra, który pokieruje dalej. Inna możliwość to zgłosić bezpośrednio do ginekologa dziecięcego. Infekcje miejsc intymnych, urazy genitaliów, niewłaściwa pielęgnacja czy niepokojące wydzieliny mogą dotyczyć już niemowląt, więc nie ma dolnej granicy wieku, od której można udać się z dzieckiem do ginekologa. 

Najczęstsze powody wizyty niemowląt i małych dzieci (przede wszystkim dziewczynek) u ginekologa to:

  • Zrośnięcie warg sromowych mniejszych,
  • Zaczerwienienie sromu,
  • Świąd okolicy sromu,
  • Nieprawidłowa wydzielina na bieliźnie,
  • Bóle brzuszka (właściwie podbrzusza, ale czasem małym dziewczynkom trudno zinterpretować okolice),
  • Powiększenie gruczołów piersiowych,
  • Przedwczesne owłosienie okolicy sromu i dołu pachowego,
  • Przedwczesna miesiączka, brak miesiączki >14 r.ż., 
  • Nadmierny trądzik,
  • Nadmierne owłosienie,
  • Nieregularne miesiączki,
  • Bolesne miesiączki.

Jak przygotować dziewczynkę do wizyty u ginekologa? Jak wygląda wizyta?

Taka wizyta zaczyna się od rozmowy z mamą/rodzicami i ewentualnie dzieckiem. Nie badamy dziewczynek przed rozpoczęciem współżycia przez pochwę, chyba że dziewczynki, w tym przypadku najczęściej nastolatki, używają tamponów lub podejrzewamy jakąś patologię w obrębie pochwy.

Oglądamy narządy płciowe, czasem pobieramy w przypadku infekcji wymazy z przedsionka pochwy. Następnie wykonujemy USG przez powłoki brzuszne. Oceniamy stopień zaawansowania dojrzewania, oglądamy piersi, patrzymy na owłosienie.

Zawsze mówimy o tym, co będziemy robić i nawet tym najmłodszym tłumaczymy w sposób dostosowany do ich wieku. Staramy się, by atmosfera była przyjazna i dziewczynka czy nastolatka nabrała do nas zaufania. Szanujemy prywatność młodych kobiet.

Pierwsza wizyta u ginekologa wymaga właściwego przygotowania. Tym bardziej delikatnego i szczegółowego, im dziewczynka jest młodsza. W przypadku kilkulatki, warto wytłumaczyć, kim jest ginekolog, jak wygląda fotel ginekologiczny, jak kolejno będzie wyglądało badanie, w jakim celu jest robione. Dobrze, żeby dziecko usłyszało to najpierw od rodzica, a później tłumaczeniem zajął się empatyczny lekarz. 


dr n. med. Patrycja Sodowska – Specjalista Ginekolog-Położnik, Endokrynolog. W 2002 roku ukończyła studia na wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ginekologią i położnictwem zajmuję się od 2003 roku, główne zainteresowania związane są z diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz diagnostyką prenatalną. Swoje umiejętności doskonaliła w Kings College Hospital, Harris Birthright Research Centre w Londynie u prof. Kyprosa Nicolaidesa, gdzie uzyskała uprawnienia FMF (Fetal Medicine Foundation, Fundacja Medycyny Płodu) do wykonywania badań prenatalnych zarówno w I jak i II trymestrze ciąży, w Inner Vision Women’s Ultrasound w Nashville w Tennessee USA u prof. Philippe Jeanty oraz w Hadassah Medical Centre w Jerozolimie w Izraelu w Oddziale Leczenie Niepłodności u prof. Neri Laufer i Alexandra Simon. Centrum medyczne Patrycja Sodowska


POLECAMY TAKŻE:

Higiena intymna u dziewczynek – koniecznie trzeba to wiedzieć

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *